Lietuvā sāk iedzīvotāju sagatavošanu ārkārtas situācijām, Latvijā aicina domāt pašiem, kur patverties un nepaļauties, ka visu spēs nodrošināt valsts

gāzmaska

Lietuvā uzsākta jauna sabiedrības informēšanas kampaņa “Mēs esam komanda. Mums ir plāns”. Tās mērķis ir panākt, ka lielākā daļa valsts iedzīvotāju ir informēti un gatavi iespējamam apdraudējumam. Tāpat kampaņas laikā Lietuva apzina un sagatavo izmantošanai bumbu patvertnes, vēsta portāls tv3.lv.

Lietuvas Iekšlietu ministrijas uzdevumā veikta aptauja par iedzīvotāju sagatavotību krīzes situācijām. Galvenie rezultāti rāda – vien piektā daļa sakravājusi un tur gatavībā 72 stundu somu, savukārt tikai viena desmitā daļa izstrādājusi ģimenes plānu rīcībai ārkārtas situācijās. Tāpat vairums lietuviešu vispār nav informēti, kā būtu jārīkojas apdraudējuma gadījumā.

Lai sabiedrība būtu zinošāka, Lietuvas Iekšlietu ministrija uzsākusi civilās aizsardzības kampaņu “Mēs esam komanda. Mums ir plāns”. Kampaņas idejā apspēlēta lietuviešiem mīļā basketbola spēle – tajā neviens nav katrs par sevi, bet gan kā komanda virzās uz vienotu mērķi. Ar tās palīdzību iecerēts sasniegt vismaz vienu miljonu lietuviešu, tādējādi nodrošinoties, ka lielākā sabiedrības daļa būtu maksimāli sagatavota iespējamam apdraudējumam.

“Mēs dzīvojam īpašā vēsturiskā laikmetā, kas pilns ar spriedzi un lieliem pārbaudījumiem. Pandēmija, nelegālo migrantu pieplūdums, Krievijas [sāktais] karš Ukrainā, nedrošā Astravjecas atomelektrostacija – tie ir pārbaudījumi, kas pie mums atnākuši viens pēc otra,” preses konferencē sacīja Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite.

Viņa uzsvēra, ka šie pārbaudījumi likuši citādāk palūkoties uz civilo drošību, kas pēdējās desmitgadēs atstāta novārtā, kā dēļ iedzīvotāju sagatavotība ārkārtas situācijām ir nepietiekama. “Puse Lietuvas iedzīvotāju vairāk vai mazāk zina, kā rīkoties ārkārtas situācijā, bet otra puse nezina,” atzīmējusi ministre.

Kampaņas ietvaros Lietuvas Iekšlietu ministrija arī uzsākusi bumbu patvertņu apzināšanu un labiekārtošanu.

Viena no tām atrodas Viļņā M.K. Čiurlioņa mākslas skolā, kurā bija iespējams ielūkoties arī vietējiem medijiem. Tā gan nav vienīgā bumbu patvertne – tiek lēsts, ka tuvākajā laikā gatavības režīmā Lietuvā būs pieejamas arī citas bumbu patvertnes.

Jaunajai kampaņai Lietuva iecerējusi tērēt pus miljonu eiro. Tiesa, tā nav pirmā šāda veida sabiedrības informēšanas kampaņa. Arī pērnā gada pavasarī Iekšlietu ministrija kopā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu veica civilās drošības informatīvo kampaņu. Tās laikā dienesta amatpersonas kopā ar civilās aizsardzības speciālistiem mēnesi devās izbraukumos pa visu Lietuvu, apmeklējot vietējās kopienas, skolas, sociālās iestādes, seniorus un cilvēkus ar invaliditāti, lai informētu par pareizu rīcību ārkārtas situācijās un palīdzētu sakravāt 72 stundu somas.

Latvijā – izsūta SMS un aicina iedzīvotājus ieviest kārtību savos pagrabos un nedomāt, ka visu spēs nodrošināt valsts

Jāteic, ka arī Latvijā sagatavotība krīzes situācijām nav visai augsta. Piemēram, pērnā gada martā “Kantar” veiktajā aptaujā vien 22% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 60 gadiem norādīja, ka ir iepazinušies ar Aizsardzības ministrijas (AM) sagatavoto bukletu “Kā rīkoties krīzes situācijā”.

Desmitā daļa iedzīvotāju atzinuši, ka ar bukletu ir iepazinušies, tomēr nezina, kā rīkoties krīzes situācijās, bet 26% ir norādījuši, ka nav iepazinušies ar šo bukletu, tomēr zina, kā rīkoties. Savukārt

trešā daļa iedzīvotāju atbildēja, ka nav iepazinušies ar bukletā rakstīto un nezina, kā rīkoties krīzes situācijā.

Visaptverošākais AM centiens gan pārbaudīt savus resursus, gan informēt sabiedrību par pareizu rīcību apdraudējuma gadījumā bija mācību apziņošana ar īsziņām, kas norisinājās pērnā gada septembrī.

SMS saturēja tekstu: “Uzmanību, apziņošanas pārbaude! Zini, kā rīkoties krīzes gadījumā, un iepazīsties ar 72 stundu bukletu “www.sargs.lv/72h”. Aizsardzības ministrija”.

Jāatgādina, ka neilgi pēc pirmo īsziņu nosūtīšanas AM vietni “sargs.lv” nebija iespējams atvērt. Ministrija vēlāk skaidroja, ka lielā apmeklētāju skaita dēļ vietnes darbība uz laiku tika kavēta. Tajā pašā laikā AM uzsvēra, ka tieši tādēļ šādas mācības notiek – lai laikus identificētu iespējamās problēmas un spētu tās novērst pirms reālas ārkārtas situācijas.

Kas attiecas uz bumbu patvertnēm, jau īsi pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā arī Latvijas iedzīvotāji sāka interesēties par mūsu valstī pieejamajiem “bunkuriem”. Raidījums “Bez Tabu” Iekšlietu ministrijā noskaidroja, ka

2008. gadā Latvijā apzinātas padomju laikos ierīkotās bumbu patvertnes, bet nolemts tās turpmāk neuzturēt, jo tas būtu ļoti dārgi.

“Vai būtu lietderīgi iztērēt aptuveni 14 miljonus eiro, lai uzturētu vienu lielu bumbu patvertni?” retoriski vaicāja tobrīd iekšlietu ministres padomniece Linda Curika.

Savukārt Rīgas vietvara apzinājusi, ka tās īpašumā ir dažas pazemes telpas, kas padomju gados celtas kā bumbu patvertnes, bet patlaban tiek izmantotas kā noliktavas. Nepieciešamības gadījumā, tās, iespējams, varētu pielāgot kā telpas glābiņam.

Vienlaikus gan ministrija, gan pašvaldība aicinājušas iedzīvotājus un namu apsaimniekotājus pašus padomāt par iespējām patverties apdraudējuma gadījumā, ieviešot kārtību un izvācot visu lieko no namu pagrabiem.

Arī krīzes vadības un drošības speciālists Kaspars Duvaskalns raidījumam “Nekā personīga” skaidroja, ka šādu patvertņu ierīkošana ir ļoti dārga. Tāpat aicināja ikvienu iedzīvotāju apskatīt savu apkārti un padomāt, vai ir iespējams patverties pagrabos un vai tajos ir ēdiens un varbūt pat elektrība un nedomāt, ka visu spēs nodrošināt valsts.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: tv3.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


13
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Miks
Miks

Maitas latviešu vietvaldoņi. Nekas cits prātā nenāk.

Modž
Modž

Leiši pareizi dara. Nekas vēl nav beidzies un diemžēl lielākie $ūdi vel priekšā.

Eriks
Eriks

Man nosapņojās, ka Putins un rusņa izlauzīs visus zobus, ar savu primitīvo feodālo tiesību atjaunošanas mēginajumu Ukrainā. 21.gsimtā neviens pasaulē neparakstīties zem “mantota teritorija un valsts un ļaudis man īpašumā”. Ko pie tam sludina ne jau monarhijas pārstāvis, bet gan kreisais muļķis. Šobrīd visi resursi kaujasspējīgajiem ukraiņiem jāgrūž. Patversmes, bruņošanās un “dzelzs priekškars” būs pēc tam.

Real warfare
Real warfare

Shii nav informeeshanas kampanja, bet gan IEBIEDEESHANAS. Vecs triks, jo ar iebaidiitu tautu vieglaak manipuleet. Jebkuram SAPRAATIIGAM cilveekam IR skaidrs, ko dariit, ja kas atgadaas. Ar vai bez kaut kaadaam tur 72h somaam. Ja kas, es nebriiniitos, ja uznjeemiigie leishi saaktu taadas tirgot Maximaas. Par atomstaciju vispaar stulbums. Kas tieshi tur buutu nedroshs? Visu to uzrauga daudz nopietnaaki ljaudis, nekaa kaut kaada tur Bljodaite vai kaa nu vinjutur sauca…

Einārs
Einārs

Paldies par brīdinājumu, taču tas ir pašsaprotami, ka uz Latvijas valsti paļauties gandrīz jebkurā jomā ir stulbi.

Nja
Nja

Pareizi saprati, Latvijā katram pašam par sevi jādomā, valsts nepalīdzēs jo tai Tu esi vajadzīgs tikai tad kad nodokļus vajag izspiest, labākajā gadījumā iedos Tev bezmaksas padomu meklēt pagrabu kur nolīst.

G. Akmeņkalns
G. Akmeņkalns

Katram latvietim jāzin, kur viņš dosies tad, kad nebūs elektrība, siltums, degviela, nauda, utt..Jau tagad ir jāzin, kur dzīvos, kur pārziemos! Armijas rindās varētu būt drošākā vieta, ja kas!

Derdz
Derdz

Ar ko droša, ka paēdis un kaut kad aizsaulē, nekā meža ar badu un izdzīvošanu bez citu sūtīšanas aizsaulē. Kas grib karot brauciet karot vietām kur karo nevis iesaistīt sabiedribu

Nu gan
Nu gan

Dižie komentētāji tā raksta, it kā viņiem ne no kā nebūtu jābaidās! Nāksies vien izlīst no dīvana un pašiem parūpēties! Lieta ir nopietna, tā kā nav ko ironizēt! Kad krievu lācis lauzīsies pie durvīm, ar varavīksnes karogu neatgaiņāsies un neaizbildināsies!

Gonors Ejs
Gonors Ejs

Latvijā valdībnieki izzog budžetu, lai varētu aizlaisties uz ārzemēm.

Priore
Priore

Pie mums tas nav aktuāli, prioritāri ir praida un mozaīkas pasākumi. Tie pasargās sabiedrību.

aa10aa
aa10aa

es nedarīšu neko, jo tam, ko iespēj parasts iedzīvotājs nav nekādas jēgas ne ar somu ne bez tas.

Miks
Miks

Neko nedarīsi…. Ja esi sievieškārtas būtne, nodrošinies ar granātu, ja nevēlēsies piedzīvot smagus orku pazemojumus.