Arī Latvijā sabiedrībā zināmi cilvēki šad tad uzpīpē zālīti

Ārzemēs vairumam slavenību ir vajadzīga jebkura veida publicitāte un no tās  viņu dzīvē ir daudz kas atkarīgs. Cik vērojams, ļoti reti zālītes pīpēšana tiek pasniegta kā negatīvs fakts, pat otrādi, daudzas sabiedrībā zināmas personības to atklāj labprātīgi, dažreiz pat tad,  ja par to neviens nevaicā. Latvijā šādas slavenību marihuānas atklāsmes vērojamas pavisam reti, bet to, ka pie mums tas nenotiek nemaz, arī nevar teikt.

Ilze Jaunalksne, Normunds Rutulis, Eduards Švāns, Viesturs Dūle… tie ir tikai daži mums visiem labi zināmi cilvēki, kuri vairāk vai mazāk ir bijuši, vismaz agrāk, saistīti ar marihuānas lietošanu.

Tas, ka Ilze Jaunalksne ir pīpējusi zālīti pirms pieciem gadiem, ir gandrīz neapgāžams fakts – par to var pārliecināties jebkurš, kuram nav slinkums parakņāties internetā, meklējot atslēgas vārdus: “Ilzes Jaunalksnes telefonsarunas”. 2006. gadā tas bija diezgan skaļš skandāls, un tā rezultātā visi uzzināja, ka Ilze tā īsti nemaz nemāk uztīt kāsīti, bet tas, ka uzpīpēt vēlas, bija nepārprotami!

zale-slaveni

Normunds Rutulis intervijā sieviešu žurnālam Ieva, runājot par jaunībā pieļautajām kļūdām un to, kādas viņam ir attiecības ar meitu Lindu, kura šogad ir sasniegusi pilngadību, stāsta: “Lindas vecumā es jau smēķēju, lietoju alkoholu un biju izmēģinājis arī citādi apreibināties. Linda to nav redzējusi, bet zina, ka bija laiks, kad es uzpīpēju zālīti. Es viņai to atklāti esmu izstāstījis.” No intervijas ir skaidrs, ka problēmas Rutulim bijušas vairāk tieši ar alkoholu, nevis kādu citu apreibinošu vielu.

Viesturs Dūle žurnālam “Klubs” izsakoties par narkotikām teica: “Neko vairāk par zālīti neesmu mēģinājis.” Dūle par marihuānu izteicies arī citā kontekstā portālā  Diena.lv: “Vai esat domājuši par to, ka arī vainas apziņa visu laiku tiek kačāta? Visa sistēma balstīta uz to. Zālīte. Paskaties – visi pīpē, bet nedrīkst. Brauc ar simt kilometriem stundā, un tu pārkāp satiksmes noteikumus. Tu daunlaudo mūziku – atkal pārkāp likumu. Bļin, cik visādas tās štelles! Tā ir shēma, kā uzkonstruēta sabiedrība. Saprotu, ka skan baigi sazvērnieciski!”

Eduards Švāns savulaik ticis pie 30 latu administratīvā soda Liepājā par narkotisko vielu glabāšanu nelielā apmērā. 2008. gada Baltic Beach Party pludmales pasākumā Eduardu pieķēra ar 0.3g (grami!) marihuānu kabatā. “Tur cilvēki izdarīja savu darbu. Ja viņiem liekas, ka tas ir sasniegums uz fona tam, cik nedēļas vai vīkenda laikā Rīga izpīpē, norij tabletēs vai norij dažāda veida pulveros, un viņi jūtas labi pastrādājuši, lai viņus šī sajūta nepamet,” kritiskā tonī pagājušās vasaras notikumus intervijā izklaides portālam Mango vērtēja pats vaininieks. Portālā Diena.lv atrodams Māra Žigata viedoklis par šo konkrēto notikumu: “Ja kādam interesē mans viedoklis par konkrēto situāciju, tad te būs atbilde — mūsu valstī ir tik daudz dzērāju un neliešu, ka varbūt lielie kārtības un tikuma sargātāji varētu beidzot sākt strādāt un tikt galā ar šo nācijas milzīgo alkohola patēriņa problēmu, it īpaši jauniešu vidū. Nevis te publiski zīmēties par izdarīto varoņdarbu. Bet, protams, ka sabiedrībā zināma cilvēka sagūstīšana ir interesanta nodarbe, varbūt pat iedos kādam medāli un prēmiju, bet laiki mēdz mainīties. Tāpat likteņu lēmēji. Noslēdzot šīs pārdomas, gribu uzdot tikai vienu jautājumu sev un pārējiem ar galvu domājošiem cilvēkiem — uz kurieni mēs ejam?”

