Luksemburga pirmā Eiropas Savienībā nolēmusi pilnībā legalizēt marihuānu

Luksemburga grasās kļūt par pirmo Eiropas Savienības (ES) valsti, kurā marihuānas lietošana izklaides nolūkā būs pilnībā atļauta, ziņo “Politico.eu”. Tas varētu notikt jau tuvāko divu gadu laikā.

Marihuānu jau tagad var likumīgi uzsmēķēt un iegādāties Amsterdamas “kofīšopos” vai īpašos klubos Katalonijā. Tādās valstīs kā Beļģija nav jāsatraucas par iespējamo arestu par noteikta marihuānas daudzuma glabāšanu.

Tomēr Luksemburga nolēmusi spert soli tālāk un kļūt par marihuānas jautājumā visliberālāko ES valsti.

Viens no likumprojekta kaismīgākajiem atbalstītājiem ir Luksemburgas veselības ministrs Etjēns Šneiders. 

“Narkotiku likumi, kas mums bijuši pēdējos 50 gadus, vienkārši nedarbojas,” viņš norādīja intervijā portālam “Politico”. “Jo stingrāki aizliegumi, jo lielāka interese no jauniešu puses.”

Šneidera un  tieslietu ministra Fēliksa Braca likumprojektā būs ierosinājums legalizēt visu marihuānas tirgu, sākot ar produktu licencēšanu un beidzot ar iespēju legāli tos lietot. Tomēr joma būs stingri regulēta un tajā pastāvēs ierobežojumi, piemēram, marihuānu nevarēs audzēt mājās un to iegādāties varēs tikai no konkrēta vecuma, visdrīzāk 18 gadiem.

Šneiders arī vēlas, lai marihuānu Luksemburgā varētu iegādāties tikai pastāvīgie iedzīvotāji, lai valsts nekļūtu par narkotiku tūrisma galamērķi.

Eksperti norāda, ka Luksemburgas plāni varētu radīt tā dēvēto domino efektu.

“Ja vienā ES dalībvalstī notiks legalizācija, sabiedrības spiediens būs tik liels, ka drīz par to būs nopietni jārunā arī citās dalībvalstīs,” prognozē jurists Malte Gecs, kurš specializējas Vācijas medicīniskās marihuānas tirgū.

Pašlaik ES dalībvalstīs šajā jautājumā nav itin nekādas vienprātības. Piemēram, Īrijā un Francijā šogad tika ieviesta eksperimentāla medicīniskās marihuānas sistēma, taču amatpersonas tolaik stigri norādīja, ka tas nenovedīšot pie marihuānas legalizācijas izklaides nolūkiem.

Luksemburgas pašreizējā likumdošana atļauj marihuānas tirgošanu medicīniskos nolūkos, kā arī tur dekriminalizēta maza marihuānas daudzuma glabāšana. Tomēr marihuānas pirkšana, pārdošana un audzēšana pašlaik Luksemburgā ir aizliegta.

Domājams, ka Šneidera likumprojekts varētu gūt atbalstu. Visas trīs partijas, kas veido valdības koalīciju, savās programmās bija iekļāvušas punktu par marihuānas legalizāciju.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , TwitterYoutube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar