Kārlis Streips par marihuānu

Trešdienas pēcpusdienā (14.09.2011.) Latvijas Radio 1 raidījumā Kārlis Streips sarunājās ar Ingu Dreimani un Astrīdu Stirnu par narkotiku izplatību, ierobežošanu un narkomānu ārstēšanu.

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna stāstīja par “legālajām” narkotikām, kuras atkal tiek tirgotas specializētajos veikalos. Astrīda minēja jau iepriekš zināmos faktus, ka vielu maisījumi satur ne tikai nezināmas piedevas, bet arī vielas, kas ir identificējamas kā narkotikas un ir aizliegtas Latvijā. Cerība esot, ka arī Latvijā drīzumā būs iespēja pārbaudīt un identificēt vielas šajos augu maisījumos, iegādājoties augstas tehnoloģijas aparatūru, kas būs dārgs prieks. A. Stirna īpaši atbalsta narkotiku ierobežošanu, minot, ka ar profilaksi vien nebūšot gana.

Labklājības departamenta Veselības pārvaldes speciāliste I. Dreimane sacīja, ka cīņa pret narkotikām pasaulē esot sākusies relatīvi nesen, kas ir aptuveni 100 – 200 gadus. Turpretī narkotiku lietošanai ir daudz senāka vēsture. Inga arī pauda viedokli, ka nevajadzētu cīnīties PRET, jo tad tiekot lieki tērēta enerģija uz pašām narkotikām un tirgotājiem. Uzmanība esot jāvelta cilvēkiem, kas šo izvēli izdara, lietot vai nelietot.

Par marihuānu Kārlis Streips minēja divus mītus: “Tas viens ir, ka reiz cilvēks ir izpīpējis vienu marihuānas cigareti, nākamais solis būs kokaīns un heroīns. Ir izaugušas vairākas paaudzes, kas zina, ka tās ir kategoriskas muļķības. Bet otra lieta ir, ka tas ir kaut kā kaitīgāks nekā alkohols. Piedzēries cilvēks kļūst agresīvs un viņš kļūst bīstams uz ielas un tā tālāk, bet cilvēks kas ir sapīpējies, mēdz būt mierīgs, negrib neko un ne kam darīt pāri utt. utjp.”
Par šo K. Streipa sacīto, Astrīda Stirna iebilda, ka negatīvās sekas no alkohola lietošanas varot pamanīt samērā ātri, kas esot pus gads vai pāris gadi, bet sekas no marihuānas pīpēšanas redz tikai tagad tiem jauniešiem, kas to uzsāka pirms 10 – 15 gadiem. Speciāliste uzsvēra, ka esot zinātniski pierādīts tas, ka ilgstoša marihuānas lietošana izraisa šizofrēniju. Marihuāna esot ļoti bīstama, lietojot ilgtermiņā un Astrīda ir pret šīs apreibinošās vielas legalizāciju.

Raidījuma vadītājs un viesi apsprieda arī marihuānas dekriminalizēšanu, situāciju Holandē , kā arī runāja par apreibinošo vielu lietošanas sekām un citiem jautājumiem. Visu raidījumu iespējams noklausīties LR1 arhīvā, attiecīgi izvēloties 14. septembra audio ierakstu no plkst. 18:30.

Atgādinājums interesentiem – varat noskatīties pirms pusgada notikušo diskusiju Dienas Viesistabā par marihuānas legalizēšanu, kurā šī radio raidījuma viešņa Astrīda Stirna tik pat stingri iestājās PRET legalizāciju. Video diskusijā redzami arī Jurģis Liepnieks un Sarmīte Skaida.

Populārākie rakstiLasītāju viedokļi

avatar