Iebrukuma draudi nav tikai Ukrainas problēma – Krievijas karaspēka izvietošana Baltkrievijā raisa jautājumus arī par Baltijas valstu drošību

baltijas valstis

Sargs.lv/theglobeandmail.com

Šī brīža situācija ar Krievijas bruņoto spēku izvietošanu Baltkrievijas teritorijā raisa papildu galvassāpes Baltijas valstīm. Tā dēvētais Suvalku koridors rada lielas bažas NATO, jo ja Krievija to ieņemtu, tiktu pārrauta Baltijas sauszemes saikne ar kontinentālo Eiropu, skaidrots Kanādas laikrakstā “The Globe and Mail”.

Pagājušajā gadā Latvijas Aizsardzības ministrija izplatīja iedzīvotājiem paredzētu krīzes reaģēšanas “72 stundu” bukletu , kurā sešas lappuses veltītas tam, kā rīkoties, ja valsti “apdraud ārējs ienaidnieks”.

Lielai daļai citu valstu iedzīvotāju, kuri jau ilgstoši dzīvo brīvībā, šāds buklets varētu šķist nesaprotams, taču Baltijas valstīm, kuras savulaik jau ir izjutušas Krievijas vēlmi apspiest blakus esošās valstis, Krievijas iebrukuma draudi nav tikai Ukrainas problēma. Tas ir mūžīgs drauds, kas atrodas pie pašām namdurvīm.

Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks pagājušajā nedēļā intervijā sacīja, ka nesaskata nenovēršamus draudus, taču atzina, ka Baltijas valstis potenciāli var būt nākamās Krievijas “ēdienkartē”, ja tā okupēs Ukrainu.

Maskava regulāri sūdzas, ka jūtas ieskauta no NATO puses, jo valstis, kas savulaik bija saistītas ar Padomju Savienību, pēc neatkarības atgūšanas pievienojušās ASV vadītajai NATO aliansei. Realitātē tikai neliela daļa no Krievijas kopējās ārējās robežas tieši robežojas ar kādu no NATO dalībvalstīm.

Latvijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons Kanādas medijam atzinis, ka viņa tēva vecāki pēc Latvijas okupācijas tika deportēti uz padomju gulagu. Viņi atgriezās pēc astoņiem gadiem, “psiholoģiski salauzti”, sacīja Garisons, kurš pats dzīvojis padomju varas apstākļos: “Es zinu, ko nozīmē dzīvot dzelzs priekškara otrā pusē. Es nekad negribētu, lai mani bērni piedzīvotu to pašu,” viņš teica. “Mēs netiksim ievilkti atpakaļ otrā aizkara pusē.”

NATO pastiprināja savu klātbūtni Baltijā un Polijā pēc Krievijas 2014. gada iebrukuma Ukrainā un Krimas pussalas okupācijas, lai vērstos pret Maskavas centieniem destabilizēt Kijevu, atbalstot kaujiniekus Ukrainas austrumos. Kopš 2017. gada Kanāda vada NATO kaujas grupu, kas izvietota netālu no Rīgas un kurā ir 540 Kanādas karavīri. Tā ir daļa no
alianses īstenotās atturēšanas kampaņas.

NATO dibināšanas pakta 5. panta noteikums par kolektīvo aizsardzību paredz, ka bruņots uzbrukums vienai dalībvalstij tiktu uzskatīts par uzbrukumu visām.

Krievijas iebrukuma iespējamā ātruma dēļ Baltijas valstis sākotnēji būtu spiestas aizsargāties pašas, tādēļ notiek treniņi visdažādākajiem scenārijiem, kas daudzās citās Rietumvalstīs nav iedomājami. “Mēs saprotam, ka jebkurā scenārijā mēs būsim pirmie, kas reaģēs,” atzina J. Garisons.

Pagājušā gada septembrī Latvijas valdības ministrijas un pašvaldības rīkoja izvērstas mācības, kas ietvēra reaģēšanu uz kritiskās infrastruktūras sabotāžu, kas, kā sagaida valdība, varētu notikt jebkuras invāzijas pirmajā fāzē.

Lietuvas aizsardzības ministra vietnieks Margiris Abukevičius “The Globe and Mail” atzina, ka, lai gan NATO aizsardzība ir nomierinoša, Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir neprognozējams: “Mēs esam pārliecināti par NATO, par 5. panta saistībām, bet mēs dzīvojam blakus kaimiņam, kurš ir neprognozējams, un tāpēc ir jābūt gataviem visiem scenārijiem.”

Ministra vietnieka

lielākās bažas pašlaik rada Krievijas karaspēka palielināšana Baltkrievijā, kas ir ārkārtīgi tuva Maskavas sabiedrotā un robežojas ar Latviju, Lietuvu un Poliju.

Pagājušajā nedēļā “Sargs.lv” jau ziņoja, ka aptuveni 30 000 Krievijas karavīru atrodas Baltkrievijā, lai piedalītos militārajās mācībās, taču šo “mācību” patiesais mērķis ir neskaidrs.

Baltkrievija, kuru arvien vairāk uzskata par Krievijas kontrolē esošu valsti, piedāvātu Maskavai placdarmu, no kura var ātri pārvietoties uz Baltijas valstīm vai ieņemt sauszemes koridoru, lai savienotu Baltkrievijas teritoriju ar Kaļiņingradu pie Baltijas jūras.

Attiecīgo zemes joslu sauc par Suvalku koridoru. Suvalku koridors rada lielas bažas NATO. Ja Krievija to ieņemtu, tiktu pārrauta Baltijas sauszemes saikne ar kontinentālo Eiropu. Tādā gadījumā Lietuva, Latvija un Igaunija “kļūtu par Rietumberlīni”, atsaucoties uz Aukstā kara laika brīvo anklāvu, kuru ieskāva padomju kontrolētā Austrumvācija, atzīst M. Abukevičius.

Suvalku koridors
“Suvalku koridors”

Pastāvīga Krievijas karaspēka palielināšana Baltkrievijā būtu ievērojams “spēles pavērsiens” NATO, jo tas dotu Baltijas valstīm vēl mazāk laika reaģēt uz militāro ofensīvu. “Ja mēs Baltkrieviju faktiski uzskatīsim par Krievijas Rietumu militārā apgabala daļu, tas pilnībā mainīs NATO aprēķinus,”
norāda M. Abukevičius.

Tāpat kā Latvija, arī Lietuva lūdz NATO dalībvalstīm vairāk karavīru un pretgaisa aizsardzības līdzekļu, proti, lidmašīnu, raķešu palaišanas iekārtu un pat zeme-gaiss raķešu sistēmu Patriot, lai palielinātu atturēšanas spējas. “Ir svarīgi nosūtīt šo signālu, pirms Krievija kaut ko dara, nevis pēc tam,” piebilst M. Abukevičius.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: sargs.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Bet kurš pie tā vainīgs?
Bet kurš pie tā vainīgs?

Es jau 2020 gada augustā rakstīju, kad te visi kā apmāti, ka jāievieš Baltkrievijai sankcijas, jāgāž Lukašenko, jāaicina baltkrievu tauta nemieros, ka tā būs. Ka Baltkrievijai nekas cits neatliks, kā sākt draudzēties ar Krieviju. Ka tas agri vai vēlu novedīs pie tā, ka Baltkrievijā izvietos Krievijas kara bāzes. Bet nē, toreiz mani sauca par Kremļa trolli. Tagad no Lietuvas skan vaimanas par Krievijas armiju Baltkrievijā. Bet paši jau pie tā vainīgi, tāpēc ka lielas mutes un tukšas galvas. Tāpat kā citās tautsaimniecības nozarēs, papriekšu kaut ko dara, paši nesaprot ko, un pēc tam, kad redz ka sanācis *ūds, tad kliedz… lasīt vēl »

Stienis
Stienis

Nevaru nepiekrist…

Hav
Hav

Droši var mainīt aprēķinus. Skaidrs, ka Suvalku koridors būs viens no mērķiem stundā X. Tur nav jābūt gudram stratēģim, bet pietiek apskatīties kartē. Otrs tāds pats punkts ir Gotlande un Ziemeļkurzemes piekraste.