Pētījums: sievietēm pieder kapitāldaļas trešdaļā no visiem Latvijas uzņēmumiem

Foto: Pixabay.com

Visvairāk uzņēmumu, kuru dalībnieku vidū ir sievietes, reģistrēts mazumtirdzniecības, lauksaimniecības, kā arī nekustamo īpašumu nozarē, liecina Lursoft pētījuma dati. Šajās nozarēs arī visvairāk uzņēmumu, kuru vadītājas ir sievietes.

Apkopojot datus par sieviešu aktivitāti biznesā, redzams, ka sievietēm pieder kapitāldaļas trešdaļā no visiem Latvijas uzņēmumiem. Teju tikpat liels īpatsvars arī to uzņēmumu, kur sievietes ieņem amatu vadībā. Pēdējo gadu laikā sieviešu īpatsvars starp uzņēmumu īpašniekiem un vadītājiem nav būtiski mainījies.

Lursoft pētījums pierāda, ka sievietes ieņem augstus amatus gan daudzos Latvijas vadošos uzņēmumos, gan arī sekmīgi attīstījušas sev piederošus uzņēmumus, kuru apgrozījums un peļņa mērāmi miljonos eiro, bet darbinieku skaits sasniedz vairākus simtus strādājošo.

Nozares, kurās ir visvairāk uzņēmumu, kuru kapitāldaļu turētājas ir sievietes:

 1. Mazumtirdzniecība;
 2. Lauksaimniecība;
 3. Operācijas ar nekustamo īpašumu;
 4. Juridiskie un grāmatvedības pakalpojumi;
 5. Pārējo individuālo pakalpojumu sniegšana.

Apgrozījuma ziņā lielākais sievietei piederošais uzņēmums ir SIA “BONO” Valmierā. Par koksnes un koksnes produktu, mežu īpašumu un cirsmu iegādes, realizācijas uzņēmuma īpašnieci Kate Glika kļuvusi 2015. gadā, šobrīd uzņēmējai pieder 80,20% SIA “BONO” kapitāldaļu. Jānorāda gan, ka uzņēmuma valdē Kate Glika amatu neieņem. 2022. gadā SIA “BONO” apgrozīja 100,94 milj. EUR, pēc nodokļu nomaksas gūstot 4,44 milj. EUR peļņu.

Sievietēm piederošo uzņēmumu kopējais apgrozījums 2022. gadā sasniedzis 11,20 miljardus eiro, savukārt to peļņa – 1,03 miljardus eiro. Tikmēr uzņēmumi, kur vadošus amatus ieņem sievietes, aizpērn kāpinājuši apgrozījumu par 19,33%, rādītājam sasniedzot 30,25 miljardus eiro, bet peļņa pēc nodokļiem palielinājusies līdz 2,32 miljardiem eiro. 

Otrs lielākais apgrozījums starp sievietēm piederošajiem uzņēmumiem 2022.gadā bijis SIA “ARIS BALTIJA”. Žannai Krahotkinai piederošais degvielas vairumtirdzniecības un tirdzniecības starpniecības uzņēmums aizpērn sasniedzis 59,85 milj. EUR apgrozījumu. Iesniegtajā vadības ziņojumā norādīts, ka 2022. gadā SIA “ARIS BALTIJA” turpināja paplašināt savu darbību un slēgt jaunus sadarbības līgumus, tādējādi paplašinot klientiem piedāvāto degvielas uzpildes staciju tīklu. Jānorāda, ka Žanna Krahotkina ir ne tikai SIA “ARIS BALTIJA” vienīgā kapitāldaļu turētāja, bet arī vienīgā valdes amatpersona.

Ja SIA “ARIS BALTIJA” reģistrēts Rīgā, tad SIA “Kurzemes Gaļsaimnieks”, gluži tāpat kā SIA “BONO”, ārpus galvaspilsētas, pierādot, ka uzņēmīgas sievietes mīt visā Latvijas teritorijā.

Gaļas pārstrādes uzņēmuma SIA “Kurzemes Gaļsaimnieks” dalībnieku sarakstā ir divas sievietes – Aksana Jansone (41,43%) un Inese Riško (15%) –, tostarp Aksana Jansone jau kopš 2009. gada ieņem arī uzņēmuma valdes priekšsēdētājas amatu. Dienvidkurzemes novada Paplakā esošais gaļas pārstrādes uzņēmums dibināts 1999. gadā un 2022. gadā tā apgrozījums palielinājies līdz 50,89 milj. EUR, kas gada laikā ir pieaugums par 27,98%. Vienlaikus arī augusi SIA “Kurzemes Gaļsaimnieks” peļņa pēc nodokļiem, kas palielinājusies no 425,51 tūkst. EUR 2021. gadā līdz 937,72 tūkst. EUR aizpērn.

2022. gadā SIA “Kurzemes Gaļsaimnieks” turpināja savu tirdzniecības veikalu tīkla optimizāciju. Gada beigās uzņēmumam bija 61 tirdzniecības vieta visos Latvijas reģionos. Lursoft izpētījis, ka SIA “Kurzemes Gaļsaimnieks” 2022. gadā bijis otrs lielākais darba devējs starp uzņēmumiem, kuru kapitāldaļu turētājas ir sievietes. Gaļas pārstrādes uzņēmumā aizpagājušajā gadā strādāja 486 darbinieki. Vēl lielāks strādājošo skaits bijis vien SIA “Dziedniecība”, kura 22,48% kapitāldaļu pieder Gaļinai Muračkovskai, bet 35,61% – Natālijai Točiļenko. Abas uzņēmējas vienlaikus ir arī SIA “Dziedniecība” vadītājas. Balstoties uz Valsts ieņēmumu dienesta publiskoto informāciju, SIA “Dziedniecība” 2022. gadā bija darba devējs 795 darbiniekiem.

Lursoft pētījuma dati atklāj, ka sieviešu vadītajos uzņēmumos aizpērn strādāja vairāk nekā 274 tūkstoši darbinieku, savukārt uzņēmumos, kuru dalībnieku rindās ir sieviete, 2022. gadā bija nodarbināti vairāk nekā 151 tūkstotis strādājošo.

TOP 7 lielākie sievietēm piederošie uzņēmumi (pēc apgrozījuma 2022.gadā)

Pelnošākais uzņēmums – AS “Latvijas valsts meži”

Starp visiem uzņēmumiem, kuru vadībā atrodas sieviete, pelnošākais 2022. gadā bijis AS “Latvijas valsts meži”, liecina Lursoft apkopotie dati. AS “Latvijas valsts meži” valdes locekles amatu kopš pagājušā gada maija ieņem Ieva Rove. Vēl pirms tam Ieva Rove vairāk nekā desmit gadus uzņēmumā ieņēmusi vadošās ekspertes vides projektu vadītājas amatu Korporatīvās plānošanas daļā, bet laika posmā no 2001. līdz 2011. gadam bijusi Latvijas Dabas fonda padomes locekle. Sievietes pārstāvētas arī AS “Latvijas valsts meži” padomē, kur priekšsēdētājas amatā kopš aizvadītā gada marta ir Zane Driņķe, bet padomes locekles amatu ieņem Sintija Ķikste. Jānorāda, ka AS “Latvijas valsts meži” 2022. gadā bijis pelnošākais uzņēmums Latvijā, pēc nodokļu nomaksas gūstot 242,19 milj. EUR peļņu.

Vadošu amatu sieviete ieņem arī otra Latvijas pelnošākā uzņēmuma – AS “Latvenergo” – valdē , rāda Lursoft pētījums. Ilvija Boreiko AS “Latvenergo” valdes locekles amatu ieņem kopš š.g. februāra sākuma, bet laika periodā no 2022. gada jūlija līdz 2023. gadam viņa pildījusi SIA “Latvijas vēja parki” valdes priekšsēdētājas pienākumus. Minētā uzņēmuma lielākais kapitāldaļu turētājs (80%) ir AS “Latvenergo”, bet pārējie 20% pieder AS “Latvijas valsts meži”. Tāpat kā AS “Latvijas valsts meži”, arī AS “Latvenergo” peļņa 2022. gadā pārsniedza 200 milj. EUR robežu. Aizpērn tas bijis apgrozījuma ziņā lielākais uzņēmums, kura vadībā amatu ieņem sieviete.

Trešais pelnošākais uzņēmums Latvijā, kura valdē amatu ieņem sieviete, ir SIA “KRONOSPAN Riga”. Uzņēmuma valdes locekles amatu Vivita Vāvere-Ozola ieņem jau kopš 2019. gada vasaras. SIA “KRONOSPAN Riga” laika posmā no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 30. septembrim apgrozījis 300,77 milj. EUR, pēc nodokļu nomaksas gūstot 66,31 milj. EUR peļņu, liecina Lursoft pieejamā informācija. Lursoft Multi atskaites dati rāda, ka minētais apgrozījuma rezultāts bijis otrs augstākais SIA “KRONOSPAN Riga” darbības laikā. Vēl augstāks tas bijis vien gadu iepriekš, kad uzņēmums apgrozīja 305,19 milj. EUR.

TOP 7 lielākie sieviešu vadītie uzņēmumi pēc apgrozījuma 2022. gadā*

* Sieviete ieņem amatu uzņēmuma valdē

Analizējot datus par patiesajiem labuma guvējiem, redzams, ka visvairāk uzņēmumos (45) patiesā labuma guvēja statuss no visām sievietēm šobrīd reģistrēts Nikai Bernei. To vidū dažādi “Pillar” grupas uzņēmumi, tostarp SIA “Hanzas Perons”. Tikmēr Anete Freiberga-Samtiņa kā patiesā labuma guvēja reģistrēta 36 uzņēmumos, liecina Lursoft pētījuma dati. Uzņēmēja ir dalībniece četros uzņēmumos, tostarp SIA “AJ Power Holding” un SIA “AHF”, kam, savukārt, pieder kapitāldaļas virknē citu uzņēmumu. Teju visi uzņēmumi, kuros Anete Freiberga-Samtiņa reģistrēta kā patiesā labuma guvēja, nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu un apgādi.

Ierasti starp sievietēm, kurām patiesā labuma guvēja statuss reģistrēts visvairāk uzņēmumos, arī ekspolitiķa Andra Šķēles sieva Kristiāna Lībane-Šķēle un meitas Anete Šķēle-Pētersone un Madara Šķēle-Dupate. Visām trim patiesā labuma guvēja statuss šobrīd reģistrēts vairāk nekā divdesmit uzņēmumos.

Tāpat arī saraksta galvgalī ierindojas Liepājas uzņēmēja, “UPB” koncerna līdzīpašnieka Oskara Mora, meita Madara More, kura sekmīgi attīstījusi arī savu uzņēmējdarbību. To vidū ir gan bērnu rotaļlietu un apģērbu ražošanas uzņēmums SIA “Wooly World”, gan arī jauno ģimeņu iecienītā kafejnīca SIA “Mr. Bunny Kitchen”, bērnu preču veikals SIA “Mr. Bunny”. Vienlaikus Madara More vada ne tikai visus trīs iepriekšminētos uzņēmumus, bet ieņem arī AS “UPB” padomes priekšsēdētājas vietnieces amatu un padomes priekšsēdētājas amatu 2013. gadā reģistrētajā AS “MOM Holding”.

Sievietes, kurām reģistrēts patiesā labuma guvēja statuss visvairāk uzņēmumos:

 1. Nika Berne: 45 uzņēmumos;
 2. Anete Freiberga-Samtiņa: 36 uzņēmumos;
 3. Inese Alberte: 29 uzņēmumos;
 4. Jekaterina Nikuļina: 28 uzņēmumos;
 5. Kristiāna Lībane-Šķēle: 25 uzņēmumos;
 6. Madara More: 25 uzņēmumos;
 7. Nadežda Fiļa: 24 uzņēmumos;
 8. Anete Šķēle-Pētersone: 24 uzņēmumos;
 9. Madara Šķēle-Dupate: 23 uzņēmumos;
 10. Līva Jaunozola: 21 uzņēmumā;
 11. Nataļja Milova: 21 uzņēmumā;
 12. Maija Krieviņa: 21 uzņēmumā.

Pētījumā izmantoti LR Uzņēmumu reģistra publiskotā vispārpieejamā informācija, dati uz 27.02.2024.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
aa10aa
aa10aa

vai kāds ir pētījis cik šie amati ir fiktīvi un cik pa īstam???????

)))
)))

…a podariļi…