Gripa šogad Latvijā varētu būt īpaši bīstama, brīdina imunizācijas valsts padomes vadītāja

saaukstēšanās

Covid-19 šoziem varētu nenest tik lielas galvassāpes, kā gripa. Imunizācijas valsts padomes vadītāja profesore Dace Zavadska Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” komentēja, ka saistībā ar gaidāmo ziemu Latvijā viņa vairāk bažījas gripas, nevis Covid-19 dēļ.  

Ņemot vērā, kā gripa šosezon “uzvedas” dienvidu puslodē – Austrālijā un Jaunzēlandē –, Imunizācijas valsts padomes vadītāja profesore Dace Zavadska saistībā ar gaidāmo ziemu Latvijā vairāk bažījas šī vīrusa, nevis kovida dēļ. Vienlaikus profesore uzsvēra ­– tas ir viņas personīgais viedoklis.


Profesore Dace Zavadska par gripas prognozēm šoziem

“Es kā ārsts infektologs, zinot to, kā pasaulē gāja dienvidu puslodē – es laikam gaidāmajā ziemā vairāk esmu nobažījusies gripas dēļ, ne tik ļoti Covid-19 dēļ. Tās ir manas personīgās domas,” viņa sacīja, paskaidrojot, ka ar gripu neesam tikušies vismaz divus gadus. Lai gan 2022. gadā bija uzliesmojums pavasarī, kurš pat mazliet ievilkās vasarā, tas nebija liels un vairāk skāra bērnus.

“Mums nav ne ar vakcīnām radītā imunitāte, jo Covid-19 laikā nebija daudz cilvēku, kas vakcinējās pret gripu, plus mums nebija dabīgās imunitātes. Jo lielāka uzņēmība, jo mazāk ir imūnās atmiņas, jo lielāka iespējamība ir slimot pēc pilnas programmas,” skaidroja Zavadska.

Viņa uzsvēra, ka, lūkojot pēc prognozēm par gripas iespējamo smagumu ziemeļu puslodē, parasti ņem vērā to, kā gājis dienvidu puslodē. Tur šogad bijis grūti gan ar hospitalizāciju, gan augstu saslimstību, gan bijuši arī nāves gadījumi, tādēļ, pēc profesores domām, būtu muļķīgi šīs zināšanas neņemt vērā un kārtīgi nesagatavoties.

Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja un profesore Juta Kroiča norādīja: “Austrālijā un Jaunzēlandē smaga [gripa] bija tieši bērniem, jauniem cilvēkiem, kas ir paradokss. Nevis tā, kā esam pieraduši, ka veci cilvēki [vairāk slimo]. Ja slimo jauni cilvēki, spēcīgi cilvēki, un tik smagi, īpaši, ja vēl kombinācijā ar kovidu, pat nāves gadījumi jauniem cilvēkiem – tas ir ļoti bīstami.”

Savukārt Zavadska, vaicāta, kad prognozēta gripas plašāka izplatība pie mums, sacīja: “Viļņi daudzām infekcijām tagad ir nobīdījušies. Ja klasiski zinājām, ka gripa tādā sliktā gadā sākas decembrī, bet visvairāk – janvāris, februāris, un tad iet līdz maijam, tad – kas to lai zina, kā būs šogad.  Vakcīnas pret gripu pieejamas jau no oktobra. Ja viss ies, kā līdz šim gājis, un nebūs mainījusies gripas sezonalitāte, tad līdz decembra beigām mēs viņu tā apjomīgi gaidām.”

Viņa skaidroja, ka pirmie gadījumi jau ir, vismaz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā gripa ir konstatēta bērniem, tomēr tie drīzāk ir atsevišķi gadījumi, kas var tikt konstatēti visu gadu.

Zavadska arī norādīja – ja mēs turpinām ceļot, robežas ir vaļā, mājās nesēžam – kur tad gripa “liksies”. Turklāt, apskatot ieteikumos ceļotājiem, atkal augšējās rindiņās parādījusies rekomendācija vakcinēties pret šo infekciju.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: Latvijas Radio

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar