Kas ir “netīrā bumba”, par kuru runā Krievijas amatpersonas?

Sergejs Šoigu
Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu

Pēdējo dienu laikā vairākas augstas Krievijas amatpersonas, tostarp aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu un Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, apgalvojušas, ka Ukraina varētu izmantot “netīro bumbu”. Kas īsti ir šis ierocis, skaidro interneta vietne jauns.lv.

Kijiva šādu ieroču pielietošanas nosaukusi par meliem.

Vēlāk arī ASV Valsts sekretārs Entonijs Blinkens, kā arī Francijas un Lielbritānijas ārlietu ministri nāca klajā ar paziņojumu, kurā noraidīja Krievijas puses apgalvojumus par Kijiva it kā nodomiem izmantot “netīro bumbu”. Viņi apliecināja atbalstu Ukrainai.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis vēlāk norādīja, ka pati Krievija ir “avots visam netīrajam, ko var iedomāties šajā karā”.

Izskanējuši arī minējumi, ka pati Krievija plāno Ukrainā uzspridzināt “netīro bumbu”, bet vainu uzvelt Ukrainai. Tomēr daudzi militārie analītiķi norāda, ka Krievija tik neprātīgi nerīkosies, ņemot vērā postījumus, ko “netīrā bumba” varētu nodarīt tās karaspēkam un tās kontrolētajām teritorijām. Tomēr te der atcerēties, cik “ļoti” agresorvalstij Krievijai “rūp” cilvēka dzīvība.

Kas ir “netīrā bumba”?

“Netīrā bumba” ir ierīce jeb bumba, kas satur radioaktīvu materiālu, piemēram, urānu, kas tiek izkaisīts gaisā pēc tam, kad tiek detonēta parastā sprāgstviela.

Tam nav jābūt ļoti rafinētam radioaktīvam materiālam, kāds tiek izmantots kodolbumbā. Tā vietā “netīrā bumba” var saturēt radioaktīvos materiālus no slimnīcām, atomelektrostacijām vai pētniecības laboratorijām.

Tas padara ierīci daudz lētāku un ātrāk izgatavojamu nekā kodolieročus. To var pārvadāt arī, piemēram, transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā.

Tā kā radioaktīvie nokrišņi var novest pie nopietnām slimībām, piemēram, vēža, šādas bumbas pielietošana izraisītu paniku iedzīvotājos. Plaša teritorija ap spridzināšanas zonu būtu jāevakuē dekontaminācijai vai pat pilnībā jāpamet uz vairākiem gadiem.

Amerikas Zinātnieku federācija ir aprēķinājusi, ka gadījumā, ja Manhetenas galā Ņujorkā sprāgtu bumba, kurā ir 9 grami kobalta-60 un 5 kilogrami trotila, visa pilsētas teritorija pat uz gadu desmitiem kļūtu neapdzīvojama.

Šī iemesla dēļ “netīrās bumbas” tiek ierindotas masu iznīcināšanas ieroču grupā.

Tomēr šīm ierīcēm ir arī otra puse – kā ieroči tās ir ļoti neuzticamas.

Lai radioaktīvais materiāls, ko satur “netīrā bumba”, tiktu izkaisīts pa mērķa zonu, tas ir jāsamazina līdz pulvera formai. Bet, ja daļiņas ir pārāk smalkas vai izplūst stiprā vējā, tās izkliedēsies pārāk plaši, lai nodarītu lielu ļaunumu.

Vai “netīrā bumba” izmantota jau iepriekš?

Kā norāda BBC, nekur pasaulē vēl nav piedzīvots “veiksmīgs” uzbrukums ar “netīro bumbu”, tomēr ir bijuši mēģinājumi.

1996. gadā nemiernieki no Čečenijas Maskavas Izmailovas parkā novietoja “netīro bumbu”, kas satur dinamītu un cēziju-137. Cēzijs tika iegūts no vēža ārstēšanas iekārtām. Drošības dienesti noskaidroja bumbas atrašanās vietu un to neitralizēja.

Vien divus gadus vēlāk, 1998. gadā, Čečenijas izlūkdienesti atrada un neitralizēja “netīro bumbu”, kas bija novietota netālu no dzelzceļa līnijas Čečenijā.

2002. gadā Čikāgā aizdomās par “netīrās bumbas” uzbrukuma plānošanu tika arestēts ASV pilsonis Hosē Padilla, kuram bija kontakti ar teroristu organizāciju Al-Qaeda. Viņam tika piespriests 21 gada cietumsods.

Pēc diviem gadiem par terorakta plānošanu, kurā būtu ietverta arī “netīrā bumba”, Londonā tika arestēts Lielbritānijas pilsonis un Al-Qaeda dalībnieks Direns Barota. Viņam tika piespriests 30 gadu ilgs cietumsods par terorakta plānošanu ASV un Apvienotajā Karalistē.

Ne Padilla, ne Barots pat nebija sākuši montēt savas “netīrās bumbas”, kad viņi jau tika arestēti.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: jauns.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


7
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
padoms Šoigam
padoms Šoigam

Nolaid to Putleru no pekiņām un tu ieiesi Krievijas vēsturē kā varonis.

Gada glezna
Gada glezna

Man kā nezinītei Rietumu mēdiji varēja paskaidrot, vai Drēzdenes bombardēšana 2. pasaules kara beigās bija, vai nebija mierīgo iedzīvotāju terorizēšana?

Var jau būt, ka ir noslēgti kaut kādi līgumi pēc 2. pasaules kara, kas šādu terorizēšanu nepieļauj pat kara gadījumā. Taču neseno Alepo bombardēšanu Rietumi nesauca par terorismu.

Te veidojas jēdzienu putra, un tā nav saprotams, kāpēc kritiskās infrastruktūras graušanu Ukrainā dēvē par terorismu, nevis kara operāciju.

Viss tas saprotams neattaisno Krievijas koloniālo iebrukumu Ukrainā, tomēr nezinīšiem vajadzētu paskaidrot,
ko sauc par karu, un ko sauc par terorismu. Citādi viss reducējas uz “revolucionāro” pārliecību.

zinātāja
zinātāja

Nebūtu Ukraina atdevusi krievijai, ļaunuma impērijai, kodolieročus, fašists putins neuzbruktu Ukrainai.

Bijušais zemessargs
Bijušais zemessargs

Utainie krievu okupanti taisa netīro bumbu. Putleras pārspēj Hitleru !

Derdz
Derdz

Un viena laikam tik ļoti legāla bumba ko uz uzmeta Japānas dažām pilsetam, un Vjetnama, napalms, tas nav netīras, jo citu izpratne legālas jeb leģitīmas

piekrītu
piekrītu

Būtu bijis daudz gudrāk no amerikāņiem 1945. gadā to bumbu uzmest uz Maskavu — Staļinam tieši uz galvas.

Van Helsing
Van Helsing

Napalms tak shtrunts. Vjetnamaa lietoja arii t. s. AGENT ORANGE un tamliidziigas vielas ar ilgterminja iedarbiibu.