Lato Lapsa par miljoniem nesapņo

Lato Lapsa

Katrā dzīves sfērā ir kāds pārstāvis, par kuru komentāri nav vajadzīgi. Pētnieciskajā žurnālistikā Latvijas guru ir Lato Lapsa — cilvēks, kas nu jau deviņus gadus veido mūsu valsts miljonāru sarakstu. Šonedēļ viņa vārds skaļi izskanēja saistībā ar saņemtajām draudu vēstulēm.

Nervi vēl nav čupā

Latvijas miljonārus Lato Lapsa sāka skaitīt 1997. gadā. Pasaulē to dara jau gadu desmitiem ilgi, nu pie tā pieradusi arī mūsu sabiedrība. Tomēr katru gadu gan auditorijas, gan miljonāru vidū ne viens vien par Lapsas kungu izsaka kritiskas piezīmes — vieniem īpašumi novērtēti par mazu, citiem par lielu. Tāds viņš vienmēr bijis — sava ceļa gājējs. Jau kopš karjeras pirmsākumiem 90. gadu sākumā Lapsa ieguva nepiekāpīga žurnālista slavu. Stingrās nostājas dēļ vairākkārt mainījis darbus, viņš ir izdzīvojies pa daudziem Latvijas lielākajiem medijiem — «Diena», «Neatkarīgā Rīta Avīze», ziņu aģentūra Leta, žurnāls «Klubs».

Šonedēļ slavenais žurnālists nonāca sabiedrības uzmanības lokā, paziņojot, ka saņēmis draudus par topošo grāmatu, kas veltīta Aivara Lemberga gaitām. «Nervi čupā nav, bet, ja jautā, vai darbs ir tā vērts, sajūtas ir divējādas. Brīdī, kad grāmata iznāk, šķiet, ka ir vērts. Šobrīd, kad jāsaņem tādas vēstules un sanāk vienas vienīgas galvassāpes un laika tērēšana, viedoklis mainās,» domīgs sarunā ar «Vakara Ziņām» ir Lapsa. Finansiālajā aspektā, spriežot pēc žurnālista teiktā, viņš grāmatas dēļ ir nonācis četrus tūkstošus latu lielos mīnusos. Vēl vairāk — nekad neviena darba stunda neesot bijusi tik mazienesīga kā grāmatu rakstīšana.

Iekšējais gandarījums

Uz Latvijas plašsaziņas līdzekļu darbinieku fona Lato Lapsa, protams, nav tas nabadzīgākais — ne katrs var atļauties braukāt ar 2005. gada «Mitsubishi Pajero». Par dzīves lielāko pirkumu Lapsa nosauc Līgas Purmales gleznu pusotra tūkstoša latu vērtībā.

«Kāda ir motivācija veidot miljonāru sarakstu? Tas ir interesanti. Ļoti bieži nācies atbildēt, vai ir interesanti skaitīt naudu citu kabatās. Jā, protams! Pietiekami ilgi esmu nostrādājis laikrakstos, visu mūžu taču to nedarīsi. Nenoliegšu, ka ir iekšējais gandarījums par to, ka šajā jomā Latvijā esmu pirmatklājējs. Ja tādu nejustu, sen jau būtu metis mieru. Kā nekā agrāk biju jaunāks un ideālistiskāks, šobrīd esmu kļuvis iecietīgāks pret apkārtējo pasauli.»

«Man nav draugu miljonāru, daži labi paziņas — gan. Ļoti cenšos, lai šādu paziņu būtu mazāk, jo ir ārkārtīgi grūti par viņiem uzrakstīt kaut ko sliktu un arī labu — cilvēki taču zina, ka es viņu pazīstu. Ja kaut ko pozitīvu uzrakstu, galu galā atkal esmu sliktais,» skaidro Lato Lapsa.

Pats sevi miljonāru sarakstā viņš neredzot, jo miljonāram nepieciešama virkne īpašību, kuras viņam nepiemītot. Piemēram, rēķinus griboties pēc ātrāk nomaksāt, lai nejustos nevienam parādā. Iedzīvoties bagātībā var ar citu filozofiju — norēķināties pēc iespējas vēlāk, lai pats var operēt ar esošajiem līdzekļiem.

Iesūdz Repši

Pētnieciskajā darbā Lato Lapsa paspējis saķerties ar vairākām augsta ranga amatpersonām. Lielāko publicitāti izpelnījās notikumi pirms trīs gadiem, kad Lapsa Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) lūdza izvērtēt toreizējā Ministru prezidenta Einara Repšes rīcību, likumdošanā noteiktajā kārtībā nepaziņojot par saņemtu dāvanu un to oficiāli nereģistrējot. Iesniegumā KNAB viņš bija norādījis, ka valdības vadītājs dāvanā no Gaisa spēkiem saņēmis pilota formu, zābakus un naģeni. Taču Repše saņemto dāvinājumu likumā noteiktajā kārtībā nav reģistrējis. Kopumā viņš saņēmis dāvinājumu 114 latu vērtībā, bet Ministru kabineta noteikumi paredz, ka visi dāvinājumi, kuru vērtība pārsniedz 50 latus, tiek uzskatīti par valsts īpašumu. Par šādu dāvanu saņemšanu valsts amatpersonai nedēļas laikā rakstveidā jāpaziņo. Vēl pēc tam Rīgas Centra rajona tiesa noraidīja divas Lapsas sūdzības par Ministru prezidenta Einara Repšes nevēlēšanos atbildēt uz uzdotajiem jautājumiem. Šie gadījumi liecina, ka žurnālists ir principiāls un nepiekāpīgs, neko neaizmirst un vienmēr vēlas panākt sev labvēlīgu situācijas atrisinājumu.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Vakara Ziņas

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar