Alvis Hermanis: Krievi tikai ārēji izskatās pēc eiropiešiem. Patiesībā tā ir pilnīgi cita civilizācija

Par dažiem maldiem.

Lai arī grūti, centīšos bez emocijām un patosa.

Kad 2014.gadā, pēc Krimas notikumiem, atteicos strādāt Maskavas Lielajā teātrī, manam individuālajam boikotam sekoja tikai daži JRT aktieri. Visi pārējie Eiropas mākslinieki mūs apcēla, mūsu pašu Nacionālais teātris, piemēram, uzreiz devās viesizrādēs uz Maskavu un Kirils Serebreņņikovs mani publiski nosauca par džihādistu, kurš pieteicis karu krievu kultūrai. Kopš šodienas jebkādas sankcijas ir nokavētas, – par vēlu. Toreiz to vajadzēja darīt visiem, bet tagad – viss, par vēlu. Jo skaidrs, ka Krievijas pusei tas tagad būs vienalga, tā viņiem nu ir apzināta izvēle.

Otra liela kļūda ir uzskatīt, ka pie vainas ir tikai viens cilvēks – Putins. Tiem, kas saprot krieviski un seko, ir skaidrs, ka notiekošo aktīvi atbalsta vairāk kā puse krievu un otra puse to atbalsta ar savu klusēšanu vai nekā nedarīšanu. Mēs ar jums viņus nesaprotam, bet viņiem ir gan sava loģika, gan savs patoss. Vainot notiekošajā vienu cilvēku ir ļoti vienkāršota un infantila pieeja, kura nepalīdz saprast traģēdijas iemeslus.

Šekspīra lugu finālos parasti autors iedod kādu teikumu, kas nupat aprakstītās cilvēku kaislības ļauj apskatīt no objektīva redzespunkta, no, tā saucamā,- “Dieva acs” leņķa. Tad, lūk, mēģinot saprast notiekošā kopbildi, – kāda tā izskatītos no citplanētiešu viedokļa? Piemēram, – uz planētas Zeme iestājušies haotiski pārejas laiki, dažādas valstu grupas mēģina piedāvāt savus nākotnes eksistences modeļus. Savās vērtībās balstīts civilizācijas projekts/koncepts ir gan ķīniešiem, gan amerikāņiem, gan musulmaņiem, gan krieviem. Eiropiešiem it kā īsti vairs nav, bet viņi dara pakaļ amerikāņiem, pieņemsim. Tad, nu, krievi kopā ar viltīgajiem ķīniešiem ir nolēmuši bloķēties un izveidot savu Eirāzijas civilizāciju. Iespējams, pat norobežojoties no pārējās pasaules un kļūstot pašpietiekami. Apzināts lēmums, lai pasargātu sevi no ārpasaules “vīrusiem”, kas, viņuprāt, tos apdraud. Tāda varētu būt viņu ilgtermiņa stratēģija. Pirms jaunā “dzelzs priekškara” pašrocīgas uzcelšanas paņemot līdzi vēl “savējos”, no Ukrainas. Taivāna jau gatavojas.

Un visbeidzot. Šai mums kritiskajā brīdī vislielākā atbildība ir uz rietumu politiķiem un diplomātiem. Jo īpaši, Latvijas. Turpmākais tagad atkarīgs tieši no viņiem. Kad notiks katastrofa arī pie mums, būs bezjēdzīgi un par vēlu vainot krievus, jo viņi šobrīd ir satrakojušies un ir gatavi uz visu. Putina mājieni šī rīta kara pieteikumā par atomieroču pielietošanu jāuztver pilnīgi nopietni, atcerēsimies arī militārās kodolieroču mācības pirms pāris dienām, kuras Putins vadīja personīgi. Cilvēku seju skenēšana ir daļa no manas profesijas un, ticiet man, viņš vispār nejokoja. Tas, ka šorīt mūsu pasaule sabruka, nozīmē ne tikai to, ka otrpus Krievijas un Baltkrievijas robežas ir šobrīd mums naidīgs spēks, bet arī to, ka rietumu diplomātija smagi izgāzās, jo pieļāva visu šo situāciju. Tāpēc vainu jādala uz pusēm. Tik tālu tas nedrīkstēja nonākt. Tāpat kā NATO valstis parādīja savu nespēju saprast Afganistānu, tāpat visus šos gadus mēs esam liecinieki tam, kā rietumu politiķi Krieviju mēra tikai pēc saviem kritērijiem un dzen kaktā. Tā ir liela kļūda. Jebkurš psihologs to jums pateiks. Ja agresīvi noskaņotam cilvēkam rokā granāta, tad strostēšana varētu nepalīdzēt. Krievi tikai ārēji izskatās pēc eiropiešiem. Patiesībā tā ir pilnīgi cita civilizācija, ar citām vērtībām, citu reliģiju, citu mentalitāti. Cilvēki uz šīs Zemes ir dažādi. Pat, ja mums tas nepatīk.

Tieši to es gribēju pateikt, – šobrīd notiekošais nav viena cilvēka problēma. Tā ir divu atšķirīgu civilizāciju sadursme par izdzīvošanu nākotnē. Cilvēks joprojām ir bioloģiska būtne un daba mēdz būt nežēlīga. Ja tomēr esam racionālas būtnes, tad jāmeklē izeja.

Par dažiem maldiem. Lai arī grūti, centīšos bez emocijām un patosa. Kad 2014.gadā, pēc Krimas notikumiem, atteicos…

Posted by Alvis Hermanis on Ceturtdiena, 2022. gada 24. februāris

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


10
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
kalašnikovs
kalašnikovs

Muļķim muļķa runa!

zinātāja
zinātāja

100% piekrītu. Tā lielākā daļa ir tatāru- mongoļu pēcnācēji un ir ļoti agresīvi.

kalašnikovs
kalašnikovs

Hermani! Man tavs purns ir apriebies!

!!!
!!!

Bet man apriebies utainais kalašņikovs !!!

antons
antons

Gribētos iebilst- salīdzinot satiktās tautības Pad.armijā pirms 35 gadiem, tieši baltiešus, slāvus, somugrus un moldāvus var nosaukt par eiropiešiem. Uzbeki- mums viņi bija 50%- tiešām a ziāti. Kaukāzs- atsevišķa runa, tur daudz variantu. Nu un vēl atsevišķi cilvēki burjats, tadžiks, ai nu, runa ne par šķībām acīm, bet par domāšnu. A par Krieviju- tur 90-tajos gados tirgus reformas iztaisījās par grandiozu tautas šmaukšanu (pie mums arī,bet pie viņiem 100 reiz vairāk), kā rezultātā tagad ×demokrātija* Krievijā skaitas lamuvārds. Nu un parādās Putins, kurš ar pirkstu rāda vainīgos: amerikāņi, baltieši,Jeļcins, ukraiņi, geji, nacisti un vēl kaukādi anunaki.Viņam pašam pofig, jau pie… lasīt vēl »

ērce
ērce

Vai kāds ir ievērojis kādu varenu, svarīgu mordu Pūķins uzliek, kad ir jārunā ar Rietumeiropas polītiķiem? Bet kad viņš runā ar Ķīnas diktatoru, tad izskatās kā pavisam smaidīgs un pazemīgs pielīdējs. Var redzēt, ka šis cilvēks ir izlīdis no Āzijas vistumšākā kakta.

antons
antons

kad es klausos/lasu beidzamos Pucina izteikumus,man rodas doma, ka vajag viņu aizvest uz psihu slimnīcu

Vāvere
Vāvere

Piekrītu. Rīcība ir nokavēta. Taču tas nenozīmē, ka nekas vairs nav jādara – tagad ir jāapmaksā rēķins par pieļautajām kļūdām.

Latvietis
Latvietis

Cars Putins uzodis īsto krieva dvēseli, dabu, natūru protams.
Krievs izskatās atplaucis savā ādā.

Stienis
Stienis

Tu apreibinies jau tik agrā stundā? :) Labais!