Bērnu slimnīcas speciālisti norobežojas no LAB prezidentes izteikumiem

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca kā lielākā specializētā bērnu daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā norobežojas un nepiekrīt Latvijas Ārstu biedrības prezidentes I. Aizsilnieces publiski izskanējušajiem apgalvojumiem par piesardzības pasākumu nejēdzību un pat bīstamību bērniem un jauniešiem.

Veicinot bērnu un jauniešu emocionālo labbūtību pēc attālināti organizētā mācību gada īstenošanas, ir ļoti svarīgi, lai klātienē uzsāktās mācības turpinātos visiem bērniem tik ilgi, cik iespējams, neapdraudot viņu veselību.

Ņemot vērā, ka visa vecuma sabiedrības grupas šobrīd nevar tikt vakcinētas un nav sasniegta pietiekama kopējā imunizācijas aptvere sabiedrībā, nodrošinot bērnu tiesības uz veselības aizsardzību, atgriešanās mācību iestādēs bērniem ir droša, tikai ievērojot piesardzības pasākumus.

Arī bērnu un jauniešu vecumā ir aktuālas hroniskas saslimšanas, kuru gadījumā COVID-19 var būt cēlonis nopietniem veselības sarežģījumiem un ilgstošai nespējai piedalīties mācību procesā klātienē. 

Mums kā sabiedrībai savā rīcībā un izvēlēs ir jādomā par drošas vides radīšanu un iespēju klātienē apgūt mācību vielu visiem bērniem.

 Lai samazinātu inficēšanās risku bērniem, tiek pastāvīgi aicināts pilngadīgo sabiedrības daļu aktīvi vakcinēties, taču pietiekamu sabiedrības imunizācijas aptveres mērķi pagaidām vēl neesam sasnieguši. Tas arī nozīmē, ka šī brīža Latvijas epidemioloģiskajos un imunizācijas aptveres pret COVID-19 apstākļos nevaram pilnībā pārņemt atsevišķu Ziemeļvalstu praksi.

COVID-19 ir aerosola infekcija, un kā jebkuras aerosolas infekcijas gadījumā ir būtiska distancēšanās, regulāra telpu vēdināšana, elpceļu higiēna, kā arī mutes un deguna aizsega lietošana atbilstošās situācijās, kas mazina gan aerosolu veidošanos, gan aiztur to daļiņas no iekļūšanas elpceļos. 

Zinātniskās publikācijas un speciālistu rekomendācijas [1] apliecina, ka masku nēsāšana skolās būtiski samazina infekcijas izplatību. 

Tikpat nozīmīga ir bērnu un jauniešu regulāra testēšana, lai pēc iespējas savlaicīgi atklātu inficētos, tos izolētu un maksimāli ilgi nodrošinātu izglītības procesa nepārtrauktību klātienē.

Šāda mēroga veselības nozares krīzes situācijā ārstniecības personu viedokļi, kas nav balstīti zinātnes pierādījumos un faktos, var būt kaitējoši sabiedrībai un ir pretrunā ar ārsta ētiku.

Rūpēs par bērnu un jauniešu, un katra sabiedrības locekļa veselību, BKUS speciālisti aicina ikvienu turpināt ievērot valstī noteiktos piesardzības pasākumus, tajā skaitā distancēšanos, mutes un deguna aizsegu nēsāšanu, testēšanos atbilstošās situācijās, kā arī veikt vakcināciju pret COVID-19, lai sasniegtu pietiekamu imunizācijas līmeni sabiedrībā. Vienlaikus ikvienu veselības nozares pārstāvi, kas šajos jautājumos vēlas publiski paust pretēju nostāju, mediķi aicina savu vēstījumu papildināt ar atsaucēm uz zinātniskām publikācijām.


[1] https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fped.2021.580150/full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8014099/
https://psyarxiv.com/t96qu/
https://www.cincinnatichildrens.org/patients/coronavirus-information/condition-specific/asthma
https://allergyasthmanetwork.org/news/why-face-masks-are-critical-for-people-with-asthma-during-the-covid-19-pandemic/
https://www.lung.org/blog/back-to-school-with-asthma-during-covid
https://acaai.org/news/recommendations-use-face-masks-reduce-covid-19-transmission
https://www.aafa.org/media/2710/covid-19-and-asthma-toolkit-for-schools.pdf
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ppul.25117
https://www.aaaai.org/Aaaai/media/MediaLibrary/PDF%20Documents/Libraries/Mask-Eng.pdf
https://www.medpagetoday.com/infectiousdisease/covid19/88922
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-children-and-masks-related-to-covid-19

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: BKUS mājaslapa

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Vienkārši es
Vienkārši es

Kāpēc anonīmi,nav neviena uzvārda, amatpersonas.Manā uztverē nav sakarīgi spriest,protams ja vien tas nav kārtējais grils.

Stienis
Stienis

Ar katru jaunu dienu, ar katru šādu ziņu pārliecinos, ka viens no mērķiem ir sasniegts – sašķelt un sarīdīt visus. Un nav bijis labāka līdzekļa par kovīdu. Nu varam diet un priecāties, jo tagad vairs neesam sašķelti tikai tādās kategorijās kā mēs pret krieviem, tauta pret ierēdņiem, bagātie pret nabagiem, bet arī daudz smalkāk – māsiņas pret dakteriem, slimnīcu administrācijas pret personālu, kaimiņš pret kaimiņu, skolotāji pret skolēniem un vecākiem un – skumjākais – tēvs pret dēlu utt. Super! lIeLs PaLdIE$