WWF: Kopš 1970.gada cilvēce ir iznīcinājusi 60% planētas dzīvnieku

dzīvnieku aizsardzība

Laika posmā no 1970. līdz 2014. gadam cilvēki ir iznīcinājuši 60% planētas zīdītāju, putnu, reptiļu un zivju, vēsta The Guardian, atsaucoties uz nesen publicēto Pasaules Dabas fonda (World World Wide Fund for Nature, WWF) un Londonas Zooloģiskās biedrības ziņojumu.

Pati dramatiskākā situācija ir Dienvidu un Centrālajā Amerikā, kur mūžamežu izciršanas rezultātā mugurkaulnieku populācija sarukusi par 89 procentiem. Katros divos mēnešos tur izzūd daļa tropu savannas, kas izmēra ziņā pielīdzināma vienai Londonai.

“Mēs stāvam uz bezdibeņa malas. Ja par 60% saruktu cilvēces populācija, tukša būtu gan Ziemeļamerika, gan Dienvidamerika, gan Āfrika, Eiropa, Ķīna un Okeānija. Tik milzīgs ir šis posts, ko pastrādājusi cilvēce,” — teic WWF izpilddirektors Maiks Barets.

Par pašu galveno iemeslu dzīvnieku sugu izzušanai zinātnieki uzskata lauksaimniecību — cilvēki dažādos veidos ir ielauzušies trīs ceturtdaļās planētas sauszemes. Otrs galvenais iemesls – medības.

Medību dēļ pasaulē izzudušas jau 300 dzīvnieku sugas.

Tikpat lielu postu nodara arī ķīmiskais piesārņojums. Puse no planētas slepkavvaļu (killer whale) populācijas ir lemta bojāejai jau tagad, jo okeāns ir piesārņots ar polihlorēto bifenilu saturošajiem atkritumiem, kas rodas elektronikas ražošanā. Šis ķīmiskais savienojums praktiski netiek pārstrādāts.

The Guardian vēsta, ka zinātnieki jau agrāk ir secinājuši, ka kopš civilizācijas sākuma uz mūsu planētas iznīcināti 83% zīdītāju un puse augu.

Ja notiktu brīnums, un sākot ar šodienu cilvēki pārstātu iznīcināt dzīvniekus, dabai būtu nepieciešami pieci līdz septiņi miljoni gadu, lai atjaunotos.

2017. gadā zinātniskajā žurnālā PNAS tika publicēts pētījums, kurā zinātnieki brīdināja, ka ir sācies planētas dzīvnieku masveida izmiršanas sestais vilnis. Turklāt tas ir pirmais vilnis, kurā vainīgs ir konkrēti cilvēks.  

Atgādinām, ka Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas ļauj 16 gadus veciem jauniešiem medīt ar šaujamieroci tā īpašnieka tiešā klātbūtnē.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,TwitterYoutube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar