Jaunais Rīgas teātris piesaka streiku

Alvis Hermanis

Daudzu teātrmīļu iecienītā Jaunā Rīgas teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis, saniknots par ierēdņu birokrātijas dēļ neadekvāti ieilgušo remontu JRT īstajās mājās Lāčplēša ielā, sociālajos tīklos publicējis paziņojumu, ka jaunu iestudējumu Tabakas fabrikā vairs nebūs.

“JRT Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts Nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas, savukārt, nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.

Celtnieki šoreiz neprasa papildu finansējumu, bet tikai avansu, kuru birokrātiem neļauj izmaksāt viņu pašu izdomātie noteikumi. Ja prasīto summu celtnieki tagad dabūtu, tad viņi garantē darbu pabeigšanu līdz septembrim. Šo situāciju var atrisināt tikai projekta pasūtītāji – ierēdņi, kuri pakļauti finanšu ministram, kurš savukārt pakļauts premjerministram (abi no ierēdņu vienotības partijas “Vienotība”).

28. februārī JRT notiks pati pēdējā pirmizrāde “Gogolis. Nature morte”.

Jaunais Rīgas teātris, protams, turpinās spēlēt savas repertuāra izrādes, pārdos biļetes un katru vakaru strādās, taču jaunu iestudējumu Tabakas fabrikā vairs nebūs.

Nākamā pirmizrāde notiks tikai un vienīgi Lāčplēša ielas telpās. Un ne agrāk.

Ja valstij šis ir beztermiņa projekts, tad JRT piesaka beztermiņa streiku.

JRT mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis. “

Portāls TVnet vēsta, ka trešdien, 18. janvārī, norisinājās JRT būvniecības uzraudzības sanāksme, kurā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) vēlējās vienoties ar pilnsabiedrību “SBSC” (“Skonto Būve” un “Skonto Construction”) par konkrētiem būves nodošanas termiņiem.

Atbilstoši noslēgtajam līgumam, darbu pabeigšanas termiņš ir šā gada 11. marts, taču pats būvnieks publiski ir paudis, ka, visticamāk, nevarēs to izpildīt šajā termiņā, jo pašlaik ir pabeigti tikai 70% būvniecības darbu.

“Mums ir svarīgi, lai Jaunais Rīgas teātris atgūst mājvietu iespējami ātri. Tāpēc līdz šim, saprotot gan Covid-19, gan Krievijas izraisītā kara radītās neparedzētās sekas būvniecības nozarē, VNĪ ir izmantojis visus sev pieejamos instrumentus, lai nāktu pretī “SBSC” un lai mēs pagūtu nodot JRT termiņā un apjomā. Diemžēl pašlaik mēs visus līdzekļus esam izsmēluši, tāpēc apelējam gan pie līguma, gan būvnieka godaprāta, lai atlikušie darbi tiktu paveikti maksimāli ātri. Šodienas sanāksmē mēs sagaidām, ka pilnsabiedrība “SBSC” pateiks konkrētu termiņu, kad JRT būs gatavs nodošanai,” uzsvēra Gavrilova.

Jāpiebilst, ja “SBSC” nenodod objektu līdz šā gada 11. martam, tad atbilstoši līgumam tiks aprēķināta soda nauda – 30 tūkstoši eiro dienā.

Gavrilova atgādināja, ka pilnsabiedrība “SBSC” ir vairākkārt vērsusies ar dažādām prasībām, kuras VNĪ ir nodrošinājusi. Turklāt visi “SBSC” iesniegtie rēķini ir apmaksāti savlaicīgi un pilnā apmērā.

“Mēs esam aktīvi iesaistījušies līguma vadībā – izskatījām iespējas un radām risinājumu būvniekam papildus kompensēt cenu pieaugumu atbilstoši inflācijai 2,18 miljonu eiro apmērā, pēc “SBSC” lūguma piešķīrām arī viena miljona eiro avansu. Galu galā – būvnieka iesniegtie rēķini par aktuālo darbu apmaksu tiek apmaksāti vairākas reizes mēnesī vienas līdz divu dienu laikā pēc to iesniegšanas, nevis vienu reizi mēnesī 30 dienu laikā, kā tas bija paredzēts sākotnēji. Šie visi soļi ir sperti, lai atvieglotu būvnieka situāciju,” pastāstīja Gavrilova.

VNĪ jau iepriekš vairākkārt būvniekam ir norādījuši, ka nekāpinot tempu termiņa iekļauties neizdosies. Objektā šobrīd strādā aptuveni 100 cilvēku. Lai izpildītu darbus noteiktajā termiņā, pēc paša būvnieka “SBSC” sākotnējās darbu izpildes programmas bija plānoti aptuveni 240 cilvēku, šāda darbu intensitāti būvnieks līdz šim nav sasniedzis.

Pašlaik “SBSC” ir lūdzis vēl papildu avansu,

taču tā izmaksa ir iespējama tikai tad, ja būvnieks iesniedz nepieciešamos pierādījumus izmaksu palielinājumam. Arī Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA), ar kuru VNĪ konsultējās par avansa summas palielināšanas un izmaksas iespējām, secināja, ka CFLA ieskatā lielāka apmēra avansa izmaksa ar līdz šim “SBSC” sniegtajiem argumentiem radītu būvuzņēmumam labvēlīgākus apstākļus salīdzinājumā ar iepirkumā īstenošanas laikā izvirzītajiem noteikumiem, kas varētu ietekmēt iepirkuma pretendentu loku un radītu ekonomiskā līdzsvara izmaiņas izraudzītā pretendenta interesēs.

“Mūsu prioritāte ir rūpes par mūsu klienta – Jaunā Rīgas teātra – vajadzībām, kā arī aizsargāt valsts budžetu un ievērot likumu,” piebilda VNĪ valdes locekle.

JRT Uzraudzības sanāksmē piedalīsies VNĪ, “SBSC” un JRT pārstāvji, kā arī eksperti no Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Finanšu ministrijas.

Jaunā Rīgas teātra renovācijas un būvniecības projekta mērķis ir izveidot modernu Eiropas līmeņa teātri. Būvprojekta izstrāde sākta no 2018. gada, bet būvniecība – no 2020. gada. Par Jaunā Rīgas teātra būvniecību noslēgts līgums ar pilnsabiedrību “SBSC” par 32,4 miljoniem eiro (tai skaitā indeksācija jeb samaksa par būvdarbu sadārdzinājumu). Sadarbība ar būvnieku – pilnsabiedrību “SBSC” notiek pēc principa “Projektē un būvē”, kas nozīmē līguma izpildītāja visaptverošu atbildību par būvdarbiem un ļauj ātrāk risināt radušos tehniskos izaicinājumus.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
mitjka
mitjka

JAU otrais režisors kļūst par celtniecibas buvniecibas ekspert :) nekustamo īpašumu aģentura !kur ir šo projektu kurators ? kura tiešais pienākums ir vadīt šāda veida projektu ,kāpec abos teatros viens un tas pats uzņemejs ? pirms uzvarēt konkursā ar motivāciju liela pieredze teātru celtniecībā :) līdz piedalīšanās konkursā pat garāžu apvieniba nebija uzcelusi :) kā teica viens cilvēks katrai kļūdai ir vārds uzvards + aploksnes :)

jautrībai jābūt
jautrībai jābūt

Izkatās, ka viens “palīgs” uz divu mikrorajonu džeku razborkām ieradies sniegpārsliņas kostīmā ar brīnumnūjiņas imitāciju

Shakespeare
Shakespeare

Labaakaa zinja shogad. Vispaar jau aiz taa visa staav taa puushlja veelme mieriigi padziivoties atkal pa rietumeiropu, bet tas nu taa….