Latvijā rosinās ieviest vispārēju valsts aizsardzības dienestu

Artis Pabriks

Aizsardzības ministrija (AM) no 2023. gada rosina Latvijā pakāpeniski ieviest obligātu Valsts aizsardzības dienestu, otrdien preses konferencē paziņoja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”). .

Preses konference par jauna poligona izveidi un valsts aizsardzības sistēmas pilnveidošanu

Plkst. 16.30 notiks preses konference, kurā aizsardzības ministrs Artis Pabriks informēs par jauna militārā poligona izveidi Latvijā, plānu papildu personāla piesaistei bruņotajos spēkos, kā arī Visaptverošas valsts aizsardzības jautājumu koordinācijas darba grupā izvirzītajiem tālākajiem darbības virzieniem.

Posted by Latvijas armija on Otrdiena, 2022. gada 5. jūlijs

Paredzēts, ka dienests no 2023. gada būs brīvprātīgs, kam sekos pārejas periods uz obligātu dienestu.

AM medijiem sniegtā informācija liecina, ka aizsardzības dienestu pakāpeniski ieviesīs piecu gadu laikā. No 2023. gada 1. janvāra norisināsies pirmais ieviešanas posms, kuram varēs pieteikties brīvprātīgi. 

Sagaidāms, ka dienestā iesaukums notiks divas reizes gadā – 1. janvārī un 1. jūlijā.

Plānots, ka pēc piecu gadu pārejas perioda dienests būs obligāts vīriešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem.

Taču, ja persona 18 gadu vecumā vēl mācās vidusskolā vai profesionālajā izglītības iestādē. Tad personu dienestā iesauks pēc izglītības iestādes absolvēšanas. 

Savukārt sievietes Valsts aizsardzības dienestā varēs pieteikties brīvprātīgi, iecerējusi AM. 

AM piedāvājums paredz, ka būs iespēja izvēlēties vienu no četriem dienesta veidiem:

  • Valsts aizsardzības dienests;
  • Zemessardze (līgums uz 5 gadiem, 20 dienas gadā);
  • Vada komandiera kurss augstskolā;
  • Alternatīvais dienests.

AM piedāvājums arī paredz, ka dienests ilgst 11 mēnešus un katram pienākas kopumā viens mēnesis brīvlaika. 

Rosinātais dienests ietver kareivja pamatapmācības kursu 3 mēnešu garumā, militārās specialitātes apmācību trīs mēnešu garumā un dienestu Nacionālo bruņoto spēku vienībā piecus mēnešus. 

Tāpat tiek piedāvāts dienests piecas dienas nedēļā ar iespēju brīvdienas pavadīt mājās. Vienlaikus plānots alternatīvais dienests, kas paredz darbu Iekšlietu, Veselības vai Labklājības ministrijas iestādēs. 

Plānots, ka dienestā uzņemtu tikai Latvijas pilsoņus un personām arī būtu jāatbilst veselības prasībām, kas ir analogas Zemessardzei.

Tāpat būs pieejams vada komandiera kurss augstskolā, kā arī alternatīvais dienests.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


13
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skolnieciņš
Skolnieciņš

Es esmu pret obligāto militāro dienestu Latvijā!
Ar cieņu, Skolnieciņš
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)

Šveiks
Šveiks

Jau otro dienu lasu komentārus. Ir jāsmejas un reizēm pārņem šausmas. Lielākā daļa piesauc demokrātiskas vērtības, brīvību izvēlē utt. ..Laikam jūs domājat, ka šīs lietas jums pienākas defaultā. Man jūs jāsarūgtina – brīvība ir viena no visdārgākajām lietām pasaulē, ja ne pati dārgākā. Tā tiek pirkta ar asinīm! Arī mūsējā ir pirkta par šo cenu, tik daudz jau nu vajadzētu zināt un saprast. Ja mēs par šo savu brīvību nebūsim gatavi cīnīties līdz galam tad mums viņu vienkārši atņems. Priekš kam vergiem brīvība! Un nevajag nemaz karu ar Rusņu. Pietiks ar kankariņu un pūkaini, pateiks, ka brīvības un demokrātijas vārdā… lasīt vēl »

Jautājums
Jautājums

Interesanti kā vispār domā aizstāvēties? Ja piemēram kāds agresors izšauj simtiem, tūkstošiem raķešu?

3cārs
3cārs

Man par laimi vairs nav tas vecums, bet sīkais 21 gadu vecais brālis runā ka būs gatavs braukt kaut kur ārpus Eiropas savienības. Pat pieminēja, ka uz Krieviju gatavs pārcelties. Visi tie kas kaut kā gatavi savu dzīvi saistīt ar armiju to jau ir izdarījuši. Atlikušajiem ja uzspiedīs armiju, tad tie izdomās veidus kā izvairīties, kaut vai pametot valsti. Tā jau te cilvēku maz. Jauniešiem tas ir pilnīgi veltīgi izmests gads, kamēr vieniem kā mūkiem būs jādzīvo kazarmās, tikmēr citi, tajā skaitā ārzemju tūristi, darbosies gar viņu nākotnes topošajām sievām.

Hugo
Hugo

Tāpēc sievietēm ari jādien…

Aina
Aina

OPĀ!!! Uz šādiem noteikumiem vajadzētu Saeimas deputātiem- Tautas kalpiem kalpot Latvijas Tautai. Tas būtu PATRIOTISMS, kas iedvesmotu valsts Aizsardzības dienestā dienēt gribu.

Māra
Māra

Ar spēku mēs Krieviju nekad neatvairīsim, mēs to varējām izdarīt ar prātu. Žēl, ka tādiem kariņiem, rinkievičiem, paprikiem nav ne spēka, ne prāta ir tikai tā lielummānija, ko viņiem ir iedvesusi asv. ASV vienmēr grib palikt ar tīrām rokām, lai melno darbiņu pastrādā muļķīši. Mums nevajadzētu bruņoties, bet saliedēt savus valsts iedzīvotājus par Latviju, celt dzīves labklājību, lai viņi izšķirošā brīdi būtu kā viens kulaks, kas ienaidnieku atraidītu ar savu garu, vienotību, pārliecību. Mums jau nav nekādu iekārojamu dabas resursu dēļ kā cīnīties, ir tikai mūsu prāti un teritorija…….

Batais tēvs
Batais tēvs

Laikam tiko latju dainas salasijies.

Vāvere
Vāvere

kādā sakarā atkla sievietes diskriminē! Jāliek punkts tam seksismam. Lai ir kā Izraēlā.

nagla
nagla

Šis projekts šādā redakcijā ļoti atgādina krievu armiju, un tikai tādus rezultātus tas var dot. Tas nav nekāds dienests, bet gan militārā apmācība, un tā tas arī ir jāsauc. Apmācība notiek mācību iestādē, un tā tai arī jāfunkcionē – jāapmāca militārajām prasmēm. Un tad nav runa par kazarmām, no kurām lielākai daļai metas šermuļi, bet gan par mācību kopmītnēm – normālu dzīvi ārpus mācību laika, tajā skaitā arī brīvdienas. Tad varētu arī kaut kas sanākt, ja apmācītu CILVĒKUS, nevis dresētu kareivjus. Viss būs atkarīgs no apmācību kvalitātes – vai iemācīs tikai smuki soļot jeb iemācīs arī uzvedību kaujas apstākļos un… lasīt vēl »

oābois
oābois

Visās armijās un visos laikos, viens no galvenajiem karavīru apmācību elementiem ir rīcība stresa situācijā . Un to nevar apmācīt sēžot smuki solā darba laikā. Tas stress ir jārada.

Arvids
Arvids

Visās armijās un visos laikos viens no galvenajiem karavīru apmācības elementiem ir dresūra. Cirkū tagad dresēt dzīvniekus ir aizliegts, bet armijā Pabiriks plāno cilvēku dresēšanu raut vaļā ar pilnu klapi.

oābois
oābois

To es ar nesaprotu. Mēs visur esam par līdztiesību. Raudam, ka sievietes mazāk pelnot un tiekot diskriminētas, a te izrādās ka valsti aizsargāt tad tikai vīriešiem. Man nav žēl, tik tad beidzam melot un atzīstam, ka sieviete ir vājais dzimums un otrās klases pilsonis. Atņemam vēlēšanu tiesības un dzīvojam laimīgi.