Kārtējo reizi nedarbojas VRAA e-pakalpojums: parakstīšanās par pilsoņu iniciatīvām

Puaro lasītājs

Šodien, 10.11.2023. sākusies parakstu vākšana par 14.Saeimas atlaišanu, ko oficiālajā portālā latvija.lv kā e-pakalpojumu nodrošina Valsts reģionālā attīstības aģentūra (VRAA) – valsts. Diemžēl šis e-pakalpojums kārtējo reizi nedarbojas, kā tas novērojams jau kopš 2015.gada. Lielākajai daļai pilsoņu parakstīšanās nav iespējama.  Portālā ievietots paziņojums: “Portāla autorizētā daļa nedarbojas. Strādājam, lai to atrisinātu.” 

Jau 3 mēnešus (kopš 04.08.2023.) VRAA jānodrošina pilsoņiem iespēja parakstīties par grozījumiem Satversmē. Šobrīd aktīvas vismaz 4 iniciatīvas, par kurām VRAA jānodrošina parakstīšanās iespējas pilsoņiem.

Šāds e-pakalpojums VRAA jānodrošina jau kopš 2015.gada, bet lielāko daļu laika šis e-pakalpojums darbojies ar lielām kļūdām un traucējumiem vai nav strādājis vispār kā šobrīd.

Par šo e-pakalpojumu atbildīgais Oļegs Fiļipovičs, VRAA departamenta direktors, kurš uzņēmies nodrošināt vēlēšanu sistēmas, un ir atbildīgs par minētā izpildi jau kopš 2015.gada, kārtējo reizi nav spējis organizēt tik vienkāršu lietu kā parasta e-pakalpojuma darbaspēju pilsoņiem.

Jautājums, cik miljonus eiro šis pakalpojums ir izmaksājis? Kurš ir šī pakalpojuma izstrādātājs?

Tik vienkārša e-pakalpojuma izstrāde 2015.gadā maksāja apt. 50 000 EUR. Taču visdrīzāk VRAA to ir pasūtījis par 7 – 10 reizes augstāku cenu, un valstij tas maksājis 350 000 – 500 000 EUR.

Cik zināms, tad, iespējams, šo pakalpojumu izstrādāja neveiksmēm apvītā valsts risinājuma e-veselība.lv ilggadējais izstrādātājs un uzturētājs SIA “ZZ Dats”, kam ir ciešas attiecības ar Oļegu Fiļipoviču. Pasūtījuma precīza cena nav zināma, jo Oļegs Fiļipovičs noorganizēja tā paslēpšanu pavisam citos pasūtījumos, acīmredzot, lai sabiedrība neuzzinātu augstās izmaksas.

Jau kopš 2015.gada VRAA nespēj izpildīt savus pienākumus vēlēšanu jautājumos pret CVK

2012. gadā tika pieņemti grozījumi likumā “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu”, ka no 2015.gada 1.janvāra portālā latvija.lv VRAA jānodrošina iespējas pilsoņiem elektroniski parakstīties par likumu grozījumu un Saeimas atlaišanas iniciatīvām.

VRAA uzņēmās nodrošināt likuma izpildi un organizēt atbilstošu e-pakalpojumu portālā latvija.lv. Taču 2 gadus VRAA nespēja izpildīt savas saistības. 2015.gadā likums stājās spēkā, bet VRAA nebija uztaisījis e-pakalpojumu, pat neskatoties uz to, ka bija sākusies parakstīšanās par vairākām pilsoņu iniciatīvām.

VRAA neizdarību dēļ netika izpildīts likums.

Jau 2015.gadā Oļegs Fiļipovičs, VRAA departamenta direktors nespēja tikt galā ar saviem pienākumiem. Minēto VRAA kavēja aptuveni 3 gadus (līdz 2018. gadam) un šajā periodā ieviesa e-pakalpojuma brāķi, kas darbojās ar kļūdām un lieliem traucējumiem.

Iniciatīvas pieteicēji nevarēja saņemt informāciju par pilsoņu parakstiem portālā latvija.lv. VRAA bija jānodrošina automātiska datu nodošana Centrālai vēlēšanu komisijai (CVK) datu konsolidācija, taču apt. 3 gadus tā nenotika. Nododamos datus VRAA apkopoja parastā Excel failā un e-pastos sūtīja CVK. Taču izpildītājam bija samaksāta nauda, parakstīti pieņemšanas un nodošanas akti par kvalitatīvi izpildītiem darbiem. 

Arī 2022.gada 14.Saeimas vēlēšanās VRAA nespēja izpildīt savus pienākumus

2022.gadā gatavojoties 14.Saeimas vēlēšanām VRAA uzņēmās nodrošināt vienoto pieteikšanos (autentifikāciju, autorizāciju) portālā latvija.lv visām vēlēšanu iecirkņu komisijām vēlēšanu sistēmās. Minētā izpildi uzraudzīja Valsts kanceleja (direktors Jānis Citskovskis), Centrālā vēlēšanu komisija, Satversmes aizsardzības birojs, Valsts drošības dienests, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde un vēl vairākas iestādes.

Taču ar šo uzdevumu VRAA netika galā, jo pret saviem pienākumiem Saeimas vēlēšanās attiecās bezatbildīgi un nolaidīgi. 14.Saiemas vēlēšanu norises laikā, iepriekšējā balsošanas 3.dienā – 30.09.2022. pēkšņi tika aizliegts izmantot VRAA organizēto pieteikšanos portālā latvija.lv vēlēšanu komisijām. Iemesls tam bija pēkšņi atklātas kritiskas neatbilstības un augsti drošības riski VRAA nodrošinātajos servisos vēlēšanām. Kaut kas tāds vēlēšanās nebija pat iedomājams. Konkrētais pakalpojums VRAA pusē bija izmaksājis vairākus milj. EUR, bet tā kvalitāte bija neatbilstoša. Tas savukārt ir augsts, kritiskas nozīmes incidents vēlēšanās, kas uzskatāmi atspoguļo VRAA nolaidīgo un bezatbildīgo attieksmi pret saviem tiešajiem pienākumiem.

VRAA regulāri uztaisa brāķi un vienmēr visu kavē. Vai CVK var paļauties vēlēšanās uz VRAA?

Lielu daļu e-pakalpojumus VRAA nav realizējuši laikā, termiņi tiek kavēti gadiem, pirmos gadus e-pakalpojumi darbojās kā brāķis, ar lieliem traucējumiem un kļūdām, bieži pat vispār nedarbojas. Taču tas viss ir izmaksājies 10 – 20 milj. EUR. Pastāvīgi paziņojumi par traucējumiem, kļūdām un servisa darbiem ir jau pašsaprotama un pierasta lieta VRAA e-pakalpojumos un portālā latvija.lv.

Šobrīd CVK visu savu vēlēšanu sistēmu sagatavošanu uzticējusi Oļegam Fiļipovičam, VRAA departamenta direktoram. Jautājums, kādas būs nākamās vēlēšanas? Kā VRAA veiksies ar to nodrošināšanu, ja jau 10 gadus VRAA nespēj kvalitatīvi nodrošināt vienkāršu, nelielu e-pakalpojumu – parakstīšanos par pilsoņu iniciatīvām?

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


6
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
venta
venta

Valsts kantoris ar atbilstošu padomju nomenklatūru- padomi, valdi, direktorātu, štata kopmašīnu operatorēm un kafijas pienesējām, krēslu spilventiņu birzītājam. Kā jau pie cilvēkiem ar atbiklstošām aldziņām un bonusiem. Bet neprasiet no tā kantorīša kādu darbu- tur jau plāni, pretplāni un novertēšanas raportēāšana. Pāsaprotami, ka atbildīgā ministrīte laukos tā arī nenojauš kaut ko no darāmā un vispār laiks par sevi padomāt

Dinozaurs
Dinozaurs

Ja jau tik daudz kļūdas, tad nav zināms vai balss pēc nobalsošanas vispār sistēmā tiek pareizi pieskaitīta. Beigās vēl izrādīsies ka e-vidē vairākums būs parakstījušies par Saeimas atstāšanu savās vietās.

evika aļeksandrovna
evika aļeksandrovna

Vaškēviču, Rimšēviču, Rinkēviču, Fiļipoviču un citus vičus nav gadījumā lobējis Kažociņš pirms viņš reģistrējās kā Vladļena lobists. Tādā gadienā viņš nodarbojies ar nereģistrētu uzņēmèjdarbībā

levitkucins
levitkucins

Kad varēs parakstīties par Latkrievijas apvienošanos ar Baltkrieviju, tad viss strādās

garāmgājējs
garāmgājējs

šodie, 10. novembrī vēl nav 11.11.2023 :)

garāmgājējs
garāmgājējs

Paldies, ka izlabojāt!