Ko par jauno algu spēj nopirkt skolotāja?

skolotāja

Lielu rezonansi sabiedrībā radīja un nepatīkami pārsteidza jaunais izglītības ministra Kārļa Šadurska kūrētais skolotāju algu modelis. Lai gan mērķis ieviest vienlīdzīgāku skolotāju atalgojumu valstī ir sasniegts, daļai šīs pārmaiņas beigušās ar līdz pat 400 eiro ikmēneša ienākumu samazinājumu.

Portāls KasJauns.lv ar īpašnieces piekrišanu ielūkojies Neretas pagasta Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotājas Daces Kronītes maciņā un iepirkumu somā.

Lai arī lielās izmaksas skolotāja sedz kopā ar vīru, aplūkojot viņas pašas tēriņus, kļūst skaidrs, ka pēdējās mēneša dienas pedagoģe ir spiesta dzīvot pamatīgā taupības režīmā. Dace arī norāda, ka lauku skolotājai bieži vien ir neiespējami sevi garīgi uzlādēt un izglītot, apmeklējot, piemēram, teātri.  Mēnesim atvēlētās naudiņas šādām lietām gluži vienkārši nepietiek.

„Lai man vieglāk būtu parādīt savus tēriņus, izvēlējos 2016. gada oktobra mēnesi, kad jātērē pirmā saņemtā (septembra) alga pēc algu reformas. Par darbu septembrī man tika ieskaitīti 661,25 eiro. Tāpat kā lielākajai daļai manu kolēģu, arī mana alga ir samazinājusies,” atklāj skolotāja. Vēl pagājušajā mācību gadā viņas alga bija viena no lielākajām. Pedagoģe papildu mācīja vienu paralēlo klasi un skolā pasniedz divus mācību priekšmetus – latviešu valodu un literatūru. Vienai klasei nedēļā kopā ir 5 līdz 7 stundas.

 

Ģimeni uztur kopā ar vīru

Dace ģimenē gan nav vienīgā naudas pelnītāja – strādā arī viņas vīrs un lielos maksājumus abi sadala. „Vīra maksājumi par to, ko ģimene lieto kopā, ietver degvielu automašīnai, diviem traktoriem, mauriņa traktoram, motorzāģim, kā arī ceļam uz darbu un mājās (32 km),” stāsta Dace. Saimei ir arī savs zemes gabals, kas ir jāuzar, jākultivē, jāsadzen vagas, jāizvago vairākkārt un jāapar. Papildus tam, uzturot īpašumu, jāappļauj arī ceļa malas, jāizpļauj izretinātais mežs, izcirstie grāvji.

Noteiktā laikā saimniekam arī jācērt malka nākamajām sezonām. Resursi nepieciešami arī mājas apkārtnē esošās zāles pļaušanai (aptuveni 1 hektārs), kas šogad esot darīts 16 reizes. Ziemā jāizmanto traktori, lai tīrītu sniegu un vestu malku, turklāt ģimenes rīcībā esošie transportlīdzekļi, tostarp arī vieglā automašīna, ir jāremontē, lai varētu veikt tehnisko apskati.

Papildu tēriņus ik mēnesi veido arī tādas izmaksas kā kabeļtelevīzija, mobilie sakari un elektrība, par kuru mēnesī ģimene maksā aptuveni 60 eiro. „Dzīvojam pieci cilvēki trijās paaudzēs divstāvu lauku mājā. Jaunākais dēls dzīvo patstāvīgi un par visu maksā pats. Brokastis un vakariņas gan paēdam kopā un viņš izmanto arī elektrību, par ko nemaksā. Vīra vecākiem ir savi tēriņi, nauda lielākoties aiziet ārstu konsultācijām, zāļu, veselības un mājas apdrošināšanas nopirkšanai, preses pasūtīšanai, maksai par telefoniem un pārtikai. No pensijām tikpat kā nesanāk iekrāt. Visi ēdam kopā,” par savu iedzīvi stāsta skolotāja.

 

Skolotāja pastāsta, kādi ir ikmēneša tēriņi

Lielās izmaksas Dace sedz kopā ar vīru. Tomēr aplūkojot viņas pašas tēriņus, kļūst skaidrs, ka pēdējās mēneša dienas pedagoģe ir spiesta dzīvot pamatīgā taupīguma režīmā. Par izmaksām, kuras sedz pati, Dace piekritusi izstāstīt arī pavisam konkrēti:

skolotāja

Līdz algai 7 dienas, makā ap 26 eiro

„Šodien ir 24.oktobris. Līdz algai ir jāgaida 8 dienas. Man no saņemtās algas ir palikuši aptuveni 26 eiro. Nespēju uzrakstīt to summu un aprēķināt to darbu, kas ir ieguldīts, lai sagatavotu malku (vīram un viņa vecākiem ir savs mežs), uzturētu dārzu un siltumnīcu tā, lai pagrabā ir viss – dārzeņi, āboli, konservi, ievārījumi, kompoti un sulas,” skaidro Dace.

Viņa arī norāda, ka lauku skolotājai bieži vien ir neiespējami sevi garīgi uzlādēt un izglītot, jo mēnesim atvēlētās naudiņas šādām lietām gluži vienkārši nepietiek: „Līdz Rīgai, kur ir tuvākie teātri, man ir 100km. Cenšos viena pati doties uz teātri divas līdz trīs reizes sezonā un ar ģimeni – obligāti divas reizes. Arī muzeji un izstādes galvenokārt ir Rīgā.

Tuvākajās vietās Aizkrauklē un Jēkabpilī reti kad ir teātru viesizrādes vai labi koncerti.” Par septembra algu Dace vēl nesen, 11.oktobrī paguva aizvest ģimeni uz Jaunā Rīgas teātra izrādi „Divpadsmit krēsli”. Biļetes trīs cilvēkiem viņai izmaksājušas 57,00 eiro. Lai arī Dace ir literatūras skolotāja, naudas arvien jaunām grāmatām neatliek, jo tās ir gana dārgas.

Visu rakstu lasiet portālā KasJauns.lv.

Jums ir ko piebilst? Rakstiet komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
minimālā alga
minimālā alga

Redakcijai: lūdzu izveidojiet rakstu, kā iztiek mazpilsētā strādājošais ar minimālo algu, sņemot neto 272,24 eur. Un lai vienreiz aizver mutes brūķētāji- pedagogi!!!!!!