Atslepenota Latvijas Nacionālās drošības koncepcija – Krievija ir un būs galvenais drauds, un tā mācīsies no savām kļūdām Ukrainā

raķetes

Karā Ukrainā gūtās mācības mainīs Krievijas bruņotos spēkus un, iespējams, tehnikas atjaunošanai līdz pirmskara līmenim būs nepieciešami līdz pat desmit gadiem, secināts Latvijas Nacionālās drošības koncepcijas (NDK) projektā, kas balstīts uz valsts drošības iestāžu analīzi.

Latvijas valdība Iekšlietu ministrijas virzīto koncepciju atbalstīja otrdien slēgtā sēdē, taču tagad tā ir atslepenota.

Koncepcijas projektā teikts, ka Krievijas sāktais pilna mēroga karš pret Ukrainu kopumā palielina Latvijas militāro apdraudējumu. Neskatoties uz ievērojamajiem zaudējumiem, Krievija ir un būs galvenais draudu avots Latvijas drošībai, kā arī drauds Baltijas jūras reģionam kopumā.

Krievija mācīsies no savām kļūdām un īstenos mērķtiecīgus pasākumus savu kaujas spēju atjaunošanai. Krievija atbildēs uz Somijas, kā arī gaidāmo Zviedrijas pievienošanos NATO ar papildus konvencionālo spēku izvietošanu Baltijas jūras reģionā. Tam var sekot arī biežākas un lielākas Krievijas un Baltkrievijas kopīgas militārās mācības Rietumu stratēģiskajā virzienā. Konvencionālo spēku zaudējumus karā Ukrainā Krievija centīsies kompensēt ar pieaugošiem kodolieroču izmantošanas draudiem, kā arī hibrīdā kara instrumentiem, teikts koncepcijā.

Tāpat Krievijas ideologi un propagandisti veido šīs valsts sabiedrībā negatīvu un agresīvu attieksmi pret Baltijas valstīm. Krievija joprojām izmanto plašu spektru tās rīcībā esošos līdzekļus, ieskaitot dezinformāciju, lai ietekmētu Baltijas valstu politiku.

Krievija ir gatava izmantot militāru spēku savu ģeopolitisko mērķu sasniegšanai. Lai gan Krievijas bruņoto spēku konvencionālās spējas izrādījās vājākas nekā iepriekš tika vērtēts, tas nav atturējis Kremli no kara turpināšanas.

Pēc zaudējumiem un atkāpšanās Krievija nav atteikusies no sākotnējiem mērķiem, tā ir tikai mainījusi taktiku un pielāgojusies ilgstošas karadarbības formai. Krievija atrod veidus, kā kompensēt dzīvā spēka un apbruņojuma zaudējumus, tehnoloģiju un munīcijas trūkumu, kamēr Krievijas sabiedrība saglabā apātiju un pasivitāti, iedrošinot Kremli uz karadarbības turpināšanu, norāda specdienesti.

Krievijas karadarbībā pret Ukrainu svarīga loma ir Baltkrievijai, kuras autoritārais līderis cenšas sevi apliecināt kā nozīmīgāko Krievijas stratēģisko partneri Eiropas kontinentā. Krievija izmantoja Baltkrievijas teritoriju spēku koncentrēšanai svarīgākajā uzbrukuma virzienā pirms iebrukuma Ukrainā 2022.gada februārī.

Nepieciešamības gadījumā Krievija var rēķināties ar iespēju atkārtoti izmantot Baltkrievijas teritoriju agresijai pret kaimiņvalstīm.

Specdienesti norādījuši – lai gan Krievijas pastrādātie kara noziegumi Ukrainā ietekmē starptautiskās sabiedrības attieksmi pret to, nekas neliecina, ka pašā Krievijā tie izsauktu sabiedrības nosodījumu, drīzāk pretēji – Krievijas oficiālā nostāja un sabiedrības attieksme iedrošina un veicina noziegumus pret okupēto teritoriju civiliedzīvotājiem.

Iekšpolitiski Krievijā sabiedrības neapmierinātības izpausmes tiek maksimāli kontrolētas, kas nodrošina esošā režīma stabilitāti tuvāko gadu laikā. Turpinoties agresijai pret Ukrainu un propagandā aktivizējot tā sauktā “visas tautas kara” vēstījumu, atbalsts valdošajam režīmam Krievijas sabiedrībā var pat pieaugt.

Neskatoties uz ievērojamiem zaudējumiem, ko Krievijas bruņotie spēki ir cietuši Ukrainā, to militārais potenciāls saglabājas augsts. Krievijai ir pietiekami finanšu līdzekļi un militāras rezerves, lai turpinātu karu. Tāpat Krievijai ir kodolieroči, lai turpinātu konfrontāciju ar rietumvalstīm. Tādēļ Maskava joprojām apdraud un turpinās apdraudēt Krievijas kaimiņvalstis. Pašlaik visi Krievijas militārie resursi tiek virzīti uzvaras gūšanai Ukrainā, bet karam beidzoties tas noteikti mainīsies.

Prognozējams, ka mēģinājumi destabilizēt situāciju Baltijas valstīs, izmantojot Krievijai pieejamos līdzekļus, turpināsies vai pat pastiprināsies. Ja Krievijai izdosies nostiprināties, tā mēģinās iegūt papildus ietekmes instrumentus plašākā reģionā, tostarp arī Baltijas valstīs – cenšoties saglabāt un stiprināt krievu valodas un kultūras vidi, Krievijas pozīciju atbalstošus medijus gan krievu, gan citās Eiropas valodās. Krievija arī turpmāk izmantos hibrīdās metodes vai militāras operācijas savas ietekmes izplatīšanai.

Karā gūtās mācības mainīs Krievijas bruņotos spēkus. Spējīgāku komandieru atlase, cīņa ar korupciju un citas izmaiņas var palielināt Krievijas bruņoto spēku kaujas spējas ātrāk nekā tiks izveidotas plānotās jaunās vienības un atjaunoti modernā apbruņojuma krājumi.

Jaunas militārās tehnikas ražošanai Krievijai būs nepieciešamas Rietumu tehnoloģijas, kas iekļautas sankciju sarakstā, bet Krievija jau vairākkārt ir pierādījusi, ka spēj sistemātiski apiet sankcijas. Iespējams, tehnikas atjaunošanai līdz pirmskara līmenim būs nepieciešami līdz pat desmit gadiem, bet līdz tam Krievija varēs izlīdzēties ar saremontētu vecākas paaudzes tehniku, kas joprojām ir pieejama.

Iepriekšējā NDK tika izstrādāta un apstiprināta Saeimā 2019.gadā. NDK ir balstīta uz valsts drošības iestāžu izstrādāto Valsts apdraudējuma analīzi un tajā noteiktajiem nacionālās drošības apdraudējumiem un riskiem.

Gada laikā pēc NDK apstiprināšanas ir jāizstrādā Nacionālās drošības plāns, kurā jābūt iekļautiem konkrētiem valsts apdraudējuma novēršanas un neitralizācijas pasākumiem. Tāpat kā iepriekšējās reizēs, arī šoreiz Nacionālās drošības plāna izstrādi vadīs un koordinēs Valsts drošības dienests.

5.septembrī valdība arī atbalstīja Aizsardzības ministrijas aktualizēto Latvijas valsts aizsardzības koncepciju, kurā arī runāts par Krievijas radītajiem draudiem. Šajā koncepcijā teikts, ka pierobežā izvietoto Krievijas bruņoto spēku atkopšanās pirmskara apmēros varētu notikt jau tuvāko piecu gadu laikā.

Arī šī aktualizētā koncepcija vēl būs jāapstiprina Saeimai.

Avots: sargs.lv

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


16
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skolnieciņš
Skolnieciņš

Krievi vienmēr ir bijis galvenais drauds latviešu tautas eksistencei. (Pirms kāds piemin vāciešus, atgādināšu, ka vācieši necentās latviešus pārtautot, kā to ir vienmēr darījuši krievi.)

rozā pundurpapagailis
rozā pundurpapagailis

Galvenais ir tas, ka viņi vienmēr nāk nelūgti.

levitkucins
levitkucins

Ē, likumus nelasi? Nav tādas latviešu tautas. Izlasi likumu par latviešu vēsturiskajām zemēm

meli un propaganda
meli un propaganda

Vajag pieminēt arī ukraiņu zaudējumus, lai varētu salīdzināt, savādāk tāds propagandas pantiņš vien sanāk. Kāda kritušo attiecība? Cik mobilizācijas jau Ukrainā ir bijušas? Pat Latvijā apmācīja mobikus. Kas ar pavasara pretuzbrukumu? Līdz vasaras beigām visi solīja Krimu ieņemt? Un krieviem raķetes jau 2022. gada martā itkā beigušās. Un kādas ir tās Krievijas lielās kļūdas Ukrainā? Es redzu ka karā notiek kā karā. Es skatos abas info telpas, redzu ka ukraiņi arī šauj, kādreiz arī trāpa. Bet vajag parunāt par proporciju. Latvijas info telpā ir tāda dezinformācija, pietiek paklausīties klaunus Slaidiņu, Rajevu, Vērdiņu – visu laiku ukraiņi uzvar, viss viņiem par… lasīt vēl »

iģoc
iģoc

Vajag vairāl lasīt Pravda, Tass un Russia Today. Tad viss būs klārs.

meli un propaganda
meli un propaganda

Iesaku paskatīties septembra sākuma diskusijas Eiroparlamentā, Youtubē jāmeklē tajā reizē vēl Stoltenbergs piedalījās, viņam visādus jautājumus uzdeva. Tur izskanēja skaitlis ka ukraiņi zaudējuši ~ 2x vairāk karavīru nekā krievi, pieņemot ka tas propagandas skaitlis ko ukraiņi ziņo par krievu zaudējumiem ir patiess. Bet mēs jau zinām kā ukraiņi pasniedz informāciju, itsevišķi kara laikā. Un neviens neteica ka minētie ukraiņu zaudējumi nav patiesi. Es domāju ka tādā iestādē, tik augstām amatpersonām ir zināmi precīzāki dati nekā pūlim panorāma, delfi, twitera troļļi, cnn u.c. stāsta. Ņemot verā cik viņiem mobilizācijas bijušas, par to liecina izsludinātie likumi jāskatās rada.gov.ua – augstākais likumdevējs Ukrainā,… lasīt vēl »

rozā pundurpapagailis
rozā pundurpapagailis

Ja ukraiņu zaudējumi ir tādi kā stāsta krievi, tad sen jau bija jābūt sakautiem, jo tā valsts ir 3x mazāka. Zinot krievu armiju virsnieka statusā ukraiņu sludinātie krievu zaudējumi izskatās pat samazināti. Ja ukraiņiem būtu bijušas ATACAM pagajušā gada sākumā, tad krievi būtu jau zem galda.

meli un propaganda
meli un propaganda

Ja tantei būtu riteņi viņa būtu tramvajs. Tad tagad ATACAMS būs nākošais gamechanger? Cik tādi gamechangeri jau bijuši? Atgādināt? Switchblade, Himars, vājinātā urāna šāviņi, kasešu munīcija, Storm shadow. Un kas beigās no tā sanācis? Katru vakaru var apskatīties video, kā pie Robotines krievi no augstienēm ukraiņus Robotines līdzenumā gulda kasešu munīciju. Tātad tu apgalvo ka Eiropas parlamentā apspriež feikus? Un Ukrainas augstākajā radā pieņem feikus likumus? Kapēc tu neatbildi uz jautājumu, kāpēc pavasara pretuzbrukums izgāzies, kur palikuši urkaiņu mobilizētie, ja tagad tur atkal ukraiņu medijos viņu amatpersonas runā par totālu mobilizāciju? Ja soc tīklos katru dienu parādās jauni video, kā… lasīt vēl »

Frankenšteins
Frankenšteins

Visupirms tevi pierunās atdot visus ieročus atstajot tikai divstobreni. Iedos tev pa vienai patronai ik pēc pusstundas un tad redzēs ko teiksi ar aci pret aci ar izbadējušos vilku baru? Aritmētika tev ir jamācās.

paviāns
paviāns

Cik maksā par šādu muldēšanu?

Pateicīgā latvāņu tauta
Pateicīgā latvāņu tauta

Paldies zatlera smerdeļu partijai par to, ka Jūrmala de facto ir Krievijā. Paldies Zatler, Dombrovski (nejaukt ar Valdi), Siliņa, Rinkevič, Valaini, Rusiņ (nejaukt ar slepkavu Leonu)

kings ews pawlovskis
kings ews pawlovskis

Bulshits

krievu cūkas
krievu cūkas

Imperiālismam nav nākotnes.

evika aļeksandrovna
evika aļeksandrovna

Kas šitos melus izplata?

kurnosovs (segvārds garisons)
kurnosovs (segvārds garisons)

Tas vnk kopīpeist no igauņu kapo atskaites pirms gada. Mums plāns sorosa vecais – apvienot latkrieviju ar baltkrieviju un izspiest zviedru bankas, lai te kāpostu dala rietumu un var ienākt sber

kariņš no Delavēras
kariņš no Delavēras

Nav jau nekur teikts, kur tā latkrievija sākas. Pie ludzas vai pie jēkabpils