Bijušie premjeri: Valdības sarunās valda emocijas, steiga un nesaprašanās

Foto: prezidents.lv

Bijušie Ministru prezidenti Einars Repše, Vilis Krištopans un Valdis Birkavs pašreizējā valdības veidošanas procesā redz steigu, emocionālus paziņojumus, nesapratni, bet pieļauj, ka ārkārtas vēlēšanu risks liks partijām vienoties.

Šonedēļ Valsts prezidents Raimonds Vējonis ir aicinājis politiskās partijas līdz nākamās nedēļas sākumam vienoties par vienu premjera kandidātu. Tagad partijas turpinās sarunas, iespējams, paplašinot izskatāmo kandidātu loku, vēsta Latvijas Radio.

Krištopans saskata vien emocionālus paziņojumus

Bijušais Ministru prezidents Vilis Krištopans atceras, ka piedalījās sešu valdību veidošanas sarunās, “tā sagadījās, Birkava, Gaiļa, mana valdība, Šķēles valdība..”

„Bet mēs ļoti profesionāli runājām par šīm lietām. Budžeta deficīts, ārējais parāds, nacionālās intereses, kā palielināsim ekonomiku,” apgalvo Krištopans.

“Šobrīd es redzu tikai emocionālus paziņojumus. Viens saka, ka visiem vajadzētu pie ugunskura satikties, parunāties.

No malas skatoties, es neredzu pašu galveno – to spēju un profesionālo mākslu pārvaldīt šo zemi. Es neredzu pašlaik!” saka Krištopans.

Viņš šobrīd ir uzņēmējs un televīzijas raidījuma vadītājs. Viņš kritizē politiķu nostāju, mēģinot izveidot Ministru kabinetu. Viņaprāt, pārāk ilgi politiskie paziņojumi pēc vēlēšanām atgādina priekšvēlēšanu posmu.

„Piemēram, [“KPV LV” līderis Aldis] Gobzems iznāk un paziņo pēc tikšanās ar prezidentu: es nekad [“Attīstībai/Par” pārstāvja Arta] Pabrika valdībā nestrādāšu. Tad kad nominēs Gobzemu, Pabrikam vajadzētu paziņot analoģiski,” spriež  Krištopans.

“Tā nedara! Galu galā – tev ir tikai sešpadsmit balsis. Vēl atceramies vēsturi no 1990. gada, tās frakcijas izjūk, tiklīdz uzpūš stiprāks vējš,” atgādina bijušais politiķis.

Kurš būs nākamais kandidāts, par kuru partijas varētu vienoties, šobrīd pateikt grūti. Krištopana ieskatā būtu labāk, ja tas būtu kāds ar biznesa domāšanu apveltīts cilvēks.

“Visiem patīk šovs. Šo ieliek, šis neizveidoja valdību. Ieliksim nākamo. Šis arī. Tad ieliksim kādu ģēniju. Es ar` gribētu, lai nāk tāds ar čempiona tvērienu, kurš pasaka: mēs būsim pirmie starp 28 Eiropas Savienības valstīm. Jā tāds parādīsies – ok, ja neparādīsies, būs ārkārtas vēlēšanas,” prognozē Krištopans.

Repše: Ārkārtas vēlēšanu risks liks partijām vienoties

Ārkārtas vēlēšanu risks ir gana spēcīgs motivācijas rīks, kurš liks partijām vienoties par valdības aprisēm. Tā uzskata Einars Repše, kurš par premjeru kļuva 2002. gadā. Šobrīd viņš ir apvienības „Attīstībai/Par!” biedrs.

“Valdība noteikti tiks izveidota, jo partijas nav ieinteresētas šobrīd iet uz ārkārtas vēlēšanām. Domāju, ka rezultāti varētu stipri atšķirties tām partijām, kuras nav spējušas izveidot valdību. Līdz ar to ārkārtas vēlēšanas vienmēr ir drauds, kurš mobilizēs partijas un liks meklēt kādu kompromisu. Cits jautājums, cik tā valdība būs ilgstoša un stabila. To laiks rādīs,” pauž Repše.

“Patlaban vēlētāji ir ievēlējuši Saeimu. Kāda viņa ir, tāda viņa ir, ar visām ietilpstošajām personālijām. Patlaban ievēlētajiem deputātiem jāmeklē kopīgie pieturas punkti, lai varētu valdību tomēr izveidot,” uzskata bijušais premjers.

Repšes vērtējumā šībrīža sarunas ir sarežģītas un tajās ir vērojams diplomātijas trūkums. Tomēr šāds iznākums ir likumsakarīgs proporcionālajā vēlēšanu sistēmā.

Runājot par potenciālo premjera kandidātu, ekspremjers uzskata, ka tam ir jābūt partijas virzītam.

Birkavs: Steiga un nesapratne

“Pagaidām valdības veidošanā ir vērojama steiga un nesapratne,” secina trešais Latvijas Radio uzrunātais bijušais premjers Valdis Birkavs.

Tas, ka valsts ekonomika uzrāda pozitīvus rādītājus, varētu novērst politiķu uzmanību no problēmu risināšanas, viņš saka. Tomēr partijām jāvienojas par darbiem, kas jāveic nekavējoties.

„Latvijas prestižs pasaulē ir ļoti zems un kļūst zemāks. Investīciju portfelis ir tik mazs, ka viņu ar mazo pirkstiņu var panest. Ir daudz darāmo lietu. Bizness gaida, iedzīvotāji gaida, Latvija gaida. Te nav vietas ambīcijām,” uzsver Birkavs.

Birkavs uzskata, ka – līdzīgi kā viņš pats savulaik – nākamais premjers varētu vadīt arī mazākuma valdību.

„Uz tās bāzes strādāja mana mazākuma valdība. Jo mēs vienojāmies par lietām pat ar opozīciju, kas ir valstī nepieciešams nekavējoties,” atceras Birkavs.

Jautāts, vai, viņaprāt, var vienoties ar „Saskaņu” par atbalstu kaut kādos jautājumos, tostarp valdības, Birkavs saka: “Neapšaubāmi”.

“Man šķiet, ka tie, kas velk sarkanās līnijas, pieļauj vienu kļūdu. Viņi identificē partiju, kas lielā mērā pārstāv Latvijā dzīvojošos krievu tautības iedzīvotājus, ar Krieviju. Viņiem šķiet, ka, cīnoties pret „Saskaņu”, viņi cīnās pret Krieviju, un tas ir nepareizi,” skaidro Birkavs.

Līdzīgi kā Valsts prezidents bijušais premjers par risinājumu neuzskata ārkārtas parlamenta vēlēšanas lai arī piebilst: „nekad nevajag novērtēt par zemu pārāk lielas politiskās ambīcijas”.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar