Vai ABLV Bank biznesa prakse turpinās zem citas izkārtnes?

Ernests Bernis

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) šā gada februārī ir piemērojusi arestu bijušā “ABLV Bank” valdes priekšsēdētāja vietnieka Vadima Reinfelda piederošo uzņēmumu SIA “Vincit Advisory” un SIA “Vincit Online” kapitāldaļām. Tas noticis līdz ar arestu piemērošanu kādreizējā “ABLV Bank” valdes priekšsēdētāja Ernesta Berņa uzņēmumu kapitāldaļām.

“Vincit Advisory” un “Vincit Online” kapitāldaļu arests vieš aizdomas par nesen izveidotā pakalpojuma sniedzēja “Vincit Union” saikni ar vēsturisko “ABLV Bank” klientu apkalpošanas praksi un metodēm.

Nav izslēgts, ka faktiski šādi tiek piedāvāti līdzīgi pakalpojumi un konsultācijas tam, ko finanšu uzraugi savulaik kvalificēja kā naudas legalizācijas shēmas.

“Vincit” grupas uzņēmumu saikne ar “ABLV Bank” ir skaidri saskatāma. Drīz pēc “ABLV Bank” licences anulēšanas, ar “ABLV Bank” saistītās sabiedrības SIA “Accounting and Corporate Services” un SIA “ABLV Corporate Finance” tika pārdēvētas par SIA “Vincit Accounting” un SIA “Vincit Advisory”.

Līdztekus tika dibinātas vēl divas jaunas sabiedrības, nosaukumā ietverot vārdu “Vincit” (tulk. no latīņu valodas – “uzvara”). Ir pamats uzskatīt, ka “Vincit” uzņēmumu grupa šobrīd vienoti darbojas zem nosaukuma “Vincit Union”. Piemēram, “Vincit Union”  preču zīmes īpašnieks ir SIA “Vincit Advisory”, savukārt SIA “Vincit Online” pieder “Vincit Union” piedāvātā pakalpojuma “VINCIT PATS” preču zīme.

Starp “Vincit Union” un “ABLV Bank” ir saskatāmas arī citas līdzības. Sākot no uzņēmumu atrašanās vietas un personāla un beidzot ar apstākli, ka atsevišķi “Vincit” grupas uzņēmumi ir bijušā “ABLV Bank” meitas uzņēmuma saistību pārņēmēji.[1]

“Vincit Union”, kura šobrīd galvenokārt sevi pozicionē kā grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju, līdztekus sniedz arī citus pakalpojumus. Piemēram, uzsver savu pieredzi un spēju sakārtot uzņēmumu normatīvo dokumentāciju AML/TF/PF jomā.

“Mūsu atbilstības speciālisti un juristi pārzina noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas prasības, klientu izpētes metodes un likuma piemērošanas nianses[2],”

savā mājas lapā norāda “Vincit Union”. Jāatzīmē, ka tieši daudzie trūkumi AML/TF/PF procedūru piemērošanā un uzraudzībā uzskatāmi par vienu no faktoriem, kas izraisīja “ABLV Bank” licences anulēšanu.

Īpašu uzmanību jāpievērš “Vincit Union” piedāvātajam pilna servisa klientu aktīvu pārvaldīšanas pakalpojumam “Ģimenes birojs”. Pakalpojuma nodrošināšanai “Vincit Union” ir deleģējis savus pieredzes bagātākos speciālistus – jau iepriekš minēto bijušo “ABLV Bank” valdes priekšsēdētāja vietnieku – Vadimu Reinfeldu un bijušo “ABLV Bank” darbinieku investīciju jautājumos – Nikitu Klempertu.

Ekrānšāviņš no Vincit Union mājaslapas. Ģimenes birojs.
Ekrānšāviņš no Vincit Union mājaslapas.

Lai gan formāli “Vincit Union” nav saistīts ar Ernestu Berni, jānorāda, ka gan Vadims Reinfelds, gan Nikita Klemperts, kuri pārstāv “Vincit Union” tā saucamo “ekskluzīvā servisa” daļu, ne tikai vēsturiski, bet arī šobrīd figurē daudzās citās ar Ernestu Berni saistītājas kompānijās, tostarp ieņemot valdes un padomes locekļu pozīcijas.

Ir pamats pieņemt, ka “Vincit Union” nodrošina “ABLV Bank” sniegto pakalpojumu pēctecību, iespējams, pārņemot arī “ABLV Bank” klientu apkalpošanas prakses un metodes.

Tas rada bažas par Latvijas finanšu sektora reputāciju un finanšu sistēmas “kapitālā remonta” efektivitāti ilgtermiņā, jo saglabājot savulaik aprobētās metodes un klientu bāzi, var rasties iespaids, ka Latvijā aizvien var saņemt tādus pakalpojumus, kas sevi cienošās valstīs pieļauti netiek.

Tas ir liels risks atgriezties situācijā, kurā visa Latvijas finanšu sfēra nonāca pirms mums tik izšķirošā “Moneyval” ziņojuma.

Kā jau ziņots, šā gada februārī un martā steidzamības kārtā tika veikta 46 Ernestam Bernim būtisko uzņēmumu patieso labuma guvēju pārreģistrācija uz Ernesta Berņa ģimenes locekļiem – dzīvesbiedri un meitu. Šāda steiga un novēroto darbību kopums rada priekšstatu, ka ENAP rīcībā varētu būt tāda informācija, kas varētu būtiski apdraudēt Ernesta Berņa finanšu labklājību.

Jāatgādina, ka 2018. gada februārī FinCEN savā ziņojumā uzsvēra, ka ir pamats ticēt, ka “ABLV Bank” vadītāji, akcionāri un darbinieki ir institucionalizējuši naudas atmazgāšanu kā sava biznesa prakses pīlāru[3]. Tika izteiktas aizdomas par “ABLV Bank” iesaisti ne tikai noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanā ievērojamā apmērā, bet arī ar to saistīto shēmu organizēšanā.[4] Pieļaujams, ka tieši pielāgotais – pilna servisa pakalpojumu klāsts – ļāva “ABLV Bank” attīstīt Latvijas mērogam vēl nebijušu, iespējamo, naudas atmazgāšanas infrastruktūru.

Nodibinājuma “Martins Bunkus Justice Foundation” pārstāvji uzskata, ka likvidējamā “ABLV Bank” ir viens no zvērināta advokāta Mārtiņa Bunkus slepkavības izmeklēšanas virzieniem. Nodibinājums turpinās sekot līdzi visiem procesiem, kas skar iespējamos Mārtiņa Bunkus slepkavības izmeklēšanas virzienus, tik ilgi, kamēr policija neatradīs vainīgos un nenosēdinās tos uz tiesas sola.

[1] DELFI ‘ABLV Bank’ bijušais valdes priekšsēdētāja vietnieks Vadims Reinfelds izveidojis kompāniju ‘Vincit Online’  (01.07.2020.) Pieejams: https://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/ablv-bank-bijusais-valdes-priekssedetaja-vietnieks-vadims-reinfelds-izveidojis-kompaniju-vincit-online.d?id=52266691

[2] Vincit Union mājas lapa. https://www.vincitunion.com/nilltpf-un-sankciju-riska-parvaldisanas-konsultacijas/

[3] “ABLV executives, shareholders, and employees have institutionalized money laundering as a pillar of the bank’s business practices.” DEPARTMENT OF THE TREASURY Financial Crimes Enforcement Network. Proposal of Special Measure against ABLV Bank, as a Financial Institution of Primary Money Laundering Concern (February 12, 2018). Federal Register, vol. 83, No. 33 (February 16, 2018), p. 6987. Pieejams šeit.

[4] “ABLV management orchestrates, and permits the bank and its employees to engage in, money laundering schemes.(..) The bank proactively pushes money laundering and regulatory circumvention schemes to its client base and ensures that fraudulent documentation produced to support financial schemes, some of which is produced by bank employees themselves, is of the highest quality.” Ibid., p. 6987 – 6988.

Avots: jfmb.eu

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar