Kas ir Krievijas kara laika ekonomika un cik tā ir stabila

Kopš 2022. gada 24. februāra Krievija ir bijusi spiesta būtiski transformēt tās ekonomiku pēc tam, kad Eiropas Savienība, kas bija tās lielākā tirdzniecības partnere, ierobežoja ekonomiskās saites ar Maskavu, savukārt ASV iesaldēja Krievijas valsts aktīvus simtiem miljardu ASV dolāru vērtībā un atslēdza to no globālas finanšu sistēmas SWIFT. Tomēr Maskavai piemērotās soda sankcijas izrādījušās itin panesamas.

Sarunā ar “Sargs.lv” politikas un ekonomikas eksperti norāda – Krievija šobrīd pārstrukturē savu ekonomiku, izmantojot PSRS diktatora Josifa Staļina valdīšanas periodam līdzīgu resursu mobilizāciju. Tas nozīmē, ka Krievija gatavojas ilgstošai konfrontācijai ar Rietumiem.

Krievijas politiskā vadība netieši atzīst – Krievijas ekonomika tiek pilnībā pakārtota kara prasībām. Šādi, komentējot Krievijas nesen publiskotos tēriņu plānus, paziņoja Krievijas finanšu ministrs Antons Silluanovs: “[Tiks nodrošināts] viss nepieciešamais frontei.”

Aptuveni viena trešdaļa no visiem Krievijas nākamā gada tēriņiem tiks novirzīti bruņoto spēku vajadzībām, sasniedzot 109 miljardus ASV dolāru. Tas nozīmē, ka aptuveni 6% no visas Krievijas kopējā iekšzemes kopprodukta (IKP) 2024. gadā tiks patērēti kara finansēšanai.

“Kara laikā tikusi būtiski kāpināta militārā rūpniecība un īstenoti vairāki militāri un nemilitāri celtniecības projekti Krimā un citos Ukrainai piederošajos Krievijas okupētajos reģionos. Caur šādiem pasūtījumiem Krievijai ir izdevies sildīt atsevišķas ekonomiskās nozares,” sarunā ar “Sargs.lv” saka politologs un ilggadējais Krievijas pētnieks Andris Kudors.

A. Kudors notiekošo Krievijas ekonomikā raksturo kā vismaz daļēju staļinisma iezīmju atdzimšanu. Kā norāda eksperts, arī tad tauta tika maksimāli mobilizēta un pakļauta smagiem sadzīves apstākļiem. Notiekošais apliecina, ka Krievija un tās valdošais režīms ir spējīgi mobilizēt lielu cilvēku apjomu, kāpinot gan rūpniecisko, gan militārā personāla resursu, lai maksimāli novilcinātu karu Ukrainā.

“Šodienas Krievija paliek arvien līdzīgāka Staļina laika režīma PSRS. Uz to norāda arī ilgie ieslodzījuma termiņi, kādi tiek piespriesti cilvēkiem par tā saukto “Krievijas bruņoto spēku diskreditāciju,” norāda A. Kudors.

Zīmīgi, ka nākamais gads būs pirmais Krievijas vēsturē, kad agresorvalsts bruņoto spēku finansējums apsteigs valsts sociālos izdevumus. Neraugoties uz to, ka pārfokusēšanās uz kara laika ekonomisko struktūru, būtiski ceļot aizsardzības resorā nodarbināto algas un īstenojot mērķtiecīgas sociālās kompensācijas, mīkstina pret Krieviju izvērstās sankcijas, ilgtermiņā tas veicina dziļāku stagnāciju Krievijas ekonomiskajā attīstībā.

Krievijas spējas pielāgoties sankcijām

Krievijas ekonomika ir tiešā mērā atkarīga no tās dabas resursu eksporta. Pēc Ekonomiskās sarežģītības observatorijas apkopotajiem datiem (The Observatory of Economic Complexity– OEC) novērojams, ka 2021. gadā aptuveni 51,95% no visa Krievijas eksporta veidoja energoresursi. Pirms agresorvalsts iebrukuma Ukrainā vairāk nekā puse Krievijas energoresursu eksporta bija paredzēts noieta tirgiem Rietumvalstīs.

Kopš 2022. gada 24. februāra Rietumvalstis pret Krieviju ieviesušas vairākas sankciju paketes, iesaldējot 300 miljardu eiro vērtus Krievijas Centrālās bankas aktīvus, kā arī būtiski ierobežojot savas ekonomiskās saites ar agresorvalsti. Rietumvalstis papildus energoresursiem, pakļāvušas sankcijām dažāda veida Krievijas importa preces 9,2 miljardu eiro vērtībā. Taču, neraugoties uz to,

Krievijas ekonomika 2023. gada novembrī uzrāda pārsteidzošu noturību un spēju nodrošināt Kremlim gan ilgstošu karadarbību Ukrainā, gan konfrontāciju ar pārējām Rietumvalstīm.

Bankas “Citadele” galvenais ekonomists Mārtiņš Āboltiņš uzsver – Krievijas ekonomiku nevar analizēt kā citu pasaules valstu ekonomikas. Šāda salīdzinājuma izmantošana ir nepiemērota, jo citviet izmantotās saiknes analīzei starp darba tirgus tendencēm un ekonomisko izaugsmi, nav nekā kopīga ar notiekošo Krievijā un tās ekonomikā. Grūtības iegūt kaut cik objektīvu skatījumu par Krievijas ekonomikas stāvokli sagādā arī uzticamu datu trūkums par faktisko ekonomisko situāciju.

Pēc 2022. gada Krievijas ekonomiskā satricinājuma, kad, sākoties Krievijas agresijai pret Ukrainu, krasi pieauga energoresursu cenas, Krievijas IKP piedzīvoja kritienu, sasniedzot -2,1%. Šogad agresorvalsts valdībai un Centrālajai bankai ir izdevies stabilizēt brūkošo ekonomiku un pat atgriezties pie izaugsmes +2,2% apmērā, kas ir trīs reizes lielāks nekā Eirozonā šogad gaidāmais pieaugums.

“Kamēr [2022. gadā] sankcijas pret Krieviju nebija stājušās spēkā, Krievijai bija grandiozi panākumi naftas un dabasgāzes pārdošanā. Eiropa iegāja karā, esot panikā, jo dabasgāzes cenas sasniedza ļoti augstu līmeni, rezultātā Krievija guva milzīgus ieguvumus vien dažu mēnešu laikā,” skaidro M. Āboltiņš.

Bankas “Citadele” galvenais ekonomists gan piebilst – nevar arī apgalvot, ka sankcijām nav bijusi ietekme uz Krievijas ekonomiku, jo pat laikā, kad pasaule cīnījās ar augstajām energoresursu cenām, Krievijā bija vērojams IKP kritums. Arī cerētā ietekme uz Krievijas valūtas kursu nav bijusi tik izteikta. Lai arī tā vērtība ir kritusies, tā nav bijusi graujoša.

M. Āboltiņš gan norāda – Rietumvalstu mērķis nekad nav bijis pilnībā izspiest Krieviju no pasaules naftas tirgus, jo pašpietiekamu alternatīvo resursu trūkuma dēļ šāds plāns destabilizētu kopējo naftas cenu pasaules tirgū.

“Pats galvenais ir tas, ka Krievijas eksports nemaz tik ļoti nav samazinājies. Daudzas sankcijas, kas vērstas pret Krieviju nav bijušas ar domu pilnībā izspiest Krieviju no naftas tirgus, jo tas radītu strauju cenu pieaugumu. Kad pilna apmēra karš Ukrainā sākās, mēs domājām, ka Krievijas nafta varētu vispār pazust no globālā naftas tirgus, taču cena par vienu barelu uzkāpa līdz 120 dolāriem, kas ir divi eiro par vienu litru dīzeļa,” atzīst M. Āboltiņš.

Lai gan tādu energoresursu kā ogļu un dabasgāzes loma starp Krievijas eksporta precēm ir būtiski mazinājusies un Rietumvalstis centušās ierobežot arī kopējos Krievijas eksporta ieņēmumus, nosakot cenu griestus energoresursiem, kā arī sankcionējot Krievijas tirdzniecības kuģus, V. Putina vadītajai agresorvalstij joprojām izdodas gūt ārvalstu valūtas ieņēmumus caur darījumiem citās valstīs Ķīnā, Indijā un Centrālāzijas valstīs.

Kāda vārdā nenosaukta Rietumvalstu amatpersona intervijā laikrakstam “Financial Times” atklājusi, ka Krievijai ir gandrīz pilnība izdevies apiet G7 valstu noteiktos naftas maksimālos cenu griestus – 60 ASV dolārus par barelu. Saskaņā ar amatpersonas rīcībā esošo informāciju šobrīd Maskava saviem naftas pircējiem prasa vidējo naftas cenu globālajā tirgū, kas ir par 20 ASV dolāriem augstāka nekā G7 valstu noteiktie cenu griesti. Līdz oktobrim tieši Krievijas naftas un gāzes pārdošanas darījumi veidoja 28% no Krievijas budžeta ieņēmumiem, sastādot 17,63 miljardus ASV dolāru.

Aktīvs eksports uz Krieviju aizvien turpinās no Eiropas Savienības teritorijas. Bloks aizvien nav noteicis sankcijas 49% Eiropas valstu izcelsmes preču, kuras Krievija turpina importēt. Turklāt plaukst un zeļ paralēlās importa shēmas, kas domātas Rietumvalstu noteikto sankciju apiešanai.

Lai gan Eiropas Savienība ir slēgusi savas ostas tiešiem tirdzniecības darījumiem ar Krieviju, savstarpējā tirdzniecība, tostarp ar sankcionēto preču grupām, joprojām notiek, kā tranzītvalstis izmantojot Turciju, Armēniju, Gruziju, Azerbaidžānu un Kazahstānu.

“Krievijas IKP pieaugums ir skaidrojams ar to, ka Krievijai ir manāmi sarucis importa apjoms, kas stabilizē valsts IKP,” saka M. Āboltiņš.

Lai gan sankcijās pakļauto preču eksporta aizlieguma dēļ Krievija saskaras ar inflāciju un dažādu importēto preču cenu kāpumu, agresorvalsts ekonomisko noturību vairo ne vien tās ierēdniecības spēja pārorientēt budžeta ieņēmumu avotus, bet arī pašas Krievijas sabiedrības noturība pret dzīves līmeņa pazemināšanos.

Vēl 2023. gada februārī inflācijas pieaugums sastādīja 6,7%, un tās mazināšanai Krievijas Centrālā banka piedāvāja paaugstināt procentu likmes līdz pat 15%, kas ir ļoti augsts pieaugums.

A. Kudors norāda – bezdarba līmenis Krievijā ir ārkārtīgi zems, tomēr reālie iedzīvotāju ienākumi kopš 2014. gada ir būtiski samazinājušies. Pirms Krievijas veiktās Krimas aneksijas 2014. gadā vidējā alga Krievijā bija virs 1000 ASV dolāriem mēnesī. Šobrīd tie ir vairs tikai 600 ASV dolāri. Papildus tam arī ikdienas produktu cenas turpina strauju kāpumu.

“Viens no aspektiem ir Krievijas sabiedrības mentālais faktors. Cilvēki ir gatavi uztvert grūtības kā neizbēgamu likteņa sastāvdaļu. Tālab pret šo situāciju sabiedrībā nav nekādu protestu. Viņu ienākumi ir radikāli kritušies, bet viņi vienalga ir gatavi izdabāt savai valdībai. Tāds ir Krievijas sabiedrības domāšanas veids,” atzīst A. Kudors.

Politologs gan atzīst – Krievijas sāktais karš Ukrainā nav palicis bez sekām. Līdz ar pilna mēroga iebrukumu Ukrainā 2022. gada februārī, no Krievijas ekonomikas aizplūda vairāk nekā 230 miljardi ASV dolāri. Šī nauda ir faktiski izņemta no Krievijas ekonomikas, radot potenciālu ilgtermiņa ekonomiskajai stagnācijai. Šogad naudas aizplūšana šķietami stabilizējusies, jo pēdējo deviņu mēnešu laikā Krievijas ekonomika zaudējusi vien 27 miljardus ASV dolāru.

Otra problēma – Krievijai vairs nav pieejami Rietumu finanšu tirgi. Tas nozīmē, ka Maskava Rietumos vairs nevar aizņemties liela apjoma līdzekļus. Paraugoties uz makroekonomiskajiem datiem, pagaidām šādas vajadzības nav, jo 2023. gadā Krievijas budžeta deficīts bija vien 2% no IKP, kas ir salīdzinoši neliels. Vienlaikus aizņemšanās iespēju neesamība ierobežo Krievijas valdības tēriņus, liekot tos turēt salīdzinoši zemā līmenī.

Treškārt, Krievijas valūtas rubļa kurss kopš 2014. gada zaudējis lielāko daļu savas vērtības. Ja vēl 2014. gadā pirms Krimas aneksijas viens ASV dolārs maksāja 32 rubļus, tad 2022. gada februārī – 135 rubļus. Ekonomists gan atzīst – šīs svārstības Krievijas Centrālajai bankai izdevies mazināt, nosakot par pienākumu galvenajiem Krievijas eksportējošajiem uzņēmumiem daļu savu eksporta ieņēmumu konvertēt rubļos, tādējādi radot mākslīgu rubļa pieprasījumu.

“Ar aktīvu iesaisti monetārajā politikā Krievijai īstermiņā ir izdevies stabilizēt kara radīto ekonomisko slogu. Tikušas strauji paceltas procentu likmes, kas ļāvis stabilizēt rubli. Tomēr šī īstermiņa stabilitāte ir ar ilgtermiņa izmaksām,” saka bankas “Citadele” ekonomists M. Āboliņš.

Krievijas nākotnes perspektīvas

Aptaujātie eksperti atzīt – pārstrukturēšanās uz kara laika ekonomiku Krieviju glābj no pilnīga ekonomiskā sabrukuma un saglabā tās spēju iesaistīties ilgstošā konfrontācijā ar Rietumiem. Tomēr tas ir īstermiņa risinājums, jo līdz ar Rietumvalstu noteiktajām sankcijām, Krievija izjūt arvien jūtamāku tehnoloģisko badu.  Viens no šādiem izaicinājumiem saistīts ar mikročipu deficītu kā civilajā, tā militārajā ražošanā. A. Kudors norāda, ka šādas problēmas savienojumā ar kara laika struktūras ekonomiku rada negatīvu ietekmi valsts ilgtermiņa attīstībai, jo Krievijas ekonomika netiek balstīta augsto tehnoloģiju jomā.

Tam piekrīt arī M. Āboltiņš, piebilstot, ka nav zināms, cik ilgi tehnoloģiju importa aizliegumu izturēs Krievijas naftas ieguves sektors. Jau šobrīd tam ir nepieciešamas investīcijas ieguves apjomu palielināšanā, taču tehnoloģiju importa aizliegums to kavē.  Degradācija sagaidāma arī citās tehnoloģiskajās nozarēs – ēku būvniecībā un auto ražošanā.

A. Kudors gan uzsver – iepriekš Rietumvalstīs izteiktās prognozes par Krievijas ekonomisko nespēju paciest sankcijas un saglabāt potenciālu ilgstošam karam nav piepildījušās. Kā uzskata eksperts, šādas prognozes lielā mērā balstījās uz Rietumvalstu nepietiekamo izpratni par Krievijas sabiedrības patieso sāpju slieksni, pie kurām tā nespētu paciest kara izmaksas.

“Ekonomika ir tā pati sociālā zinātne, jo tā ir saistīta ar cilvēku rīcību un noskaņojumu. Tāpēc tās prognozes bija optimistiskākas no Rietumiem. Notika pārrēķināšanās attiecībā pret Krievijas ekonomiku, jo netika ņemts vērā sabiedrības sāpju slieksnis, kuru mēs joprojām nezināma,” uzsver A. Kudors.

Arī M. Āboltiņš norāda, ka Krievijas ekonomikas prognozēšana ir nepateicīgs darbs. Līdzīgi, kā A. Kudors, arī bankas “Citadele” galvenais ekonomists atzīst – pašreizējais Krievijas ekonomikai noteiktais slogs acīmredzami nav tik liels, lai agresorvalsts pārskatāmā nākotnē piedzīvotu savu ekonomisko sabrukumu.

“Tas ir atkarīgs arī no tā, cik labi pasaulē veiksies ar zaļā kursa attīstību, kas ļaus mazināt naftas lomu pasaules tirgū. Pietiekoši represīviem un ekonomiski slēgtiem režīmiem sankcijas tā arī nekad nav veicinājušas būtiskas pārmaiņas. Irāna un Ziemeļkoreja šādi spēj dzīvot desmitgadēm. Cits jautājums ir par militārās rūpniecības spējām turēt līdzi kara prasībām,” skaidro M. Āboltiņš.

Savukārt A. Kudors atgādina, ka Krievijas vēsturē ir novēroti gan ilgstoši stagnācijas un tautas ciešanu gadi, gan pēkšņas revolūcijas. Turklāt apvērsuma iespēju pastāvošā režīma ietvaros arī neviens nav izslēdzis, tādēļ prognožu izteikšana ir neiespējama.

“Rietumiem ir jāpieņem, ka Krievijas vara spēs pastāvēt arī pie stingra sankciju režīma, taču tas nenozīmē, ka sankcijas nav jāturpina, jo līdz šim Maskavai ir palīdzējuši īstermiņa ieguvumi. Jāsaprot arī tas, ka daļa no Krievijas retorikas ir blefs un tā nekad neizrādīs bažas par savām grūtībām,” atzīst A. Kudors.

Avots: Sargs.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


11
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Elementāri
Elementāri

Taisīt ekonomikas attīstības prognozes ir nepateicīga lieta. Tādu analīzes rīku, kas ļautu daudz maz ticami prognozēt nemaz nav. Vismaz pagaidām. Tāpēc no paša sākuma prognozes par Krievijas ekonomikas sabrukumu tāpat kā Maskavas prognozes par Eiropas nosalšanu un bankrotu balstījās uz pieņēmumiem un ticību. Tagad prognozētā nākotne ir atnākusi un praktiski nekas nav piepildījies. Ne Krievija ir ekonomiski sabrukusi, ne Eiropa nosalusi un bankrotējusi. Diemžēl fakti liecina par to, ka Eiropas ekonomika bremzējas straujāk nekā Krievijas. Eiropas komisijas prognozes šim gadam eirozonai ir praktiski ap nulli, taču Krievijai nez kāpēc Eiropa palielināja IKP izaugsmi uz 2%. Meklēt patiesību informatīvā kara apstākļos… lasīt vēl »

Putlera veikums
Putlera veikums

Krievijas rublis ir bezvērtīgs (100 uz vienu dolāru), Kīna un Indija pērk Krievijas naftu viņu pašu valūtās, vairāk kā miljons jaunu vīriešu ir aizmukušino Krievijas, 325 000 krievu ir krituši karā, ut.t.

kā ar pavasara pretuzbrukumu?
kā ar pavasara pretuzbrukumu?

Un cik ukraiņi krituši? Cik ukraiņi pametuši Ukrainu? Ā, jā pareizi, ukraiņus jau no valsts ārā nelaiž, nebūs kas karo. Viņiem mobilizācija notiek bez pārtraukuma. Apskaties šo: t.me/InfodefenseLVA/2014 ārzemju brīvprātīgie sēž aizmugurē un neļauj ukraiņiem atkāpties, paši ukraiņi jau pret savējiem tā nerīkotos.

starpība
starpība

Krievijā neviens nav iebrucis, bet Ukrainā ienākušie Putlerarmieši izvaro, slepkavo, deportē un aplaupa tāpat kā Staļina ordas Baltijas valstīs. Un kritušo ukraiņiem ir, bet krietni mazāk nekā krieviem, jo ukraiņi savus zaldātus neuskata par “lielgabalu gaļu”.

Zelenska veikums
Zelenska veikums

Primkārt to kritušo krievu skaitu ziņo tie paši kas jau iepriekš ir ziņojuši pilnīgus feikus. Otrkārt kara laikā ir kara laika propaganda. Bet pēc pašu ukraiņu televīzijā pārraidītās informācijas viņiem 1.1 miljons kritušo un bez vēsts pazudošo. Bet par to jau te mediji klusē. Par gaļas taktiku arī feiks. Vasarā tik daudz video, kā ukraiņi savus mobilizētos dzen pāri mīnu laukiem. Viens no iemesliem kāpēc ukraiņu aizsardzības ministram nācās atkāpties. Un dēļ nespējas samobilizēt tādu skaitu vīriešu kāds nepieciešams frontē, rudens pusē nācās nomainīt personālu iesaukšanas komisariātos. Par to visu ir atrodama informācija pat LV medijos, tikai jāprot lasīt.

cits skats uz sankcijām
cits skats uz sankcijām

Kopš 24 februāra jau vairāk kā pusotrs gads pagājis. Šodien visi, kam atmiņa daudz maz strādā un kuri atcerās ko teica visādi “eksperti”, kā Sārts, Rajevs, Slaidiņš, Vērdiņš, ko medijos rakstīja, var salīdzināt cik daudz no tā visa ir bijuši meli un cik patiesības. Raķetes krieviem itkā jau 3. dienā beidzās, ekonomika no sankcijām jau pēc mēneša sabruka. Kopš tā laika to ko Latvijā raksta par Krieviju vai karu es vispār pat nelasu, nav jēgas laiku tērēt. Un skatoties uz saviem paziņām, redzams ka Latvijā cilvēki dzīvo dažādās pasaulēs. Neliela daļa dzīvo TV pasniegtajā pasaulē, delfos, twiterī. Daļa cilvēku tomēr… lasīt vēl »

Birkavs
Birkavs

Jāizturas civilizēti pret Krieviju , ne viņa sabruks , ne viņa sadalīsies mazās valstiņās .

optimists
optimists

Krievija progresēs tikai tad, kad tā būs dekolonizējusies.

Derdz
Derdz

Vai ir kāds kurš vairāk saprot cilvēces evolūcijas procesus, kāpēc ar cilvēkiem un tautām, valstīm tā notiek, ja reiz bija, tagad ir, un būs, kā karojam tā karojam tūkstošiem gadu.

Reičela
Reičela

Kā , un sankcijas vēl nav nožmiegušas Krieviju ?

meičelei
meičelei

Drīz būs. Pacieties!