Kara nebūs. Vismaz tuvākajā laikā

karš

Kā attīstīsies Trampa komandas un Putina attiecības ilgtermiņā, nezina neviens, taču īsākā termiņā dažas lietas ir iespējams prognozēt. 

Krievija jau tagad acīm redzami iet deeskalācijas ceļu izvairoties no jebkādām darbībām vai paziņojumiem, kas varētu provocēt vai apgrūtināt iespējamo sadarbību ar jauno ASV prezidentu. Tas vērojams visās frontēs sākot ar Sīriju, kur ilgi plānotie uzlidojumi, izmantojot vienīgo Krievijas aiviobāzes kuģi, tikai atlikti līdz brīdim, kad notika Putina un Trampa telefonsaruna, beidzot ar signāliem, ka Baltijas šprotes varētu atgriezties Krievijas tirgū.

Krievijai ir svarīgi iztaustīt un saprast, cik tieši liels ir šis iespēju logs un cik plaši to būs iespējams izmantot. Lai izspiestu maksimumu no radušās situācijas, sasteigt nedrīkst, tāpēc tuvākajā laikā nekādi asumi nebūs vērojami. Tieši otrādi. Šī izlūkošana prasīs vismaz pusgadu. Krievija var būt ļoti apmierināta ar jau panākto un tagad centīsies panākumus nostiprināt.

Centieni Krieviju izolēt, izdarīt uz to spiedienu ar sankcijām, ir pilnīgi izgāzušies. Savā pēdējā preses konferencē Obama pat attiecībā uz Krieviju lietoja vārdu “superpower” pretstatā “regional power”, kas ir bijusi ASV politikas pamatdoktrīna vēl pirms dažiem gadiem. Un par „superpower” Krievija ir atdzimusi tieši tagad, neskatoties ne uz sankcijām, nedz ASV pretdarbību. Krievijas sapnis par bipolāru vai multipolāru pasauli piepildās tās acu priekšā.

Nav šaubu, ka Krievija tagad atturēsies no jebkādām avantūrām, kas varētu traucēt nostiprināt panākumus. Sankciju atcelšana, kas de facto nozīmētu arī Krimas kā Krievijas sastāvdaļas atzīšanu un tādā vai citādā veidā Ukrainas atzīšanu par Krievijas interešu zonā ietilpstošu valsti, kā arī Krievijas lomas nostiprināšana Tuvējos Austrumos, varētu būt pirmie svarīgākie Krievijas mērķi. NATO karaspēka mazināšana Baltijā, kas izskanēja kā viena no pirmajām prasībām Peskovam viesojoties ASV, visticamāk šajā kontekstā jāuztver kā tirgošanās elements, nevis īstais mērķis.

Tas viss liek domāt, ka vismaz pagaidām Baltija nebūs agresīvas rīcības mērķis, lai gan retorika par NATO nostiprināšanos pie Krievijas robežām saglabāsies.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
abcd
abcd

Jā, rakstā pietrūka vēl встаёт с колен, tad klišeju komplektiņš būtu tāds nobeigtāks, tagad bišķi nevelk:) Bipolārā pasaule, kā tad.

H2O
H2O

Армянскому радио задают вопрос: «Будет ли Третья Мировая война?»
Армянское радио отвечает: «Войны не будет, но будет такая борьба за мир, что камня на камне не останется».