Izsludina ārkārtējo situāciju Latvijas-Baltkrievijas pierobežā

robeža

Latvija līdz 10.novembrim izsludinājusi ārkārtējo situāciju valsts pierobežā ar Baltkrieviju, otrdien, 10.augustā, lēma valdība.

Ārkārtējā situācija uz Baltkrievijas robežas izsludināta no 11.augusta līdz 10.novembrim četrās administratīvajās teritorijās: Ludzas novadā, Krāslavas novadā, Augšdaugavas novadā un Daugavpils pilsētā. To paredz atbalstītais iekšlietu ministrijas rīkojuma projekts. 

Lēmums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu pieņemts, ņemot vērā konstatēto Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un šo valsts robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu straujo pieaugumu. Līdz šī gada 9. augustam valsts robežu nelikumīgi šķērsojušas 343 personas. Tostarp no 1.jūnija līdz 9.augustam aizturēti 220 nelegālie migranti.

Vienlaikus lēmums pieņemts, pamatojoties arī uz kaimiņvalstī Lietuvā fiksēto nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu uz Lietuvas-Baltkrievijas robežas, kur līdz 9.augustam fiksēti 4112 nelikumīgi šķērsošanas gadījumi.

Rīkojuma projekts nosaka pienākumu Nacionāliem bruņotiem spēkiem (NBS) un Valsts policijai (VP) sniegt palīdzību Valsts robežsardzei robežuzraudzības nodrošināšanā, lai nepieļautu Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgu šķērsošanu.

Tāpat robežsardze, NBS un VP būs tiesīgas robežu nelikumīgi šķērsojušām personām dot rīkojumu atgriezties valstī, no kuras persona ieradusies Latvijā. Kārtībsargi būs tiesīgi veikt nepieciešamos pasākumus, lai pārliecinātos, ka robežu nelegāli šķērsojusī persona izpilda šo rīkojumu. Starp šiem pasākumiem minēts, ka

robežsardzei ir tiesības pielietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus, lai nekavējoties atgrieztu personu valstī, no kuras tā nelikumīgi šķērsoja valsts robežu.

Tāpat noteikts, ka ārkārtējās situācijas izsludinātajā teritorijā izvietotajās Valsts robežsardzes struktūrvienībās un citās iestādēs nepieņem personu iesniegumus par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu.

Vienlaikus Iekšlietu ministrija norādījusi, ka NBS būs jānodrošina vieta un infrastruktūra, kur būtu izmitināmas personas, kas nelikumīgi šķērsojušas robežu, kā arī personas, kas ieradušās no Baltkrievijas un iesniegušas iesniegumu par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu. 

Likumā “Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli” minēts, ka ārkārtējā situācija ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam (MK) ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus. Ārkārtējo situāciju var izsludināt tāda valsts apdraudējuma gadījumā, kas saistīts ar katastrofu, tās draudiem vai kritiskās infrastruktūras apdraudējumu, ja būtiski apdraudēta valsts, sabiedrības, vides, saimnieciskās darbības drošība vai cilvēku veselība un dzīvība.

Ārkārtējo situāciju izsludina MK uz noteiktu laiku, bet ne ilgāku par trim mēnešiem. Lēmumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu MK atceļ pirms noteiktā laika, ja valsts apdraudējums ir novērsts vai pārvarēts. Tāpat ministru kabinetam ir tiesības, ja nepieciešams, pagarināt izsludināto ārkārtējo situāciju uz laiku, kas nav ilgāks par trim mēnešiem.

Lai arī ārkārtējā situācija tiek izsludināta pēc valdības lēmuma, to vēl būs jāapstiprina Saeimai, kura to varētu darīt šonedēļ, 12.augustā, intervijā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” pastāstīja vairāki deputāti. Koalīcijas pārstāvji iepriekš norādīja, ka robežsargu pilnvaru palielināšana un austrumu robežas paātrināta izbūve ir valdību veidojošo politisko spēku prioritāte.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: lsm.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Stienis
Stienis

Sanak, ka – ja cilveks pieprasa begla statusu, tad vinu uzreiz izmitina, edina, apsarga par musu naudu, un atpakal uz citu valsti vairs nesurta, ja? Laba shema!

Anna
Anna

Nē, tā nesanāk. Šiem cilvēkiem Latvijā nav uzturēšanās atļauju Latvijā, bet ir Baltkrievijā. Tur tad arī uzturēsies kamēr atsūtīs pakaļ no Irākas lidmašīnas.

nagla
nagla

Ārkārtas situācija drīzāk izsludināta, lai varētu naudiņu apgūt bez liekām ķibelēm. Ja uz tiem nepilnajiem 200 km robežas būvēs žogu par 30 miljoniem, tas ir 150 eiro par vienu metru, tad es arī esmu gatavs piedalīties.