Hermanis: Mēģināt saprast Putinu ir tikpat bezjēdzīgi, kā spēlēt basketbolu ar pretinieku, kurš spēlē pēc volejbola noteikumiem

Alvis Hermanis

Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs, režisors Alvis Hermanis sociālajos tīklos publicējis savu redzējumu tam, vai ir iespējams “iekāpt” Ukrainā iebrukušās agresorvalsts Krievijas prezidenta Vladimira Putina galvā – izprast viņa domāšanu un izskaitļot rīcību. Var piekrist, var nepiekrist, bet viedoklis interesants.

“Mana režisora profesija un ikdienas darbs ar aktieru pārtapšanu lomā (ar kuru nodarbojos jau 30 gadus) uztrenē spējas ielīst cita cilvēka psihofiziskā stāvokļa un uzvedības loģikas iekšpusē. Citiem vārdiem, – iztēloties sevi viņa vietā un modelēt viņa nākamos soļus.

Varu pastāstīt par maniem “panākumiem” daudz un dikti domājot par šo gadījumu.

Uzreiz teikšu, ka prognozes nav iepriecinošas. Putins ir cilvēks, kurš 23 gadu garumā bauda absolūtu un neierobežotu varu, plus totāla vientulība. Tas noved pie neatgriezeniskām izmaiņām smadzenēs, kurām vajadzīgi arvien lielāki kairinātāji. Neizbēgami, viņš patreiz nonācis pilnīgi fantastiskā iekšējās apziņas stāvoklī: “es pret visu pasauli”, turklāt nevis pārnestā, bet viskonkrētākajā šo vārdu nozīmē. Viņu šobrīd vada prātam neaptverams draivs, misija un azarts izmainīt visu pasaules kārtību pēc savas saprašanas un vēlmes. Un tieši šai brīdī viņu vada tāda milzu iedvesma un adrenalīns, kādu piedzīvo, iespējams, tikai kazino apmeklētājs palielinot likmes līdz bezgalībai vai Formulas-1 braucējs, kuram prātā stāv: visu vai neko.

Un šeit nāk pats svarīgākais, lai saprastu viņa loģiku. Putins ir bezemocionāls spēlmanis – blefotājs, kurš pēc dabas ir tirgotājs – avantūrists. Katrs viņa nākamais gājiens ir domāts, lai pretinieku psiholoģiski pakļautu. Ar to, piemēram, izskaidrojams it kā neloģiskais iebrukums Ukrainā un it kā bezjēdzīgi nežēlīgā kara taktika. Vakardienas raķešu šāvieni (kura katra izmaksā it kā 3 miljonus) Kremenčugas supermārketam nav nekāds pārpratums, piemēram. Tas ir ļoti apzināts psiholoģiskais vēstījums, kurš perfekti iekļaujas viņa taktikas loģikā.

Un viņa spēles loģika balstās uz nemitīgu likmju celšanu, un tās kļūs arvien sāpīgākas. Tas turpināsies pa augšupejošu līkni, un to apturēt var tikai un vienīgi Putina personas likvidācija. Viņš pats to labi zina. Tieši tāpēc viņam atpakaļceļa vairs nav. Arī apstāšanās vairs nav iespējama, – tikai uz priekšu.

Sen zināms, ka priekšrocība cīņā par dzīvību un nāvi ir tam, kurš nebaidās mirt. Putinam un viņa sekotājiem, kurus tas pārliecinājis ar propagandas un baiļu maisījumu, šobrīd ir šī priekšrocība. Plus mazvērtības kompleksa mākto pasionārisms. Līdz ar to viņiem katra nākamā likme nāk ar arvien lielāku pārliecību un viņiem šai spēlē pieder iniciatīva.

Piemēram, šīvakara ziņa par Somijas iestāšanos NATO, no vienas puses mums ir prieka vēsts, jo Somijai ir ļoti ļoti stipra armija. Bet no otras puses Baltijas reģiona spēles laukumā sekos atbildes gājiens. Arī tas būs it kā neloģisks un iracionāls. Jo tādi ir viņa spēles noteikumi. Viņš gaida, kad pretinieks psiholoģiski salūzīs. Salūzt mēs arī gan negribam, gan nevaram. Tāpēc šo vilcienu nevar vairs apturēt.

Putina pašreizējais psiholoģiskais stāvoklis ir pielīdzināms ekstāzei un, savukārt mūsu racionālais un emocionālais vērtējums tam visam ir tikpat bezjēdzīgs, cik bezjēdzīgi ir spēlēt ar pretinieku basketbolu, ja viņš ar tevi spēlē pēc volejbola noteikumiem. Kaut laukums un bumba it kā izskatās līdzīgi.”

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Facebook

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


12
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Vaira
Vaira

Protams , tam vajadzīgs intelekts !

lai nu kā
lai nu kā

Bet Putina raksturojums ellīgi precīzs.

Gada glezna
Gada glezna

Kas te ko nesaprast? Putins (vismaz tā viņa propagandisti deklarē) ir dziļi aizvainots par Maidanu. Jāpiebilst gan, ka Rietumu propaganda ignorēja faktu, ka jāorganizē jaunas vēlēšanas. Vienkārši notika pučs. Taču kādreiz notika arī “melno pulkvežu” pučs Grieķijā, tāpēc jau nesākās karš ar Grieķiju. Neprasdams atrast citu problēmas risinājumu Putins uzsāka karu Ukrainā, taču ņemot vērā kodolieroču esamību, tas viss var novest pie kodolziemas (maigais variants), vai pie Zemes kā planētas likvidācijas tai pārvēršoties par asteroīdu joslu (kaut kas līdzīgs asteroīdu joslai starp Marsu un Jupiteru). Tas viss kopumā liecina, ka cilvēce savā būtībā nav gudrāka par surikatu baru. Nepatīkamākais ir… lasīt vēl »

balamute
balamute

Ko tu lieto? Izskatās, laba manta! :))))))

Gada glezna
Gada glezna

Postpadomju pilsonis beidzot nokļuvis ārzemēs Amsterdamā.
Te pienāk holandietis un piedāvā marihuānu. Saprotams kā jau plaša dvēsele postpadomju pilsonis pretī piedāvā cigaretes “Prima”.
Pēc pirmā ievilktā dūma holandietis noelšas:
– Jā … Tā ir manta! Un tā pie jums ir brīvi pieejama!?

Aadolfs Alunaans
Aadolfs Alunaans

Klau, Hermani, beidz baazties , kur nevajag. Aizbrauc veelreiz pie sava drauga Gorbachova, peec tam uztaisi kaadu izraadi. Bet lai buutu taada lustiiga, kur visi dzied, danco, skalji pirzh un taa taalaak. Iisaak sakot, LATVISKA.

politologs
politologs

Nacistus vispār saprast nevar, īpaši krievu nacistus.

Nu jā
Nu jā

Interesanti, Hermanis regulāri publicē savas pārdomas gan par krieviem, gan Putinu. Vērts aizdomāties. Bet kaut kā nav lasītas, piemēram, Māras Zālītes domas šajā sakarā. Lugu taču neraksta.

Aspazijs& Raine
Aspazijs& Raine

Varētu domāt, ka rietumu bankas šestjorku levitu hermanis baigi labi saprot. Droši vien levits teātri spēlē pēc teātra noteikumiem

slimais duraks
slimais duraks

Krievijas maigās varas aģents aizdomājies par putina rīcības motivāciju? Kāpēc man negribas domāt, ka šis teātrists tagad apmetis kažoku uz otru pusi?

Gaišais
Gaišais

Trampu par ASV Prizidentu, lai uzspēlē American handball.

mjā
mjā

un ko spriež putins par mūsu viedo hermanīti?