“Newsweek” apcer, kā varētu notikt Putina arests

Putins

Krievijas autoritārais līderis Vladimirs Putins ir pasludināts par starptautisku noziedznieku un šobrīd viņam ir bīstami apmeklēt 123 valstis, kuras ir Starptautiskās Krimināltiesas (SKT) dalībnieces. Tas ir krietni ietekmējis Kremli, tāpēc, iespējams, aresta orderis nav vienīgais drauds V. Putinam. Pagātnes pieredze rāda, ka šādos gadījumos ir iespējama arī vietējās varas elites pretdarbība, kas var izdot V. Putinu Hāgas tiesai, lai spertu soli pretī attiecību stabilizēšanai ar Rietumiem.

Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) 17.martā izdeva orderi viņa aizturēšanai, apsūdzot viņu kara noziegumu pastrādāšanā viņa pilna mēroga iebrukumā Ukrainā. Nav skaidrs, vai V. Putins kādreiz tiks saukts pie pilnas atbildības, tomēr, ja viņš nonāks SKT dalībvalstu teritorijā, tām ir juridisks pienākums izpildīt V. Putina un Krievija bērnu tiesību komisāres Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderi.

Tomēr tas var nebūt vienīgais V. Putina risks. Viņam draud pazemojums vai pat nāve no ienaidnieku rokām gan iekšienē, gan ārvalstīs.

Visām Starptautiskās Krimināltiesas valstīm, tostarp visām Eiropas Savienības dalībvalstīm, lielākajai daļai Āfrikas valstu, visām Latīņamerikas un Dienvidamerikas valstīm, izņemot Kubu un Nikaragvu un pat Tadžikistānu, ir juridisks pienākums arestēt V. Putinu, ja viņš kādreiz sper kāju to teritorijā.

Starptautiskajai Krimināltiesai trūkst savu policijas spēku, lai īstenotu tās apcietināšanas orderus, un tā ir atkarīga no 123 dalībvalstīm, kas sniegs palīdzību, apcietinot personas, kas pagātnē ne vienmēr ir izdevies. Par bijušā Sudānas līdera Omara al Bašira apcietināšanu ir izdoti divi SKT orderi, kas datēti ar 2009. un 2010. gadu. Kopš tā laika viņš ir apmeklējis SKT dalībvalstis, un viņš joprojām ir brīvībā.

Kamēr vairākas NATO dalībvalstis, tostarp Vācija un ASV, ir dubultojušas saistības ievērot Starptautiskās Krimināltiesas Putina aresta orderi, Ungārija, kas arī ir 30 dalībvalstu militārās alianses dalībvalsts, ir paziņojusi, ka neapcietinās Krievijas valdnieku, ja viņš ieceļotu valstī.

Prokrieviskā Ungārijas premjerministra Viktora Orbāna personāla vadītājs Gergelijs Guljašs 23. martā sacīja, ka, lai gan viņa valsts ir parakstījusi Romas Statūtus – līgumu, ar kuru tika izveidota Starptautiskā Krimināltiesa – un to ratificēja 2001. gadā, Ungārijas tiesību aktos nav pamatojuma Putina arestam.

Šāds paziņojums nāca pēc tam, kad bijušais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs brīdināja, ka jebkurš mēģinājums arestēt Putinu pēc Starptautiskās Krimināltiesas ordera nozīmētu kara pieteikšanu Krievijai.

Aizvien pieaug arī diskusijas par to, vai Putins varētu tikt arestēts šā gada augustā gaidāmā brauciena laikā uz BRICS (Brazīlijas, Krievijas, Indijas, Ķīnas un Dienvidāfrikas) valstu samitu Dienvidāfrikā.

Putina ienaidnieki iekšienē

Austrumeiropas un bijušās Padomju Savienības postkomunistiskās transformācijas eksperts Oksfordas Universitātē Vlads Mihņenko intervijā “Newsweek” sacīja, ka Putinu varētu arestēt un nosūtīt uz Hāgas tiesu, ja viņš tiktu atcelts no varas vai ja Krievija elite liktu viņu arestēt, lai izstumtu no varas.

“Tā kā Kremlis, pirmkārt, ir paranoisks par Putina drošību un otrkārt, uzskata, ka ASV pārvalda pasauli, Putins nespers kāju ICC dalībvalsts teritorijā, lai izvairītos no potenciāla aresta,” sacīja V. Mihņenko, piebilstot, ka Putins, visticamāk, neriskēs doties uz Dienvidāfriku.

Ja Putins riskēs apmeklēt Starptautiskās Krimināltiesas dalībvalstis un “iekļūs nepatikšanās”, tas varētu būt rezultāts tam, ka Krievijas uzņēmēju un līderu elites grupa liks viņu arestēt, “lai atbrīvotos no viņa”.

