Veipošanas upuri: pusaudzim transplantē abas plaušas

17 gadus vecā pusaudža plaušas bija tik smagi bojātas veipošanas dēļ, ka ārstiem nācās tās aizvietot ar jaunu plaušu pāri.

Līdz operācijai pusaudzis vairāk nekā mēnesi bija pieslēgts īpašai ierīcei, kas palīdzēja uzturēt sirds un plaušu funkcijas.

“Bez ierīces viņš nebūtu izdzīvojis ne minūti,” izdevuma “Live Science” žurnālistiem teica viens no ķirurgiem Hasans Nemehs.

Plaušu transplantācija ilga 6 stundas. Kad tā beidzās, pusaudzis varēja elpot bez ierīces palīdzības un iziet fizioterapijas kursu, lai atgūtu spēkus. Viņa stāvoklis pirms transplantācijas bija tik smags, ka viņš nekavējoties tika ievietots nacionālajā rindā uz plaušu transplantāciju.

Nemehs arī norādīja – to, kuram visvairāk nepieciešamas donora plaušas, nosaka standartizēta sistēma nevis ārsti.

“Pašas plaušas pusaudzim bija ārkārtīgi bojātas – tas bija tāds ļaunums, kādu es nekad vēl nebiju redzējis,” teica Nemehs.

Datortomogrāfijas attēlos redzams, ka pusaudža plaušās ir lieli ievainojumi audos, kā arī plaušas ir iekaisušas. Tās orgāna daļas, kurās ir gaiss, parasti attēlos ir melnā krāsā, tomēr šajā gadījumā melno laukumu gandrīz pilnīgi nav.

Atmirušo audu gabali abās plaušās liecināja, ka bojājumi nav ārstējami.

Vien 17 gadus veco pacientu sagaida ilga atveseļošanās.

Šis ir pirmais gadījums, kad pacientam tiek transplantētas plaušas, kas bojātas veipošanas dēļ. Tomēr tas ir viens no vairāk nekā 2050 veipošanas slimības gadījumiem, kas identificēti kopš marta.

Slimība, kas nosaukta par EVALI ir skārusi cilvēkus katrā ASV štatā, izņemot Aļasku un prasījusi jau daudzu cilvēku dzīvības.

Kā vēsta zinātniskajā žurnālā “The New England Journal of Medicine” publicēts jauns pētījums, potenciālais saslimšanu iemesls varētu būt vitamīna E acetāts.

Pēc analīzes, ko veica Slimību profilakses un kontroles centra laboratorija, vitamīna E acetāts tika atrasts visos plaušu šķidruma paraugos, kas tika iegūti no 29 pacientiem 10 ASV štatos. Visiem pacientiem bija diagnosticēta EVALI – veipošanas izraisīta plaušu slimība.

Vitamīna E acetāts ir eļļa, kas iegūta no vitamīna E un kuru pievieno THC (psihoaktīvā viela marihuānā) saturošiem veipošanas produktiem.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: The Sun

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Bite
Bite

Un kā ar veipošanu LV? Joprojām atļauta?