Krievija Ukrainā pielieto līdz šim neredzētu munīciju, kas apmāna pretgaisa aizsardzības sistēmas

Māņu raķete Krievijas arsenālā

Sargs.lv/The New York Times

Ukrainā novērots, ka tuva darbības rādiusa ballistiskās raķetes “Iskander-M” izšauj iepriekš nezināmu mānekli, kas paredzēts, lai izvairītos no pretgaisa aizsardzības sistēmām, atsaucoties uz ASV amatpersonu, ziņo “The New York Times”.

Amerikāņu izlūkdienesti ir atklājuši, ka ballistisko raķešu sistēmās, ko Krievija ir pielieto Ukrainā, ir kāds pārsteigums – mānekļi, kas maldina pretgaisa aizsardzības radarus un maldina siltuma meklēšanas raķetes.

Saskaņā ar amerikāņu izlūkdienesta amatpersonas teikto, katra no šīm ierīcēm ir aptuveni 30 centimetrus gara, šautriņas formā un baltas ar oranžu asti. ASV amatpersona sacīja, ka tās izlaiž no tuvas darbības ballistiskajām raķetēm “Iskander-M”, ko Krievija izšauj no pārvietojamiem palaišanas kompleksiem pāri robežai.

Katra raķete ir aprīkota ar elektroniku un raida radio signālus, lai traucētu vai apmānītu ienaidnieka radarus, kas mēģina noteikt “Iskander-M” atrašanās vietu.

Šo māņu izmantošana var palīdzēt izskaidrot, kāpēc Ukrainas pretgaisa aizsardzības ieročiem ir bijušas grūtības pārtvert Krievijas “Iskander” raķetes.

Saskaņā ar ASV valdības dokumentiem raķetes “Iskander” var sasniegt mērķus vairāk nekā 300 kilometru attālumā. Katrs mobilais palaišanas aparāts var izšaut divas “Iskander” raķetes, pirms tas ir jāpārlādē.

Pirms divām nedēļām sociālajos plašsaziņas līdzekļos sāka izplatīties dīvainas formas munīcijas fotogrāfijas. Tās bija mulsinājušas ekspertus un atklātā avota izlūkošanas analītiķus, no kuriem daudzi, pamatojoties uz to lielumu un formu, tās bija sajaukuši ar kasešu ieroču bumbām.

Ričards Stīvenss, kurš 22 gadus pavadīja britu armijā kā sprāgstvielu iznīcināšanas karavīrs un vēlāk 10 gadus strādāja par civilo spridzināšanas tehniķi Irākas dienvidos, Āfrikā un citos reģionos, teica, ka viņam ir nācies saskarties “ar daudz ķīniešu un krievu munīcijām, bet es nekad neesmu redzējis šādu”.

R. Stīvenss ievietoja munīcijas fotogrāfijas vietnē, kas paredzēta militārajiem un civilajiem spridzināšanas ekspertiem, taču neviens cits arī nebija redzējis šo noslēpumaino munīciju.

Izlūkošanas amatpersona sacīja, ka šīs ierīces ir līdzīgas aukstā kara laikā izmantotajiem mānekļiem, kas kopš 20. gadsimta 70. gadiem pavadīja kodolgalviņas, un kas bija paredzēti, lai izvairītos no pretraķešu sistēmām un ļautu atsevišķām kaujas galviņām sasniegt mērķi.

Šo ierīču iekļaušana tādos ieročos kā “Iskander-M”, kuriem ir parastās kaujas galviņas, iepriekš nav dokumentēta militārajos arsenālos.

“Brīdī, kad cilvēki izgudroja raķetes, cilvēki sāka mēģināt tās notriekt, un brīdī, kad cilvēki sāka mēģināt tās notriekt, cilvēki sāka domāt kā no raķetes pasargāt no notriekšanas,” laikrakstam “The New York Times” skaidroja Džefrijs Lūiss, Midlberijas Starptautisko pētījumu institūta pētnieks.

Dž. Lūiss skaidroja, ka māņu izmantošana var liecināt par zināmu Krievijas militārās vadības neuzmanību vai steidzamību, ņemot vērā, ka Krievija zina, ka Rietumu izlūkdienesti tos neizbēgami savāks un izpētīs, lai NATO pretgaisa aizsardzības sistēmas varētu turpmākajā nākotnē reaģēt uz šādiem mānekļiem.

“Citām valstīm pārdotajos “Iskander” ieročos šāda variācija nav konstatēta. Tas man liek domāt, ka krievi uzskata, ka viņiem ir svarīgi šo tehnoloģiju paturēt noslēpumā, taču šis karš viņiem ir pietiekami svarīgs, lai no tā atteiktos,” skaidro Dž. Lūiss.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Sargs.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
nāvi krievnacistiem
nāvi krievnacistiem

Ilgi tas Putlers rietumzemes neapmānīs. Viņš jau ir tāds padumjš.

nāvi agresoriem!
nāvi agresoriem!

Mazais žurkulēns Pūķintiņš jau ir uz mānīšanos.

Malvīne
Malvīne

Tagad visu pārprogrammēs un krievu raķetēm atkal būs kirdik.