Arī bijušais Krievijas diplomāts Boriss Bondarevs, kurš pērn publiski atkāpās pēc iebrukuma Ukrainā, pagājušajā mēnesī izdevumam “Newsweek” sacīja, ka Putinu var nomainīt un viņš galu galā var būt spiests atkāpties, ja zaudēs karu pret Ukrainu.

“Putinu var nomainīt. Viņš nav supervaronis. Viņam nav nekādu superspēju. Viņš ir tikai parasts diktators,” sacīja B. Bondarevs.

V. Mihņenko salīdzināja Putinu ar Slobodanu Miloševiču, kuru 1999. gadā apsūdzēja Starptautiskās Krimināltiesas priekštecis – Starptautiskais bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumu tribunāls.

“Pēc tam, kad viņš zaudēja varu savā valstī, jaunais Serbijas līderis, lai atjaunotu attiecības ar Rietumiem, nodeva Miloševiču Hāgas tribunālam,” sacīja V. Mihņenko. “Es domāju, ka pēc jaunie Krievijas līderi, kas pie varas nāks pēc Putina, varētu izdarīt to pašu, lai atjaunotu attiecības ar Rietumiem.”

Tomēr šajā scenārijā Putins pat varētu nenokļūt Hāgā.

“Ņemot vērā Putina plašos sakarus visā Eiropā un to, ko viņš potenciāli varētu pastāstīt tiesnešiem par korupciju un darījumiem starp Maskavu un lielākajām Rietumu galvaspilsētām, būs liels stimuls viņu apklusināt pirms Hāgas,” sacīja V. Mihņenko.

Starptautiskās Krimināltiesas apcietināšanas orderis ir padarījis Putinu “ārkārtīgi ievainojamu” un “pazemotu” pašā Krievijā.

Kāda varētu būt Krievijas reakcija?

Satraukumu izraisījuši D. Medvedeva, kurš ir Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks un astoņus gadus bija premjerministrs, draudi saistībā ar iespējamo Putina arestu. Viņš sacīja, ka, ja Vācijas varas iestādes mēģinās arestēt Krievijas prezidentu pēc Starptautiskās Krimināltiesas ordera, Krievija to uzskatītu par kara pieteikumu.

Vācijas Federālās Tieslietu ministrijas pārstāve Rabea Bonighauzena izdevumam “Newsweek” sacīja, ka “Vācijai, tāpat kā visām SKT dalībvalstīm, ir pienākums sadarboties ar SKT (un līdz ar to izpildīt apcietināšanas orderi) saskaņā ar Romas statūtu 86. pantu.”

CEPA pētniece un Eiropas Integritātes institūta vecākā pētniece Olga Lautmane atzīmēja, ka Medvedevs, citas Kremļa amatpersonas un propagandisti ir izteikuši vairākus draudus SKT dalībvalstīm, ja tās pildīs Putina apcietināšanas orderi, taču tie, visticamāk, izrādīsies tikai vārdi.

“Es neticu, ka Krievija kaut ko darītu. Krievija pilnībā saprot, ka nav gatavi tiešai konfrontācijai ar NATO,” uzskata O. Lautmane.

O. Lautmanes izteikumus papildina arī Eiropas Politikas analīzes centra (CEPA ) Demokrātijas stipendiāts Oleksandrs Moskaļenko, kurš laikrakstam “Newsweek” sacīja, ka D. Medvedeva “histērijai” nav nekāda juridiska pamata.

“Tas ir kā piedraudēt policistam, kuram tiesa liek atvest cilvēku uz tiesas sēdi. Valsts rīcībā šajā gadījumā nav nekā personīga – tā dabūja pavēli, tai ir pienākums sadarboties,” sacīja O. Moskaļenko.

Viņš skaidroja, ka gadījumā, ja Krievija nepiekrīt orderim, tai jāvēršas Starptautiskajā Krimināltiesā, lai gan nav juridiska mehānisma, kā šo rīkojumu atcelt. Putina arests, “visticamāk, neizraisīs” plašāku karu, “lai gan jautājums nav juridisks, bet gan politisks”.

“Daudzi kari tika sākti bez jebkāda iemesla. Es domāju, ka, ja Krievijas prezidents tiks arestēts Nīderlandē, viņš fiziski nevarēs piedalīties procedūrās, kas saistītas ar kara pieteikšanu. Turklāt jebkura darbība pret NATO valstīm nozīmē kopīgu NATO atbildi. Mēs visi esam redzējuši, ka Krievija nav spējīga tikt galā pat ar Ukrainu, nemaz nerunājot par NATO,” uzsvēra O. Moskaļenko.

Avots: sargs.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Sdr
Sdr

Tad tas nebūtu patriotisks, bet nodevējs. Tad kad Latvija sūtīja karavīrus uz Irāku, tad taču neviens Latvijas patriots pret Freibergu pat nekādu kritiku neizteica, tieši otrādi Freibergu ievēlēja uz otru termiņu.