Ekonomikas transformācija dzīvē: šogad saimnieciskās darbības veicēji atsāk maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumus

VID

Pēc divu gadu pārtraukuma šogad saimnieciskās darbības veicējiem atkal ir jāveic iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājums,  pavēstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji.

VID skaidro, ka 2021. un 2022.gadā tas bija atcelts kā viens no nodokļu atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzes laikā. Šogad pirmais avansa maksājums ir jāveic līdz 23.martam. Tāpat kā līdz šim, tas attiecas uz tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuri iedzīvotāju ienākuma nodokli maksā vispārējā kārtībā.

Avansa maksājums neattiecas uz mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, paziņotās saimnieciskā darbības veicējiem un samazinātās patentmaksas maksātājiem.

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumu katram saimnieciskās darbības veicējam reizi gadā izveido VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Tas notiek reizē ar gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu un pamatojoties uz iepriekšējā gada ienākumiem.

Aprēķināto avansa maksājumu saimnieciskās darbības veicēji var aplūkot savā EDS profilā sadaļā “Maksājumu un nomaksas stāvoklis”.

Ja avansa maksāšanas periodā ir būtiski mainījies darbības veids, ieņēmumu vai izdevumu struktūra, samazinājies peļņas apjoms, cilvēks var iesniegt precizētu avansa maksājumu aprēķinu kopā ar pamatotu paskaidrojumu par avansa maksājumu apmēra samazinājumu vai palielinājumu. Avansa maksājuma aprēķinu precizē par attiecīgā gada atlikušajiem ceturkšņiem.

Avansa maksājumu var pārcelt uz nākamo maksājuma termiņu, iesniedzot precizētu avansa maksājumu aprēķinu. To var darīt, ja personiskās palīgsaimniecības, piemājas saimniecības vai zemnieku saimniecības īpašnieks gūst ienākumus no lauksaimnieciskās ražošanas un ceturkšņa ienākumu apjoms ir uz pusi mazāks par ceturto daļu gadam noteiktā nodokļa avansa maksājumu apmēra.

Esošajiem saimnieciskās darbības veicējiem avansa maksājumi ir jāveic obligāti.

Avansa maksājumus var veikt arī brīvprātīgi. To var darīt cilvēki, kuri 2023.gadā sāk saimniecisko darbību (30 dienu laikā pēc saimnieciskās darbības sākšanas), kā arī, mainot nodokļu režīmu no mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja vai paziņotās saimnieciskās darbības uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju vispārējā režīmā.

Plašāka informācija pieejama metodiskajā materiālā VID tīmekļvietnes sadaļā “Nodokļi / Iedzīvotāju ienākuma nodoklis / Informatīvie un metodiskie materiāli – “Nodokļa aprēķina un maksāšanas kārtība” – metodiskais materiāls “Avansa maksājumi no saimnieciskās darbības ienākuma”.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Avots: apollo.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


3
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
LTV
LTV

Vinstona Čērčila tēze:”Valsts, kas tikai ar nodokļiem cenšas atgūt savu labklājību, ir tādā pašā situācijā kā cilvēks, kas stāv spainī un aiz roktura cenšas pats sevi pacelt augšā.”

Pirksts
Pirksts

Kāds vispār pēdējā laikā nopietnu uzņēmumu reģistrē lv? Te jau tikai priekš shēmām var atļauties reģistrēt. Kā man čoms māju uzbūvēja, visus būvmateriālus sapirka uz uzņēmuma, kuru pēc tam likvidēja. Tur bija kkada shēma ka pvn varēja nesamaksāt ja uz uzņēmumu pirka.

Aizdomīgais
Aizdomīgais

Pēc 3 gadiem VID avansa maksājumus konfiscē par labu budžetam, ja tie netiek šajā laikā izmantoti.