Par nākamo Krievijas mērķi varētu kļūt Baltkrievijas aneksija, pieļauj Saakašvili

Baltkrievija

Par nākamo Krievijas mērķi varētu kļūt Baltkrievijas aneksija – šādu viedokli intervijā ziņu aģentūrai BNS paudis bijušais Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili, kas pašlaik uzturas Viļņā.

NATO šobrīd uzskata par reālākiem iespējamos Krievijas apdraudējumus un Baltijas valstis ir labākā situācijā nekā pirms dažiem gadiem, tomēr draudi pastāv, teica Saakašvili.

Lūgts novērtēt vienas politiķu un komentētāju daļas viedokli, ka pēc Krievijas invāzijas Gruzijā un Krimas aneksijas Krievijas nākamais mērķis, ja tā netiks apturēta, varētu būt Baltijas valstis, Gruzijas eksprezidents atzinis, ka draudi pastāv arī tagad.

“Ukraina, tās karavīri varonīgi apturēja krievus, noturēja viņus Donbasā. Ja tā nebūtu bijis, domāju, ka šobrīd pastāvētu tieši draudi Baltijas valstīm,” viņš spriedis. “Ko mēs šobrīd redzam Baltkrievijā – uzskatu, ka Krievija gatavojas ieņemt un anektēt Baltkrieviju. Mācību laikā tiks atvesta infrastruktūra. Tātad apdraudējumi nav zuduši, tie pieaug. Vienkārši pašlaik ukraiņi tos notur pie savām robežām.”

Pēc Saakašvili teiktā, NATO klātbūtne Baltijas valstīs šobrīd ir pietiekamāka nekā pirms dažiem gadiem, tomēr rietumvalstu nodevības iespēju nevar pilnībā izslēgt.

“Manuprāt, ap 2008.gadu NATO nebūtu neko daudz darījusi, lai aizstāvētu Baltijas valstis, bet tagad viņi labāk saprot Krievijas apdraudējumus, un Krievija nevar izgrozīties. Viņi labāk saprot, kas ir krievi,” viņš sacījis. “Piektais pants [attiecībā uz NATO kolektīvās aizsardzības principu] pastāv, bet problēma ir tāda, ka arī Otrā pasaules kara laikā bija saistības attiecībā uz Polijas aizstāvēšanu, taču tas nenostrādāja. Rietumvalstu nodevībām ir gara vēsture. No otras puses, tagad viņiem ar krieviem ir savas kopīgas darīšanas, tādēļ Baltijas valstis ir labākā situācijā nekā pirms dažiem gadiem.”

Saakašvili prognozēm iebilst Lietuvas politologi. “Balstoties uz publiski pieejamo informāciju un redzot, kā pēdējā laikā Krievija tiekusies tuvināties ASV prezidentam un viņa komandai, jāšaubās, ka labums no Baltkrievijas aneksijas Krievijas valdošajām aprindām pārsniegtu šā soļa radīto kaitējumu starptautiskajā arēnā,” otrdien ziņu aģentūrai BNS sacījis Viļņas universitātes Starptautisko attiecību un politikas zinātņu institūta direktors profesors Ramūns Vilpišausks.

Pēc viņa teiktā, Saakašvili izteiktais brīdinājums nav nekas jauns un tādas bažas paustas jau tobrīd, kad kļuva zināms par Krievijas un Baltkrievijas kopīgajām militārajām mācībām “Zapad 2017”, tomēr reālāka šķiet iespēja, ka pēc šīm mācībām Baltkrievijā varētu palikt vairāk Krievijas spēku nekā pašlaik.

“Jāšaubās, vai ASV Kongresa iniciatīva pastiprināt ekonomiskās sankcijas varēja būtiski ietekmēt šīs aplēses – jo vairāk tādēļ, ka Baltkrieviju ar Krieviju jau tā cieši saista dažādas saites un pēdējā šos sakarus jebkurā brīdī var izmantot,” spriedis eksperts.

Kā tikmēr norādījis šā institūta pasniedzējs Laurīns Jonavičs, Saakašvili vienkārši žonglē ar frāzēm un brīdinājumiem, bet nemin nevienu argumentu, kādēļ Krievijai būtu jāanektē Baltkrievija un kādu labumu Maskava no tā gūtu.

“Jā, var uzskatīt, ka Krievija ir ieinteresēta, lai tai būtu pilnvērtīga militārā bāze Baltkrievijas teritorijā, bet tikpat lielā mērā tā ir ieinteresēta nepazaudēt pēdējo sabiedroto Rietumu frontē,” viņš teica.

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Opā
Opā

Šis “Krievijas speciālists” vēl nesen solīja ka krievi tūlīt uzbruks Baltijai, nesanāca, tagad jauni sapņi, domāju ka Puaro ir kaut cik brīvs no idiotisma propaganas.