Kā izvairīties no depresijas, kad tumsa gaismu apēdusi

Kad aiz loga nedēļām ilgi ir pelēcīgs, drēgns un īsti gaišs nekļūst pat dienas viducī, cilvēki sāk kļūt nomākti, pārņem skumjas, pat ja tām nav iemesla, un daudzi ieslīgst depresijā.

Tāpēc gada tumšajā laikā, kāds ir šobrīd, ne mazāk uzmanības kā fiziskajai veselībai jāveltī arī emocionālajai pašsajūtai. Katram cilvēkam ir sava labsajūtas recepte, taču daži speciālistu padomi noderēs ikvienam.

Kā atpazīt?

Depresijas izteiktākie simptomi ir nemainīgi slikts garastāvoklis, apātija, nogurums, enerģijas izsīkums, trauksme, negatīvisms un palēnināta funkcionēšana; nereti novērojams arī ēstgribas trūkums, miega traucējumi, nespēks, liekot domāt, ka cilvēku piemeklējusi kāda fiziska saslimšana.

  • Cilvēkiem, kuri sirgst ar depresiju, raksturīgas nepamatotas raizes par savu fizisko veselību.
  • Ja ģimenē ir konstatēti depresijas gadījumi, ir lielāks risks ar to saslimt. Divreiz lielāks depresijas risks ir sievietēm, sevišķi vecumā pēc 40 gadiem, savukārt vīrieši, kuri cieš no depresijas, ievērojami retāk meklē palīdzību.

Cilvēkam ar depresiju nereti sašķobās attiecības ar līdzcilvēkiem. Tie, kuriem šīs izjūtas ir svešas, parasti nesaprot, kā var ilgstoši nespēt “saņemties”, “sapurināties”, kā var būt grūtības komunicēt ar apkārtējiem, kā var visu uztvert dramatiski un saasināti.

Līdzcilvēkiem var šķist, ka cilvēks depresiju pietēlo, taču tā nav tik vienkārši kontrolējama un ar gribasspēku vien būs par maz, lai pret to cīnītos. Toties līdzcilvēku sapratne un atbalsts ir ļoti svarīgs.

Kā izvairīties?

Veselīgs uzturs, fiziskas aktivitātes, mērenība it visur – gan darbā, gan atpūtā, labs miegs, interesanti vaļasprieki – tas ir jebkura cilvēka kvalitatīvas dzīves pamats, kas patiesībā ir arī efektīva depresijas profilakse, norāda mediķi.

Gada tumšajos mēnešos ir vērts pielietot arī citus līdzekļus. Viens no tiem – pietiekams gaismas daudzums. Cik vien iespējams, vajadzētu ķert retos saules starus – kaut vai iziet pastaigāties pusdienlaikā, ja gadījusies saulaina diena.

Ir vērts padomāt arī par papildu lampu iegādi mājām un pārliecināties, vai darbavieta aprīkota ar piemērotu apgaismojumu. Dažādi gaismas objekti, sveces, ja vien to atļauj ugunsdrošība, lampiņu virtenes – tas viss palīdzēs izgaismot dzīves telpu.

Ziemai piestāv arī dažādi aromāti – ierasto piparkūku aromātu lieliski papildinās uzmundrinošas ēteriskās eļļas.

Tāpat nedrīkst aizmirst par D vitamīnu – gada tumšajos mēnešos tā trūkst gandrīz visiem. Depresijas profilaksei ieteicami arī B grupas vitamīni, kurus var viegli uzņemt ar piemērotu pārtiku – gliemenēm, liellopu gaļu un aknām, austerēm, vistas gaļu, zivīm – foreli, siļķi, lasi, kā arī olām un piena produktiem.

Protams, var izmēģināt arī dažādas tautas receptes – skatīties uz siltām, priecīgām, košām krāsām, ēst visus oranžos dārzeņus un augļus, dzert burkānu sulu, peldēties āliņģī, našķoties ar šokolādi, ēdienam pievienot asas garšvielas, uzturēties jautrās kompānijās, meditēt, mīlēties – galvenais ir atrast to, kas patiešām palīdz justies priecīgam.

Ja tomēr neizdodas paša spēkiem?

Ko tad, ja drūmums tomēr ņem virsroku un paša spēkiem labo garastāvokli atgūt neizdodas?

  • Pirmkārt, jāatzīstas sev pašam – man vajadzīga palīdzība. Tas ir jau liels solis, kas ļauj meklēt reālus risinājumus.
  • Otrkārt, problēmas risināšanu nevajadzētu atlikt – jo ilgāk tā ielaista, jo grūtāk padosies ārstēšanai, ieskaitot smagas komplikācijas: hroniskas saslimšanas, darbaspēju zudumu, emocionālu izdegšanu. Pirmais cilvēks, kam prasīt padomu, ir ģimenes ārsts, kurš palīdzēs izvērtēt situāciju un nepieciešamo ārstēšanu.
  • Viens no efektīvākajiem ārstēšanas līdzekļiem ir psihoterapija, taču, iespējams, būs jāņemt talkā arī medikamenti. Vieglākos gadījumos varbūt pat pietiks ar atpūtu, masāžām, kārtīgu izgulēšanos un ūdens porcedūrām, taču bez ārsta padoma šeit neiztikt.

Ko noteikti nevajadzētu darīt?

Ārstēt savu nomāktību ar alkoholu, jo alkohols nomāc laimes hormonus un tikai uz īsu brīdi rada eiforisku sajūtu, pēc tam uzbrūk ar dubultu spēku.

Rudens un ziema ir brīnišķīgs laiks – svinam skaistus svētkus, izbaudām ziemas priekus, kad uzsnidzis sniegs, un tumšie vakari tā vien rosina omulīgi ieritināties pie kamīna vai segā kopā ar mīļajiem cilvēkiem, noskatīties labu filmu vai palasīt grāmatu, kam vasarā nepietiek laika, vai izspēlēt galda spēļu turnīru.

Tējas, medus, sveces, piparkūkas – tas viss ir īstais ziemas komplekts, radīts, lai palīdzētu pārvarēt tumsas un aukstuma nelabvēlīgo ietekmi, atgādina speciālisti.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook ,Twitter,  Youtube un Instagram!

Foto: Kate Crawford

Avots: vairāki avoti internetā

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar