Kāpēc cilvēks kļūst par alkoholiķi, noskaidrots jaunā pētījumā

alkoholiķi

Kembridžas Universitātes zinātnieki noskaidrojuši iemeslu tam, kāpēc cilvēks kļūst par alkoholiķi.

Lielas glāzes var mudināt cilvēku lietot vairāk grādīgā dzēriena, secinājušu britu zinātnieki.  Iemesls tam var būt ilūzija, ka izdzerts mazāk alkohola nekā patiesībā. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā „BMC Public Health”.

Pētījumā, kuru veica starptautiskā organizācija Cochrane Collaboration, jau iepriekš ar pārtikas produktiem un bezalkoholiskajiem dzērieniem bija pierādīts, ka izmērs un tilpums traukam, no kura cilvēks ēd vai dzer, ir nozīmīgs. Turpretī alkoholiskie dzērieni pētījumā netika izmantoti. Lai noskaidrotu, vai no lielām glāzēm grādīgā dzira tiek patērēta vairāk, speciālisti veica eksperimentu Kembridžas spirtoto dzērienu veikalā The Pint Shop.

Veikalā tirgo vīnu standarta izmēra glāzēs, kuru tilpums ir 300 ml. Viena porcija dzēriena ir 125 vai 175 ml. Četrus mēnešus bodītes darbinieki reizi divās nedēļās mainīja glāzes – mazās (250 ml), standarta un lielās (370 ml). Alkoholiskā dzēriena daudzums glāzēs visu laiku bija nemainīgs.

Izrādījās, ka dienā pārdotā vīna daudzums palielinājās apmēram par 9.4% tad, kad tas tika tirgots liela izmēra glāzēs. Tostarp iztirgotā alkohola daudzums maza izmēra glāzēs bija tāds pats kā standarta glāzēs.

Pēc zinātnieku domām, iemesls tam ir fakts, ka liela izmēra glāze maina vizuālo uztveri par to, cik daudz tajā ir vīna, liekot cilvēkiem uzskatīt, ka viņi ir izdzēruši mazāk nekā parasti.

Tā kā, grādīgo dzērienu cienītāji, iespējams, alkohols ir jālej piņģerotos, nevis lielās glāzēs, lai nekļūtu par alkoholiķi. Diezgan neticami, mūsuprāt. Un kā šķiet jums?

 

Rakstiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

Avots: BMC Public Health

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar