Kanāda legalizē marihuānu izklaides mērķiem

Šodien, 17.oktobrī Kanāda kļūst par otro valsti pasaulē, kas pilnībā legalizējusi marihuānas lietošanu izklaides nolūkiem.

Sākot ar šodienu pieaugušie Kanādas iedzīvotāji varēs legāli patērēt, kā arī personīgā īpašumā glabāt līdz pat 30 gramiem marihuānas, kas iegādāti no federāli licencētiem ražotājiem un tirgotajiem.

Marihuānas lietotāju īpatsvars Kanādā ir viens no lielākajiem pasaulē, it īpaši jaunu cilvēku vidū, vēsta Lielbritānijas raidsabiedrība BBC.

Kanādas iedzīvotāji 2017.gadā marihuānas iegādei – gan medicīniskiem, gan izklaides nolūkiem – iztērēja aptuveni 5,7 miljardus Kanādas dolāru jeb 1200 dolārus uz vienu valsts iedzīvotāju. Lielākā daļa kanādiešu patērētās marihuānas iegādāta nelegālajā tirgū.

Par pirmo valsti pasaulē, kas legalizēja marihuānas lietošanu izklaides nolūkā, kļuva Urugvaja. Vairākās citās valstīs, piemēram, Nīderlandē un Portugālē, marihuānas lietošana izklaides nolūkā ir dekriminalizēta.

Kanādas lēmums ir vēsturisks – tā ir pirmā pasaules septiņu industriāli attīstītāko valstu grupas (G7) dalībvalsts, kas apstiprinājusi šādas izmaiņas likumos.

Lielbritānijas raidsabiedrība BBC apkopojusi lielākos ieguvējus un iespējamos zaudētājus no Kanādas lēmuma legalizēt marihuānas lietošanu.

Sagaidāms, ka tuvāko gadu laikā Kanādas tiesās būtiski palielināsies ar marihuānu saistītu lietu skaits.

“Mēs virzāmies prom no [marihuānas] aizlieguma, bet tajā pašā laikā mēs virzāmies uz ļoti detalizētu noteikumu ietvaru,” norāda Toronto bāzēts eksperts narkotiku juridiskajos jautājumos Bils Bogarts.

kanada-legalize-marihuanu-izklaides-nolukiem

Marihuānas legalizēšana rada virkni dažādu noteikumu un arī pelēkās zonas, ko dažādām interešu grupām apstrīdēt vai izmantot savā labā, norāda eksperts.

Viens no būtiskākajiem jautājumiem šajā kontekstā ir tas, kā Kanādas policija konstatēs transporta līdzekļu vadīšanu marihuānas reibumā – kā tas tiek darīts gadījumos, kad ir aizdomas par transporta līdzekļu vadīšanu alkohola reibumā.

Kanādā jau tikusi apstrīdēta uzticamība tehnoloģijai, ko paredzēts izmantot, lai konstatētu marihuānas aktīvās vielas tetrahidrokannabinola (THC) klātbūtni cilvēka organismā.

Kanādas federālā valdība sertificējusi ierīci, kas mēra THC īpatsvaru cilvēka siekalās.

Tomēr daļa Kanādas policijas struktūru jau atteikusies no šo ierīču lietošanas, paužot bažas par šīs tehnoloģijas izmantošanas izmaksām un pastāvot aizdomām, ka aukstā laikā šo ierīču darbībā var rasties problēmas.

Bogarts uzskata, ka jau drīzumā varētu tikt apstrīdēts aizliegums attiecībā uz ēdamiem marihuānas produktiem, kas būs spēkā vēl aptuveni gadu.

Tāpat sagaidāms, ka varētu tik juridiski apstrīdēti jautājumi, kas saistīti, piemēram, ar nodarbinātību un medicīniskās marihuānas lietošanu.

Marihuānas aizlieguma beigas nozīmē, ka Kanādas iedzīvotāji marihuānu varēs lietot savās mājās. Tāpat iedzīvotājiem būs atļauts pašiem audzēt ierobežotu skaitu marihuānas augu.

Nekustamā īpašuma izīrētāji jau pauduši bažas par marihuānas dūmu radītajām neērtībām mājokļos, kā arī iespējamajiem bojājumiem īpašumam, ko var radīt kaņepju audzēšana mājas apstākļos.

Kāds nozīmīgs Albertas provinces nekustamā īpašuma izīrētājs septembrī apziņoja, ka visās tam piederošajās ēkās tiks aizliegta marihuānas smēķēšana un audzēšana.

Noteikumus par vietām, kurās iedzīvotājiem ļauts lietot marihuānu, nosaka katra Kanādas province atsevišķi, un tas ir radījis situāciju, ka valstī ir vairākas paralēlas kārtības šajā jautājumā.

Piemēram, Ontārio provinces iedzīvotāji smēķēt marihuānu drīkstēs visās vietās, kur atļauta tabakas izstrādājumu lietošana.

Tajā pašā laikā publiska marihuānas lietošana būs ierobežota Ņufoundlendā un Labradorā,  Ņūbraunsvikā un Saskačevanā, kas nozīmē, ka šo provinču iedzīvotājiem varētu būt ierobežota izvēle attiecībā uz vietām, kur marihuānu drīkst lietot.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar