Kā sagādāt svētkus kaķim

Jūsu kaķim būs jāpaliek mājās, kamēr paši dosities līgot? Sagādājiet arī savam mīlulim svētkus – ļaujiet kaķim „pakaifot”: pacienājiet viņu ar kaķumētru.

Kaķumētra (Nepeta cataria) ir Eiropā un arī Latvijā jau gadsimtiem pazīstams daudzgadīgs augs, ko izmanto gan ārstniecībā, gan kā zāļu tēju, gan kā garšvielu. Augs satur specifisku ēterisku vielu nepetalaktonu, kurai ir neparasta iedarbība uz kaķiem.

Paostot zāli, kaķis gūst narkotikām līdzīgu ietekmi, kas izraisa viņa uzvedībā dažādas aktivitātes. Kaķis uzvedas ļoti līdzīgi tam, kā izturas pārošanās laikā, jo viela iedarbojas kā mākslīgs seksuāls uzbudinātājs.

Apdullums ilgst apmēram 5-15 minūtes, un pēc tam kaķis pret kaķumētru kļūst imūns uz stundu vai ilgāk. Daļa kaķu pat pēc šīs kaifošanas kļūst miegaini.

Kaķi līdz sešu mēnešu vecumam uz kaķumētru vispār nereaģē. Tāpat arī pavisam veci runči.

Reakcijas uz kaķumētru kaķis saņem mantojumā no vecākiem. Lai kāda būtu kaķumētras radītā reakcija, kas reizēm ir rotaļāšanās ar neredzamu spēļu biedru vai gulēšana uz muguras ar izplestām ķepām un kaifošana ar debesīs pavērstu skatienu, nevajag uztraukties – šis augs nav indīgs kaķim, ja, protams, nepārspīlē ar devām.

Starp citu, kaķim neveidojas atkarība no kaķumētras, un viņš nestaigās pa aizkaru stangām, ja nedabūs devu. Kaķa smadzenes atšķiras no cilvēka.

Ļaujiet svinēt svētkus arī savam kaķim. Hemingvejs, piemēram, saviem kaķiem vienmēr sagādāja kaķumētras podiņā. Taču vienam vai pāris ķepaiņiem pietiktu ar dažām lapiņām svaigu vai šķipsniņu saberztu žāvētu mētru, ko izkaisa uz grīdas, kaķa guļvietā vai uz mīļākās mantiņas. Nekādā gadījumā nedrīkst to piejaukt viņa ēdienam – tas var izjaukt viņa diētu vai ēšanas paradumus.

Tie saimnieki, kas šādi palutina savu mīluli, atzīst, ka pat tā dēvētajam „miskastniekam” laba šķipsniņa kaķumētras ir tas pats, kas viņa saimniekam rīta kafijas krūze. Nobaudījis kaķumētru, kaķis var gūt mazliet baudas, uz brīdi nomainot savu miegaino uzvedību pret draiskošanos, un relaksēties. Kaķumētru var izmantot, cenšoties kaķim kaut ko iemācīt, piemēram, ar to var ierīvēt nagu asināmo stabu. Vislielākais ieguvums varētu būt slinkajiem istabas kaķiem – ja viņu iecienītu mantiņu iesmaržina ar kaķumētru, kaķis vismaz pavingros un izkustēsies.

 

Izmantota informācija no zvēriem.lv

Populārākie rakstiLasītāju viedokļi

avatar