Politiķis Edgars Jaunups žurnālam Playboy uz jautājumu, vai ir kādreiz izmēģinājis narkotikas, atbildēja: “Jā, esmu. Sen, jaunībā, tai skaitā Amsterdamā, marihuānu. Taču neesmu par tās legalizāciju. Diemžēl man ir pieredze, kad daži paziņas, kas sāka ar marihuānas pīpēšanu, beiguši kā heroīniķi, vai tikai ar lielām mokām tikuši no narkotikām vaļā.”

Sarunā ar izklaides portālu Mango.lv mūziķis Ainars Virga saka: “Man vispār nav skaidrs, kāpēc mūsdienu sabiedrībā ir atļauts lietot alkoholu, cigaretes, bet nav atļauts lietot narkotikas! Visas šīs lietas izraisa atkarību, bet ilgtermiņa lietošanā izraisa nāvi – tātad, kā šīs lietas var šķirot? (..) Lielai daļai cilvēku trūkst gribasspēka, lai narkotikas paliktu par ballīšu izklaidi, un tā kļūst par ikdienu. Ir jāspēj apstāties – tas ir galvenais iemesls, kāpēc pasaulē ir tik daudz narkomānu, jo mūsu paaudze ir vājas gribas cilvēki. Pats pārtraucu lietot narkotikas, jo man vienkārši apnika – apreibinošās vielas vairāk nepārsteidza un to lietošana kļuva par rutīnu, nebija vairāk interesanti!”

Konkrētāk par marihuānas audzēšanu un likumu pārkāpšanu Virga izsakās šādi: “Es nekad neaudzētu marihuānu – tas ir pārāk liels risks, tikt pieķertam un nonākt cietumā, bet iegūtie līdzekļi nav šāda soda mēra vērti. Domāju, ka narkotikas vispār audzē tikai tāpēc, lai nopelnītu. Tā kā mūsdienās ir ļoti daudz šo vielu lietotāju, izplatot nopietnākas vielas par marihuānu, var ļoti labi nopelnīt, tāpēc arī ir cilvēki, kas uzņemas risku, lai pelnītu lielu naudu.”

Eddy – “mūziķis” Edijs Melnis laikrakstam Neatkarīgā Rīta Avīze atzinās, ka esot bijis atkarīgs no narkotikām, bet nu jau trīs gadus nelietojot tās: “Kādreiz lietoju marihuānu, extasy, amfetamīnu. Līdz heroīnam gan neaizgāju. Kāpēc es to darīju? Kādi cilvēki bija apkārt, tāds biju arī es. Biju sapazinies ar nepareizajiem cilvēkiem.”

Šie pieminētie cilvēki, protams, nav vienīgie, kas atklāti runājuši par narkotikām, atzinušies to lietošanā, vai pauduši viedokli, bet kopumā, laikam ritot, neatstāj sajūta, ka mēs – Latvijā – vēl neesam iemācījušies diskutēt un runāt par šo tēmu. Tie ir skandāli, apsūdzības, kampaņas… bet lietas būtība paliek neizrunāta un neatrisināta.

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar