Covid-19 krīzes ierobežojumi – visgrūtāk ekstrovertiem un tiem, kuriem jau ir problēmas ar alkoholu

psihopāts

Valdība ir lēmusi, ka ārkārtējais stāvoklis valstī tiek pagarināts vēl uz mēnesi – līdz 9.jūnijam. Tiesa gan, nedaudz vaļīgāk ir palaisti noteikumu groži. Taču neraugoties uz to, daudziem lielākās raizes sagādā nevis bailes saslimt ar Covid-19, bet gan ilgstošā stresa izraisītas psihes problēmas.

Šādos, kaut arī ne tik skarbos karantīnas apstākļos, kādi ir noteikti vairākās citās Eiropas valstīs, cilvēkiem saasinās jau esošās psihoemocionālās problēmas, žurnālam “Patiesā Dzīve” stāsta RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docents Artūrs Utināns.

“Ja cilvēkus iedala introvertos un ekstravertos, var novērot, ka šajos laikos ekstravertajiem iet grūtāk, bet introvertie pašizolāciju un distancēšanos pārdzīvo vieglāk.

Ir cilvēki, kas šo laiku uztver kā iespēju attīstīties un pašizglītoties. Savukārt tiem, kas vairāk fokusēti uz komunikāciju un tagad spiesti pašizolēties vai pat dzīvot karantīnā, var saasināties depresijas, īpaši tās, kas saistītas ar interpersonālo deficītu.

Cilvēki, kuri jau agrāk jutās vientuļi, var sajusties vēl vientuļāki.

Var saasināties arī ģimenes konflikti. Ja cilvēki dzīvo saspiesti, veidojas spriedze.  Katrs cilvēks ir mazliet introverts, viņam vajag savu personīgo telpu. Ja nav iespējas norobežoties, tas var izraisīt aizkaitināmību, var pieaugt fiziskā varmācība.

Un vēl kāds faktors, ko jau daudzi pamanījuši, – atrodoties izolācijā, cilvēki vairāk lieto alkoholu. Agrāk daudzus no dzeršanas atturēja nepieciešamība doties uz darbu, vadīt automašīnu. Arī tie, kuriem ir alkohola problēmas, esot pie stūres, parasti nedzēra. Toties tagad… Šobrīd iedzeršanai nav nekādu šķēršļu, visu dienu var sūkt viskiju un skaitīties, ka esi darbā,” klāsta psihoterapeits.

Vai pēc kāda laika varētu būt laulības šķiršanu un alkoholisma vilnis?

“Alkohola pārspīlēta lietošana patiešām var palielināties,” prognozē Urtāns. “Kas attiecas uz šķiršanos, to rādīs laiks; jāpagaida, kad tiks veikti pētījumi. Nav izslēgts, ka krīze veicinās šķiršanos, taču pagaidām to nevar droši apgalvot.

Šādās situācijās vērojama arī pretēja tendence – cilvēki aptur šķiršanos, lai labāk pārdzīvotu krīzi, jo ievērojami pasliktinājušies finansiālie apstākļi. Lai cilvēki varētu izšķirties, jāatrod jauna dzīvojamā telpa. Tas nozīmē, ka jāīrē dzīvoklis vai jāņem kredīts bankā, lai iegādātos īpašumu. Bet kura banka dos kredītu cilvēkam, kas palicis bez darba? Tāpēc finansiālie apsvērumi var arī piebremzēt cilvēku vēlmi izšķirties,” norāda psihoterapeits.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: “Patiesā Dzīve”

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar