Kanāda Latvijas aizsardzībai tērēs gandrīz tikpat cik Latvija

Kanāda NATO

Latvijas aizsardzības budžets šogad bija 368 miljoni eiro. Kanāda ir paziņojusi, ka Latvijas aizsardzībai tērēs 348 miljonus eiro. Ņemot vērā, ka dolāra kurss pret eiro šobrīd ir 1,076, jāsecina – Kanādas sabiedrotie mūsu aizsardzībai tērēs gandrīz tikpat cik mēs paši. 

Tas apliecina, ka Kanādas palīdzība ir ne tikai ļoti būtisks politisks signāls, bet arī ļoti ievērojami palielina Latvijas aizsardzības spējas.

Turpmāko trīs gadu laikā karavīru dislocēšana Baltijā Kanādai izmaksās 348,6 miljonus dolāru, vēsta raidsabiedrība CBC.

Kā zināms, Kanāda vadīs daudznacionālo bataljona kaujas grupu, kura ap nākamā gada maiju ieradīsies Latvijā. Kopā ar karavīriem no Itālijas, Albānijas, Polijas un Slovēnijas dienēs arī 455 Kanādas karavīri.

Veidojot jūras un gaisa patruļas, kā arī sūtot uz Baltijas valstīm savus karavīrus, lai atturētu Krieviju no iespējamas agresijas reģionā, premjerministra Džastina Trudo vadītā valdība nākamajos trīs gados atvēlēs teju 350 miljonus dolāru.

Vienlaikus izlūkošanas dienesti brīdina par Krievijas propagandas uzbrukumiem, kas varētu tikt vērsti pret Kanādas un NATO karavīriem.

“Manuprāt, nav apspriežams, ka karavīru izvietošana Latvijā un citviet Austrumeiropā ieinteresēs Krieviju agresīvā veidā šos centienus nemitīgi graut,” medijam “iPolitics” norādīja Kanādas bruņoto spēku Izlūkošanas pavēlniecības priekšsēdētāja vietnieks Stefans Bērts. “Uzskatu, ka tiks radīta nemitīga ziņu un publisko incidentu straume, kas liks uzdot jautājumus par to, ko NATO spēki dara Austrumeiropā.”

Kanādiešiem jābūt gataviem, ka pret NATO kareivjiem tiks vērstas apsūdzības par izvarošanu un seksuālu uzmākšanos Latvijā, ko koordinēs Krievijas atbalstīti cilvēki, raksta “iPolitico”. Iepriekš līdzīgus apvainojumus izpelnījušies ANO miera uzturētāji Centrālāfrikas Republikā, kā arī Kanādas miera uzturētāji Haiti, norāda medijs.

Bērts pastāstīja, ka karavīri tiek apmācīti atpazīt šādus propagandas piemērus. Tomēr viņš nenorādīja, vai Izlūkošanas pavēlniecības rīcībā ir informācija par Krievijas plāniem radīt propagandu un sēt dezinformāciju.

Vēstīts, ka novembra sākumā Rīgā policija aizturēja Lielbritānijas karavīru, kurš konflikta laikā kādam iedzīvotājam salauzis degunu. Medijs “The Telegraph”, atsaucoties uz avotiem aizsardzības nozarē, ziņoja, ka notikušais ir prokrievisks mēģinājums diskreditēt NATO sabiedrotos.

Taču ārvalstu medija versijai iebilda cietušā vīrieša tēvs, kurš sociālajā tīklā “Facebook” komentēja notikušo. Viņš kategoriski nepiekrita laikraksta “The Telegraph” versijai par incidentu un norādīja, ka viņa dēls vienkārši esot stāvējis rindā pie “McDonald’s”, kad viņam uzbrucis “piedzēries armijnieks, trenēts vecis”, un salauzis degunu.

Latvijas Aizsardzības ministrija skaidroja, ka notikušais bijis sadzīvisks konflikts. To apstiprinot ministrijas rīcībā esošie video pierādījumi. Incidentu izmeklēs arī Lielbritānijas armija un, ja tiks konstatēta karavīra vaina, tas nepaliks bez sekām pašai militārpersonai.

Kā zināms, 8. jūlijā NATO samitā Varšavā vienojās par NATO sabiedroto spēku klātbūtni Baltijas valstīs un Polijā rotācijas kārtībā. Samitā pieņēma lēmumu, ka 2017. gadā Latvijā, Polijā, Igaunijā un Lietuvā izvietos daudznacionālas bataljona lieluma kaujas grupas. Kaujas grupu izveides un izvietošanas mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar