Īstie iemesli, kāpēc marihuāna ir nelegāla

marihuāna

Marihuāna no klīniskā viedokļa atšķirībā no heroīna vai tabakas neizraisa atkarību.  Tomēr daudziem tā kļūst par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu – gandrīz katram ir kāds draugs, kam neinteresē nekas vairāk kā uzpīpēt zālīti, tāpēc likuma pārstāvjiem ir pavisam viegli saistīt to ar daudz bīstamākām narkotikām. Viens no punktiem, kas jāņem vērā, lai to varētu uzskatīt par bīstamu narkotiku – spēja izraisīt atkarību. Medicīniski marihuāna nav atkarību izraisoša, taču joprojām to par tādu mēdz uzskatīt.

 

Uzņēmumu spiediens

zale02

Attēlā redzams preses magnāts Viljams Randolfs Hērsts ar dēliem. Viņš ir viens no tiem, kas cīnījās par marihuānas aizliegšanu. Hērstam piederoša avīze popularizēja anti-marihuānas (un anti-imigrantu) kampaņas 30-tajos gados. Virsraksti bija kliedzoši, tādi kā “Zālīte izraisa vardarbīgus noziegumus”, utt. Daudzi pētnieki uzskata, ka preses magnāts tā rīkojies, lai veicinātu savas avīzes tirdzniecību un kokzāģētavas darbību. Mūsdienās zālīti kā draudu biznesam saredz arī citi uzņēmumi – lielās farmācijas rūpnīcas un alkohola ražotāji ir dedzīgi pretinieki marihuānas legalizācijai.

 

Propaganda

zale03

Lai saglabātu marihuānas “status quo”, tiek veikti īpaši propagandas pasākumi, lai celtu neslavu tās lietotājiem. Šos centienus atbalsta valdības,  narkotiku apkarotāji un privātpersonas, kas ir pret marihuānas legalizāciju.

 

Saistība ar subkultūru

zale04

Atgriežamies pie tā marihuānu pīpējošā drauga, kurš ir ikvienam – viņš ir tas puisis, kuru sabiedrība un likumsargi saista ar marihuānu. Protams, marihuānu lieto visos kultūras slāņos, taču tieši šādi cilvēki ir tās seja. Lai arī cik tas būtu negodīgi, tas ir viens no iemesliem, kas bremzē marihuānas legalizāciju.

Saistība ar narkotikām

zale05

Kad tika pieņemti pirmie ar narkotikām saistītie likumi, tie bija paredzēti to kontrolei. Tolaik narkotikas raksturoja kā vielas, kas izraisa nejutību un miegainību. Likumā marihuāna tika minēta šo narkotiku vidū, lai gan tā nerada narkotikām raksturīgo efektu. Mūsdienās vārdam “narkotisks” nav vienas farmaceitiskas nozīmes. Tagad šis vārds vienkārši apzīmē vielu, ko nav atļauts lietot. Tas nozīmē, ka marihuānas labdabīgais efekts tiek salīdzināts ar tādām narkotikām kā kokaīns, heroīns un metamfetamīns.

 

Bez medicīniska pielietojuma?

zale06

Vielu var klasificēt kā narkotiku, ja tai nav medicīniska pielietojuma. Pirms ASV Kontrolēto Vielu Akta izdošanas 1970. gadā, marihuānas izpēte bija ļoti virspusēja, pat ar politisku pieskaņu. Skaidrs, ka pieaug pētījumu skaits, kuros tiek pierādīts, ka marihuānai ir virkne terapeitisku īpašību, pretējā gadījumā tik daudzi ASV štati nebūtu pieļāvuši medicīniskās marihuānas legalizāciju. Tomēr medicīniskos ieguvumus visi vēl nav pieņēmuši, tāpēc marihuāna nav svītrota no bīstamo vielu saraksta.

 

Saistība ar minoritātēm

zale07

Marihuānas lietošanu ASV 20. gadsimta sākumā uzsāka meksikāņu imigranti. Tā ātri vien kļuva populāra džeza mūziķu aprindās. Naids pret šiem cilvēkiem izplatījās Lielās Depresijas laikā, kad baltas ādas krāsas vīrieši saskatīja sāncenšus (un uzskatīja par zemāku rasi) meksikāņus un melnādainos imigrantus. Tostarp naidu pret visu, kas saistīts ar šo kultūru, tajā skaitā arī marihuānu.

Trīsdesmito gadu sākumā daudzos ASV štatos tika noteikti savi marihuānas aizliegumi. Harijs Dž. Anslingers, kas tolaik nodarbojās ar narkotiku apkarošanu, reiz teica: “Vairums marihuānas lietotāju ir melnādainie, latīņamerikāņi, džeza mūziķi un mākslinieki. Viņu sātaniskā mūzika, ko veicina marihuāna, liek baltajām sievietēm, kas arī smēķē marihuānu, pievērsties seksuālo tieksmju apmierināšanai ar melnādainajiem.”

Saistība ar kriminālo vidi

zale08

Marihuāna ir nelegāla, un tas to padara par ienesīgu biznesu noziedzniekiem. Tā tiek saistīta ar kriminālo pasauli, kopš tika apstiprināti likumi, kas marihuānu aizliedz. Jo ilgāk šie uzskati pastāv, jo grūtāk ir legalizācijas aktīvistiem lauzt šo stereotipu.

Marihuānas aizlieguma pamatā ir birokrātija. Zālīte ir nelegāla, jo šis statuss liek cilvēkiem to saistīt ar noziegumiem. Sabiedrība ir pie šīs domas pieradusi, un jau gandrīz veselu gadsimtu marihuāna tiek uzskatīta par nelegālu vielu.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Matiss gribaz
Matiss gribaz

Da juus mani saldeejat. Nabadziibu var izskaust vienaa veidaa. Jaabeidz miizt no mafijas. Jo tikai tam kam stvols tam iista vara ir.Aplaupit spelu zales turot uz grauda personaalu Vai Nebuutu jauki tur iemest granaatu un cilveeki tur skirtos arii no dziivibas ne tikai no darba. Es esmu velna dakshas turetajs taadel varu pats komenteet kurs dziivo kurs ne.

Matiss gribaz
Matiss gribaz

Nu kad kads beidzot pieversis man uzmaniibu. Esmu seit. Vo vo . Es gribu visadas shmaras un padauzas atlaiziit. Esmu tavs pie kamiina oraakuls. Es redzu vairaak pirdienu un tarakanu aizkakle visaa tava naakotnee.

Matiss gribaz
Matiss gribaz

Biju dzimis traks un nenormals un veelos but priecigs ka nepaklaujos parlieku vesela sapraata uzspiestajam programmam. Redzi es esmu daunis un man nav kauna. Vai redzi kaa depresnjaks savus tiiklus pamestiibas stuuri saveerpis augstu. Vai sis viss tev kaadreiz buus vajadziigs? Piipeju un kasu araa savas gemarojas bakterijas. Es noveelu lai arii jus visi tikpat veiksmigi un gudri. Buchas

Matiss gribaz
Matiss gribaz

Man patiik kuriit un but tieshi sitik atraisiitam. Naak Nevis ganjas era bet Matiisa piesmieto vakaru bums. Vai tev patiik fantazet kaa laizit dibenvaigus Klarai Densai? Es pakuriju sodien un normali ebanulsja