Starptautiskā Krimināltiesa izdod Putina aresta orderi

Starptautiskā Krimināltiesa (SKT), kas atrodas Nīderlandes pilsētā Hāgā, izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi par ukraiņu bērnu deportāciju.

“Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Vladimirovičs Putins, dzimis 1952. gada 7. oktobrī, ir atbildīgs par kara noziegumu – nelikumīgu iedzīvotāju (bērnu) deportāciju un iedzīvotāju (bērnu) nelikumīgu pārvietošanu no okupētajām Ukrainas teritorijām uz Krievijas Federācijas teritoriju. Noziegumi, visticamāk, tika pastrādāti okupētajā Ukrainas teritorijā vismaz kopš 2022. gada 24. februāra. Ir pamats uzskatīt, ka Putina kungs ir individuāli kriminālatbildīgs par iepriekš minētajiem noziegumiem,” teikts SKT mājaslapā.

Par līdzīgām apsūdzībām izdots arī Krievijas bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderis.

Saskaņā ar Ukrainas datiem uz Krieviju ir deportēts vismaz 16 221 ukraiņu bērns, bet patiesais skaitlis varētu būt arī krietni lielāks.

ANO izmeklētāji šonedēļ paziņoja, ka Krievijas veiktā ukraiņu bērnu piespiedu pārvietošana un deportēšana uz tās kontrolē esošajiem apgabaliem pārkāpj starptautiskās humanitārās tiesības un ir kara noziegums.

Krievijas amatpersonas ir veikušas pasākumus, lai ukraiņu bērnus ievietotu institūcijās un audžuģimenēs un piešķirtu viņiem Krievijas pilsonību.

“Saskaņā ar starptautiskajiem tiesību aktiem okupācijas varām ir aizliegts pārvietot civiliedzīvotājus no teritorijas, kurā viņi dzīvo, uz citām teritorijām. Bērni bauda īpašu aizsardzību saskaņā ar Ženēvas konvenciju,” uzsver SKT priekšsēdētājs, poļu jurists Pjotrs Hofmaņskis.

Putina un Ļvovas-Belovas stāšanās Starptautiskās Krimināltiesas priekšā gan ir maz ticama, jo SKT nav reālu iespēju īstenot šo personu arestu. Krievija nav atzinusi SKT jurisdikciju, tādēļ, visticamāk, noraidīs prasību par Putina izdošanu tiesāšanai.

Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova jau paziņojusi, ka SKT lēmumiem attiecībā uz Krieviju neesot nekādas nozīmes, jo Maskava nesadarbojas ar šo institūciju un tās lēmumi Krievijai neesot saistoši.

Viens no tuvākajiem Putina rokaspuišiem Dmitrijs Medvedevs salīdzinājis SKT izdoto orderi ar tualetes papīru.

Savukārt Ukrainas ģenerālprokurors Andrijs Kostins apsveicis SKT lēmumu, ko viņš raksturojis kā vēsturisku.

“Pasaule saņēma signālu, ka Krievijas režīms ir noziedzīgs un tā vadība un rokaspuiši tiks saukti pie atbildības. Šis ir vēsturisks lēmums Ukrainai un visai starptautisko tiesību sistēmai,” sociālajos tīklos paziņoja Kostins.

“Tagad, ja Putins izbrauks no Krievijas, viņš tiks arestēts un izdots SKT. Pasaules līderi padomās divreiz, pirms spiest viņam roku vai sēsties ar Putinu pie sarunu galda,” uzskata Kostins.

Putina arestēšana un izdošana SKT ir maz ticama, bet SKT izdotais aresta orderis varētu sašaurināt Putina iespējas ceļot, liedzot viņam apmeklēt valstis, kas atzīst SKT jurisdikciju.

Lai sauktu Krievijas amatpersonas pie atbildības par Ukrainā pastrādātajiem kara noziegumiem, ierosināts izveidot īpašu kara noziegumu tribunālu, līdzīgi kā nacistiskās Vācijas vadoņi pēc Otrā pasaules kara tika tiesāti Nirnbergas tribunālā. Ideju par šāda tribunāla izveidošanu aktīvi atbalsta arī Latvijas prezidents Egils Levits.

Jaunāko laiku vēsturē īpašs ANO tribunāls tika izveidots, lai iztiesātu bijušās Dienvidslāvijas teritorijā pastrādātos kara noziegumus. Šī tribunāla priekšā stājās arī bijušais Serbijas prezidents Slobodans Miloševičs, kuru Serbijas valdība piekrita izdot Hāgas tribunālam.

Taču tiesas spriedumu viņš nesagaidīja; Miloševičs nomira 2006. gadā cietuma kamerā. Savukārt bijušajiem Bosnijas serbu līderiem Radovanam Karadžičam un Ratko Mladičam tribunāls piesprieda mūža ieslodzījumu.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Gada glezna
Gada glezna

Kā tur īsti ir ar Miloševiču?
Morāli viņu neizdevās salauzt. Viņš bija gatavs pats sevi aizstāvēt, nevis uzticēties Briseles piegādātajiem “advokātiem”, un nomira cietumā.

Jums nepatīk mans izklāsts? Pameklējiet internetā precīzāku informāciju.

Eriks
Eriks

Cilvēki(bērni!) kā kara trofejas – iespējams tikai ruslandē

tā jau kara laika propoganda
tā jau kara laika propoganda

Nu jā, tā jau šajā priekškara pusē TV un panorāma stāsta. Gan jau vienkārši evakuēja no kara zonas. Pirms gada pavasarī bija sižets, ka ukraiņi no savas kontrolētās teritorijas arī evakuēja cilvēkus, bērnus ieskaitot.

Eriks
Eriks

Ukraiņi evakuētajiem pilsonību arī nomainīja?

dubultie standarti?
dubultie standarti?

Un kā tad ar V. V. Freibergu? Viņu nevajag nodot tiesai? Vai tad Irākā bērni netika pārvietoti no kara apgabala? Var apskatīties wikipēdijā, visa pasaule iebilda pret Irākas okupāciju, Latvija, kopā ar Lietuvu un Igauniju un Poliju bija to 16 valstu sarakstā kuras atbalstīja karu Irākā. Tagad kad Krievija dara to pašu tad skan briesmīgs kauciens, un visskaļāk no Baltijas valstīm.

Latvijas naudas atmazgātāju asociācija
Latvijas naudas atmazgātāju asociācija

Bet tas tak mums netraucē atmazgāt viņa naudu, vai ne?

tiesnesis levits
tiesnesis levits

Diez vai tas notiks valstī, kur veselības ministri tiesā par to, ka viņa nav izšķērdējusi naudu.