VID laiž garām iespēju atgūt lielu naudu no nodokļu parādnieka

VID

Nekā Personīga

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbību parādu atgūšanā jau apšaubījusi Valsts kontrole, pētot maksātnespējas lietas. Tagad “Nekā personīga” kļuvis zināms gadījums, kas liek jautāt, vai VID dara visu likumīgi iespējamo arī citās nodokļu parādu piedziņas lietās. Kādreizējā kluba “Essential” īpašniekam pēc īpašuma Tūjā pārdošanas izdevās iegūt naudu parāda segšanai valstij, bet VID uz to tā arī nepieteicās.

Bijušā kinoteātra “Pionieris” telpas 2000. gadu sākumā nomāja klubs “Essential”, kas vairākus gadus bija viena no populārākajām nakts dzīves vietām Rīgā. Līdz ar 2008. gada ekonomikas lejupslīdi sākās arī kluba noriets.

Finanšu krīzes sākumā klubs piedzīvoja naudas problēmas. Kluba īpašnieks vienojās ar kādas fiktīvu uzņēmumu shēmas vadītāju par viltus darījumiem, lai tādā veidā izvairītos no nodokļu maksāšanas.

Finanšu policija shēmu atklāja un tiesa kluba īpašniekam lika valsts budžetā samaksāt 116 000 eiro. Naudas piedziņu uzticēja zvērinātam tiesu izpildītājam Mikam Kozlovskim. Tagad naudu no tā paša uzņēmēja grib dabūt arī banka “Luminor”, tam pieslēdzot citu tiesu izpildītāju – Līgu Krimu. Viņa uzgājusi biznesmenim Tūjā, pie jūras, piederošu īpašumu, par kuru viņš pats aizmirsis. Tiesu izpildītāja ēku pagājušajā gadā pārdeva izsolē. Darījumā iegūtais 71 000 eiro gandrīz nosegtu parādu bankai, bet parādnieks sapratis, ka naudu varētu izmantot parāda segšanai valstij.

“Tad, kad viņš uzzināja, ka cits izpildītājs ir uzsācis piedziņu, tad tika informēts VID, ka es esmu valstij parādā, es to atzīstu, diemžēl tā tas ir, lūdzu, lai segtu valsts parādu, pievienojieties izpildlietai, lai jūs varētu saņemt naudu,” stāsta parādnieka pārstāvis Andris Daugaviņš.

Tas notika augustā. Tika aizsūtīta vēstule VID un, protams, abiem tiesu izpildītājiem, – lūdzu, vienkārši pievienojieties lietai, neko vairāk. No augusta līdz pat decembrim nekāda atbilde no ieņēmumu dienesta, nekāda reakcija uz šo vēstuli vispār nebija saņemta. Decembrī tika saņemta informācija, ka tas īpašums tomēr izsolē ir pārdots.

VID  ne pēc Tūjas īpašuma, ne izsolē iegūtās naudas neatnāca. Tāpēc janvārī uzņēmējs dienestā vērsās vēlreiz, bet atkal bez rezultātiem.

VID bijuši pieci mēneši laika, lai pieteiktos uz naudu, kas iegūta piejūras īpašuma pārdošanā. Līdz šim dienests nav rīkojies. Interviju “Nekā personīga” VID atteica.

“Nekā personīga”: Kreditori, kam ir citās piedziņas lietās prasījumi pret to pašu personu – viņi šobrīd vēl var pieteikties vai nevar?

Zvērināta tiesu izpildītāja Līga Krima: Nu, teorētiski jau var vienmēr pieteikties. Bet praktiski ir jau nokavēts tas termiņš.

“Nokavēts acīmredzot ir tas moments, kad viņiem to vajadzēja darīt. Bet jā, ja nepievienosies, tad nauda aizies piedzinējam – šajā gadījumā tas ir “Luminor” – un parāds pret valsti paliks tāds, kāds tas ir bijis,” atzīst parādnieka pārstāvis Andris Daugaviņš.

“Kad mēs uzzinājām, ka tiešām nav nekādas atbildes, un kad noskaidrojām, ka VID nav pievienojies, es nezinu, var jau, protams, rakstīt Levitam, Eiropas cilvēktiesību tiesai, NATO, Varšavas paktam – varbūt vēl kaut kur palicis – vēl kaut kam. A, bet ko darīt tagad? Es esmu pateicis – jā, es esmu jums parādā, lūk, tur ir nauda, aizejiet un to paņemiet,” saka parādnieka pārstāvis.

Saskaņā ar Tiesu administrācijas sniegto informāciju, VID pēdējo trīs gadu laikā tiesā iesniedzis 30 parādu piedziņas prasības kopumā par sešiem miljoniem eiro. Kopējā nodokļu parādu summa pārsniedz miljardu, teic Iveta Kruka, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētāja

“VID ir arī pašiem tiesības, piemēram, apķīlāt parādnieka kontus. Daudzas darbības paveid jau pats VID un tikai kaut kādus konkrētus gadījumus nodod tiesu izpildītājam.”

Rakstiskā atbildē VID vispārīgi ataino maksātnespējas procesa norisi, kas gan uz konkrēto gadījumu neattiecas.

Tomēr arī maksātnespējas lietās VID izpelnījies kritiku par novēlotu reakciju uz ļaunprātīgas maksātnespējas gadījumiem, kad firma bankrotē, lai tiktu vaļā no parāda. Par to Valsts kontrolei aizdomas radās pēdējā revīzijā, kurā tā pētīja maksātnespējas lietas līdz 2017. gadam. Nākotnē revidenti apsver analizēt, kā veicas tieši ar nodokļu parādu atgūšanu, teic Ilze Grīnhofa, Valsts kontroles padomes locekle.

“Trešdaļā gadījumu, ja nemaldos, vispār vienīgais kreditors ir valsts, ja tā, tad tie nenomaksātie nodokļi. Un, protams, mantas tur nav, līdz ar to faktiski atgūt tur nevar neko, un līdz ar to šeit, lai cik labi nefunkcionētu maksātnespējas process un administrators, tās jau ir daudz par vēlu, līdz ar to šeit mums ir jārunā par tiem pasākumiem, ko mēs esam veikuši līdz tam.”

No “Luminor” parāda uzņēmējs varētu tikt vaļā maksātnespējas procesā, turpretim no kriminālprocesā piespriestās VID maksājamās summas atbrīvoties nav iespējams. Iespējams, tādēļ viņam ir tik lielas dusmas par to, ka VID neaizgāja un nepaņēma naudu.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


4
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Nodoklis
Nodoklis

Nodokļus vispāŗ te nav jēgas maksāt. Tikai kaut kādu minimālu summu, lai būtu ārstiem, policistiem, ugunsdzēsējiem un skolotājiem. Bet nekam vairāk. Kā tik valstij lielāka summa, tā sākās visādas afēras ar stabiņiem, tramvajiem, lokomotīvēm, zelta tiltiem un koncertzālēm, armijas lūžņiem, vakcinācijas birojiem (nesaku ka nevajag vakcinēties). Tāpēc pilnībā atbalstu piemēram iepirkšanos bez čeka.

Šreks
Šreks

Kur tad knābis skatās?

parāds nav brālis
parāds nav brālis

nebija tā, ka bankas tiesu izpildītājs atrada parādnieka nedeklarēto NĪ, un pēkšņi parādnieks arī saprata, ka grib atdot parādu valstij?
Ir jau visas iespējas joprojām atdot parādu valstij. Tikai būs jānopelna.

Kasiņš
Kasiņš

Tas mēsls jau negrib neko atdot, par to ir stāsts. Viņš labāk grib apzagt kreditoru banku, jo tik vienkārši nevar apzagt kreditoru VID…