Kultūrkapitāla fonda attieksmes dēļ latviešu literatūras smagsvars Guntis Berelis apsver profesijas maiņu

Guntis Berelis
Rakstnieks Guntis Berelis

Rūgtumu un vilšanos par Valsts Kultūrkapitāla fonda attieksmi sociālajā platformā “Facebook” paudis latviešu literatūrkritiķis un rakstnieks Guntis Berelis:

“Nekad neesmu publiski izteicies par KKF (Valsts Kultūras kapitāla fonda) konkursu rezultātiem, jo savulaik pats pāris gadus esmu tupējis komisijā un lieliski zinu, ka laimīgā loze ļoti bieži atkarīga arī no zvaigžņu stāvokļa, no vērtētāju gara un veselības stāvokļa un tamlīdzīgām būšanām, kam ar literatūru ļoti pastarpināts sakars.

Tāpat prātā palikusi viena grāmatiņa, kurai es biju projekta pieteicējs, virzītājs un kaut kādā mērā izdevējs un kura, liekas (sen bija, īsti neatceros), trīs reizes tika izbrāķēta, ceturtajā dabūja mazu naudiņu, bet beigu galā tika aplaimota ar Literatūras gada balvu.

Bet šoreiz saņēmu kārtējo atteikumu un nu man tiešām cemme. Apmēram gada laikā četras reizes man atmesti atpakaļ pieteikumi stipendijai (plus vēl divi atteikumi, kur es pats nebiju pieteicējs, bet, nu, sacīsim, centrālais personāžs, plus viens atteikums pagājušogad pilnībā formāla iemesla dēļ).

Varu iedomāties situāciju, kad rakstošais tips sagājis mērenā sviestā un nemitīgi dod vienu un to pašu pilnīgi murgaino ideju, pārmēru pārliecināts par savu ģenialitāti, tak nē. Man bija trīs atšķirīgi projekti: divi romāni, viens – aptuveni to varētu definēt kā “diloģiju”. Rezultāts – absolūtā nulle. Viena atteikuma formulējumu es atturēšos te reproducēt, jo tas savā komiskumā ir pilnīgi absurds, bet pārējie – klasiskie: “nepārliecina ideja”. Zinu, ka KKF atteikumos izmanto “formulas”, t. i., iepriekš sagatavotus tekstus, ar kuriem ērti atrakstīties, kas arī saprotami, jo KKF komisijas uzdevums ne tuvu nav nodarboties ar iesniegto fragmentu recenzēšanu.

Tomēr nenovēršami rodas jautājums – vai manas desmit publicētās grāmatas (plus kādas 700 publikācijas periodikā) vēsta par to, ka es kaut ko rakstītu “nepārliecinoši” (strīdīgi – tas jā) vai zem kādas diezgan augstas kvalitātes latiņas? (Ja vēl pievelk klāt arī visas oficiālās atzinības, divas Literatūras gada balvas un vienu tās nomināciju ieskaitot, tad jautājums drusku saasinās.)

Vēl jau varētu turpināt – par beidzamā gada laikā dažādu iemeslu dēļ nepublicētajiem tekstiem, nekur nerakstītu un neformulētu aizliegumu publicēties un tamlīdzīgi. Beigu galā – nekādā gadījumā neesmu visādu konspiroloģijas teoriju entuāzists – pati no sevis nāk prātā doma par klasisku kancelēšanas gadījumu.

Pret to man nav nekādu iebildumu, jo tas ir tāds interesants koks ar diviem galiem, un, kad otrs gals kancelētājiem nāk atpakaļ, tad ir tiešām uzjautrinoši. Bet nelaime tā, ka tas smagi uzbliež finansiālā ziņā un tālāk – arī pa literatūru, jo kancelētajam nākas piestrādāt gan par sētnieku, gan par naktssargu (abi jau noieti etapi) gan utt., uz ko nu profesionāls rakstnieks ir spējīgs, tik drusku smieklīgi, ka ar to nākas nodarboties nevis studenta vecumā, bet jau drusku pēc sešdesmit.

Ui, bet man sanāca saskarties ar profesionāliem sētniekiem un profesionāliem naktssargiem, un profesionālām apkopējām – tur acis uz kātiņiem, kādu naudu viņi pelna, kaut kas tāds letiņu rakstniekiem ne sapņos nerādās ar vai bez stipendijām.

Pašlaik tāds noskaņojums, ka tiešām jāmet teksti pie malas, jānokārto parādi, ko esmu sasolījis, un jāpārkvalificējas par normālu naktssargu.

Nu i nafig, literatūra iztiks bez manis.

Apnicis.

Nekad neesmu publiski izteicies par KKF konkursu rezultātiem, jo savulaik pats pāris gadus esmu tupējis komisijā un…

Posted by Guntis Berelis on Piektdiena, 2022. gada 21. Oktobris

Foto: ekrānuzņēmums no “Facebook”

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


13
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
...
...

Jā…, secinu, ja Berelis būtu prasījis naudu, piemēram, kakas iestūķēšanai atpakaļ dibenā, tad šādas subkultūras neaizņemtās nišas produkts droši tiktu saredzēts kā saprotams. Jau viduslaikos atskārta, ka mēsli, kas ir jebkuras sabiedrības blakusprodukts, ir jānodala no ikdienas, vēlams centralizēti. Par sabiedrības līdzekļiem. Kanalizācija. Kaut kā nevienam nenāca prātā kanalizācijas saturu publiski izrādīt, izsmērēt pa ietvēm, māju sienām, un pieprasīt par to vēl finansējumu.

GNOMIK
GNOMIK

Ko sarakstījis šis smagsvars? Neesmu dzirdējis par tādu…

māra zālīte
māra zālīte

Es esmu smagsvars. Mans dibens vien jau sver 64 kg

Stienis
Stienis

Tas vien jau, ka neesi par viņu dzirdējis, nozīmē, ka tev nevajadzētu komentēt.

matemātika
matemātika

Varbūt patiesā problēma, ka tāpat kā zinātnei, veselībai un, ak jā, litereatūrai utt utj vajadzīgo naudiņu ar vieglu roku pārvirzīja uzņēmumu atbalstam no kovida un enerģijas cenu kompensācijai. Visam jau dāsnuma nepietiek – nodokļus samaksā tieši tik cik samaksā.
Te, Berelim nepietika naudiņas jo piemēram lauksaimniekiem izmaksāja nu ļoti jau dāsnas subsidījas, nezin vai nu visas tik obligāti nepieciešamas.

progresīvie deģenerāti
progresīvie deģenerāti

Zooloģiskais dārzs jāremontē pa 45 milijoni. Mērkaķi svarīgāki par rakstniekiem. Viņiem neskauž un viņi nestučī

steiga
steiga

Tad vajag pasteigties ar tām pārmaiņām, jo stikla taras pieņemšanas punktā jau priekšā ir šuplinska Tur b;ūs sīva konkurence,, īpaši laukos

Apinis
Apinis

Smēķēķšana nopietni kaitē plaušām.Smēķēšana var nogalināt jūsu vēl nedzimušo bērnu.

nadježda krupskaja
nadježda krupskaja

Problēma tā, ka profesionāls rakstnieks neko paliekošu nevar uzrakstīt. Labākie piemēri Zālīte un Peters. Partija vieņiem kaut ko pasūta, partijas avīzītes pareklamē, plaukstiņas paplaukšķina, bet vairāk par levita bļembuku vai ēlertes rozīti viņiem nespīd. Septiņas galvastiesas pārāk bij Grūtups. Jo nebija rakstnieks. Un bija drosmīgs. Tāpēc viņš Griguļa savienībai nepatika.

G. Akmeņkalns
G. Akmeņkalns

klasiskie: “nepārliecina ideja” – ja? Šādi viņi noairē? Nepārliecina ideja, nē nu, grozies kā gribi, bet tas tomēr ir fantastisks, lai neteiktu rēcīgs, formulējums. Mani vērojumi par cilvēkiem tādi, – jo stulbāki cilvēki, jo grūtāk šos pārliecināt par ideju, viņi netver lauku, jo ir visādos veidos debīli. Viņi ta par idejām neko jēdzīgu nespēj spriest, jo nezin šī vārda jēgu. P.S. Nu i nafig, literatūra iztiks bez manis – diemžēl, tā ir taisnība, mežoņiem literatūra nav vajadzīga.

nacionālis Punculis
nacionālis Punculis

Iestājies gunč progresīvajos. Progresīvie = Rietumu banka = Krievija. Tie reizēm saviem dibena bučotâjiem padļizām kaut kādu desas lunķi atmet. Drīz viņi būs valdībā un pāris gadi zags. Vai arī ej uz teātriem. Kultūras ministrija ir teātru ministrija. Jāraksta debīli scenāriji un jālaiza dibens levitam. Kaut kādas kapeikas atmet. Tik krupis jānorij

druka
druka

Tātad kvalitatīvāk jāraksta projekta pieteikumi un nevajag iedomāties, ka fondā ir kaut kādas īpašas rindas pašiedomātiem īpašiem… tie laiki jau sen ir pagājuši KKF ne tub viu nav SIF Jāpiestrādā, bet labi rakstītāji un redaktori ir vajadzīgi tirgū, vēl vairāk latviešu valodas skolotāji

lasītājs
lasītājs

Tiešām? Tad jau tu labi zini, cik (ne)pelna “pieprasīti” rakstītāji un redaktori…