Bžezinskis atklāj, kas atturētu Krieviju pat apsvērt iespēju uzbrukt Baltijai

Vācijas Māršala fonda rīkotajā Briseles forumā, kurā ik gadu piedalās ietekmīgi politiķi un viedokļu līderi no visas pasaules, ASV politologs un ģeostratēģis Zbigņevs Bžezinskis sniedzis interviju laikrakstam “Latvijas Avīze”, kurā paudis viedokli, ka „ir gan jābūt spējīgiem un gribošiem diskutēt ar Krieviju, gan vienlaikus ar stingru nostāju, ka mēs gribam skaidru ainu par notikumiem jau tagad, nevis tad, kad šī spēle būs kļuvusi daudz postošāka gan mums, gan pašai Krievijai”.

„Es nevēlos zīmēt apokaliptisku ainu, taču es arī apsveru iespēju, ka situācija varētu iziet ārpus kontroles,” brīdina Bžežinskis.

„Ja notiktu uzbrukums kādai no NATO dalībvalstīm, tad pašas NATO tālāko rīcību varētu paralizēt kāda no tās dalībvalstīm, proti, iebilstot pret piektā panta iedarbināšanu un izmantojot veto tiesības. Šodienas apstākļos, visticamāk, tā būtu Grieķija”, uzskata politologs, piebilstot, ka  tomēr „nav šaubu, ja tā notiktu, tad ASV atrastu iespēju, kā risināt šo situāciju, un, ja nepieciešams, vienpusēji nāktu palīgā”.

Bžezinskis atzīst, ka Baltijas valstu bažas par savu drošību „ir ārkārtīgi saprotamas un dabiskas, ņemot vērā notikumus 1940. gadā. Ja tiešām izvērstos vienas puses īstenota plaša mēroga vardarbība, proti, Krievija pilnībā okupētu Ukrainu un Ukraina padotos, tad Baltijas valstīm būtu tikai loģiski baidīties”.

Zbigņevs Bžezinskis un līdzīgi domājošie Rietumos uzskatot, ka ir ārkārtīgi svarīgi stiprināt Baltijas valstis.

„Baltijas valstis ir NATO dalībnieces. No amerikāņu viedokļa mums būtu pienākums nākt palīgā, ja tām uzbruktu. Līdz ar to problēma būtu jānovērš, pirms tā tiešām jau ir notikusi. Tādēļ es gluži kā daudzi citi uzskatu, ka būtu svarīgi Baltijas teritorijā pastāvīgi izvietot arī citu valstu NATO spēkus, tādējādi jau priekšlaikus Krievijai parādot, ka uzbrukums kādai no Baltijas valstīm nozīmētu nekavējošu sadursmi ar NATO spēkiem, tostarp ar amerikāņiem. Manuprāt, tas lieliski stiprinātu gan Baltijas drošību, gan atturētu krievus pat apsvērt iespēju par vienkāršu Baltijas valstu sagrābšanu”, intervijā „Lauku Avīzei” paudis Bžezinskis.

Ģeostratēģis uzskata, ka būtu lietderīgi, ja „NATO Baltijas valstīs nevis izvietotu milzīgu armādu, bet gan saprātīgu karavīru skaitu, kas pārliecinātu ikvienu, un īpaši Krieviju, ka iejaukšanās Baltijas valstīs un centieni tās okupēt būtu karš pret visiem Rietumiem”.

„Es nevēlos zīmēt apokaliptisku ainu, taču es arī apsveru iespēju, ka situācija varētu iziet ārpus kontroles. Tieši tādēļ, manuprāt, mums ir gan jābūt spējīgiem un gribošiem diskutēt ar Krieviju, gan vienlaikus ar stingru nostāju, ka mēs gribam skaidru ainu par notikumiem jau tagad, nevis tad, kad šī spēle būs kļuvusi daudz postošāka gan mums, gan pašai Krievijai,” uzskata Bžezinskis.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar