9 grāmatas, kas iedvesmoja Stīvu Džobsu

grāmatas

Rakstnieks un Stīva Džobsa biogrāfs Valters Īzaksons (Walter Isaacson) apkopojis sarakstā deviņas grāmatas, kuras Apple dibinātājs savulaik atzinis par vērtīgām.

grāmatas

1. William Shakespeare – King Lear (Viljams Šekspīrs – Karalis Līrs)

Džobss pastiprināti pievērsās literatūrai pēdējos divos augstskolas gados. Pievēršanās literatūrai ārpus zinātnes un tehnoloģiju jomas sakritusi ar mūzikas mīlestību. Tolaik Džobss literatūrā atklājis gan Šekspīru, gan Platonu. Karalis Līrs – spilgts piemērs tam, kas var noiet greizi, ja zaudē saikni ar savu valsti.

 

grāmatas

2. Herman Melville – Moby Dick (Hermanis Melvils – Mobijs Diks)

Stāsts ir par klīstošo jūrnieku Īzmaelu un viņa ceļojumu ar kuģi Pequod, kuru vada kapteinis Ahābs. Īzmaels uzzina, ka Ahābam ir viens mērķis ceļojumā: sameklēt Mobiju Diku, mežonīgo, noslēpumaino kašalotu, kas iepriekšējā reizē iznīcināja Ahāba laivu. Izaksons noveles varoni Kapteini Ahabi salīdzina ar Džobsu, jo abi par sevi radījuši ietiepīga cilvēka iespaidu.

 

grāmatas

3. The Collected Poems of Dylan Thomas (Dilana Tomasa dzejoļu izlase)

Dilanu Marlē Tomasu daļa literatūras kritiķu uzskata par oriģinālāko un spilgtāko velsiešu izcelsmes pagājušā gadsimta pirmās puses angļu valodā rakstošo dzejnieku, citi pārmet viņam izdabāšanu angļu lasītāju stereotipiskajiem priekšstatiem par Velsu un velsiešiem. Jauna ceļa gājējs un robežu pārkāpējs bija arī Džobss, norāda Īzaksons.

 

9-gramatas-kas-iedvesmoja-stivu-dzobsu-04

4. Ram Dass – Be Here Now (Ram Dass – Esi šeit un tagad)

1972.gadā Džobss sāka mācīties Rīdas koledžā – liberālā mākslas skolā Portlendā, Oregonā. Te viņš sāka aizrauties ar LSD un nodevās grāmatām par garīgumu. “Esi šeit un tagad” ir ceļvedis meditācijā, vēlāk atzina Džobss.

 

9-gramatas-kas-iedvesmoja-stivu-dzobsu-05

5. Frances Moore Lappe – Diet for a Small Planet (Frensisa Mūre Lape – Diēta mazajai planētai)

Studējot Rīdā, Džobs aizrāvās arī 3 milj. tirāžā izdoto grāmatu par proteīniem bagātu diētu. Grāmatas lasīšana uz Džobsu atstāja lielu iespaidu – turpmāk viņš nereti pakļāvās ekstremālām diētām, tostarp vispārējai ķermeņa detoksikācijai.

 

grāmatas

6. Arnold Ehret – Mucusless Diet Healing System

Īpaša tieksme uz diētām Džobsam radās arī pēc Arnolda Ereta grāmatas izlasīšanas, un tobrīd Džobss kļuva par uztura “ekstrēmistu”, veselu nedēļu pārtiekot tikai no burkāniem, līdz āda sāka krāsoties viegli oranžā tonī.

 

9-gramatas-kas-iedvesmoja-stivu-dzobsu-08

7.  Paramahansa Yogananda – Autobiography of a Yogi (Paramhansa Jogananda – Joga autobiogrāfija)

Augstskolas gados Džobss izlasīja indiešu joga Paramhansa Jogananda sarakstīto “Joga autobiogrāfiju”, ko uzgāja ceļojuma laikā Himalaju kalnos Indijā. Iepriekšējā ceļinieka atstāto grāmatu Džobss pārlasījis vairākkārt, jo “nav bijis daudz ko darīt”. Arī turpmāk viņš grāmatai pievērsās vismaz reizi gadā.

 

9-gramatas-kas-iedvesmoja-stivu-dzobsu-09

8. Shunryu Suzuki – Zen Mind, Beginner’s Mind

Pēc atgriešanās no Indijas Džobsam radās interese par meditāciju, tādēļ ir tikai likumsakarīgi, ka viņu ieinteresēja japāņu mūka Šunrui Suzuki grāmata.

 

9-gramatas-kas-iedvesmoja-stivu-dzobsu-011

9. Clayton M. Christensen – The Innovator’s Dilemma (Kleitons M. Kristensens – Novatora dilemma)

Kleitona Kristensena grāmatas, kas pasaulē tika atzīta par gada labāko biznesa grāmatu, galvenā tēma ir revolucionāru inovāciju radīšana un ieviešana darbā, kas iedvesmoja arī Džobsu.

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

 

 

Populārākie raksti

Jūs varētu interesēt

1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Aino
Aino

Raksts bija jāsāk ar to, ka Stīvs lietoja LSD….