Par izvairīšanos no mobilizācijas zemessargiem rosinās piemērot kriminālsodu

specvienības

Aizsardzības ministrija (AM) sagatavojusi grozījumus likumos, kas paredz par tīšu izvairīšanos no paaugstinātas gatavības režīma nosacījumu izpildes zemessargam piemērot līdz trīs mēnešu ilgu cietumsodu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Aizsardzības ministrijā skaidro, ka saskaņā ar Nacionālās drošības likumu kara laiks iestājas, ja ārējais ienaidnieks ir izdarījis militāru iebrukumu vai citādi vērsies pret valsts neatkarību, tās konstitucionālo iekārtu vai teritoriālo integritāti.

Saskaņā ar likuma “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli” izņēmuma stāvoklis ir īpašs tiesiskais režīms, kas izsludināts, ja valsti padraud ārējais ienaidnieks vai ja valstī vai tās daļā ir izcēlušies vai draud izcelties iekšējie nemieri. Minētajos gadījumos Mobilizācijas likums paredz Latvijas pilsoņu – rezerves karavīru un rezervistu iesaukšanu aktīvajā dienestā.

Krimināllikums jau patlaban paredz kriminālatbildību rezerves karavīriem un rezervistiem par izvairīšanos no mobilizācijas. Tāpat Krimināllikums paredz kriminālatbildību karavīriem par dezertēšanu. Atbilstoši pašreizējam regulējumam izņēmuma stāvokļa izsludināšanas vai kara laika gadījumā zemessargu statuss nemainās un kriminālatbildība par izvairīšanos no dienesta izpildes neiestājas.

2018. gadā pieņemtie grozījumi Nacionālās drošības likumā paredz tiesības Ministru kabinetam lemt par zemessargu mobilizāciju paaugstināta militāra apdraudējuma gadījumā, ja valstī vēl nav izsludināts speciālais tiesiskais režīms, proti, ārkārtas situācija vai izņēmuma stāvoklis. Arī šajā gadījumā atbilstoši pašreizējam regulējumam zemessargu statuss nemainās un kriminālatbildība par izvairīšanos no dienesta izpildes neiestājas.

Jebkura Latvijas pilsoņa pienākums ir aizstāvēt valsts neatkarību, brīvību un demokrātisko valsts iekārtu, tātad nav attaisnojama to dalīšana grupās, paredzot tiem atšķirīgu statusu, dienesta regulējumu un kriminālatbildību, uzskata AM.

Ņemot vērā minēto, ministrija virza grozījumus Zemessardzes likumā, kas paredz zemessargu ieskaitīšanu aktīvajā dienestā karavīra statusā izņēmuma stāvokļa izsludināšanas vai kara gadījumā, kā arī gadījumā, ja Ministru kabinets pieņem lēmumu par zemesragu mobilizāciju.

Tā kā dienests Zemessardzē būtiski atšķiras no atrašanās Nacionālo bruņoto spēku rezervē, zemessargi netiks iesaukti aktīvajā dienestā rezerves karavīru un rezervistu mobilizācijas kārtībā. Zemessargu ieskaitīšana aktīvajā dienestā notiks vienkāršotā kārtībā, kuru noteiks aizsardzības ministrs.

Ņemot vērā, ka izņēmuma stāvokļa tiesiskais režīms var tikt attiecināts tikai uz atsevišķu valsts teritorijas daļu, grozījums Zemessardzes likumā paredz iespēju lemt par daļēju zemessargu ieskaitīšanu aktīvajā dienestā, pārējos zemessargus attiecīgi uzturot paaugstinātas gatavības režīmā.

Savukārt sagatavotie grozījumi Krimināllikumā attieksies gan uz izņēmuma stāvokļa laikā paaugstinātas gatavības režīmā esošo Zemessardzes vienību zemessargiem, gan uz tiem zemessargiem, kuri tiks mobilizēti.

Saskaņā ar likumu izņēmuma stāvoklis ir īpašs tiesiskais režīms, kas izsludināms, ja valsti apdraud ārējais ienaidnieks un valstī izcēlušies vai draud izcelties iekšēji nemieri.

Kā jau būsit ievērojuši, portālā Puaro.lv ir jauna sadaļa “WHO IS WHO”, kur esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti  un ministri, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,   Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


5
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Zzz
Zzz

Labs! Pareizi jadara viss lai cilveki neiet ZS, tas nevienam nav izdeviigi ipashi pir varas esosiem… viena bridi tos ar tiem pasiem stroķiem.nometiis no troņiem

Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Kopš iepirka alumīnija tanciņus, nav tādu zemessargu, kuri izvairītos, jo katrs grib pavizināties!…

Crab
Crab

Paldies, tas palīdzēja izdarīt izvēli. Apsvēru domu par iestāšanos, bet nu laikam nee, negribu problēmas nākotnē, šodien nevar paredzēt kāda situācija būs rītdien. Man patīk drošība kuru rada brīvība no visādiem līgumiem/kredītiem. Tas ir tas pats kas spēlēt azartspēles, ar kādu kurš maina spēles noteikumus pēc sava prāta.

Zemessargs
Zemessargs

Nu tad lien savā aliņā atpakaļ.
Bet kad būsi atkal saņēmies un savācis nervus atpakaļ,lien ārā, nāc un pievienojies !

nazis
nazis

Slikti, ja Aizsardzības ministram nav nekādas poņas, kā izskatās karš, kādi likumi tajā darbojas, un kādi likumi vairs nav izpildāmi. Baigā jēga no kriminālatbildības kara laikā. Un visiem zemessargiem ir tāpat ļoti labi zināms, kas jādara tajā brīdī, negaidot Ministru kabineta lēmumus. Visticamāk Valdība tajā brīdī jau atradīsies kaut kur ārzemēs.