Latvija zaudē ECT lietā par 12 gadus ilgušu tiesvedību

Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) Komiteja trīs tiesnešu sastāvā pasludināja spriedumu lietā pret Latviju, vienbalsīgi atzīstot, ka civillietas izskatīšanā 12 gadu garumā ir pieļauts pārkāpums Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas tiesībās uz taisnīgu tiesu, informē Ārlietu ministrijā.

Pati ECT iesniegumu lietā “Andersone pret Latviju” saņēma 2011. gadā. Iesniedzēja sūdzējās par vairāk nekā 12 gadus ilgušo civillietas izskatīšanu nacionālajās tiesās.

Savā spriedumā ECT norāda, ka katras tiesvedības ilgums ir jāvērtē konkrētās lietas faktu aspektā un jāņem vērā tādi kritēriji kā lietas sarežģītība, iesniedzēju un kompetento iestāžu rīcība un procesā skartās intereses.

Tiesa secināja, ka iesniedzējas lieta nebija sarežģīta.

Lai gan iesniedzēja un viņas pārstāvis vairākas reizes neattaisnoti neieradās uz tiesas sēdēm, ECT uzskatīja, ka tas īpaši neietekmē procesa kopējo ilgumu. Tāpat iesniedzējai bija jāparedz, ka, grozot sākotnējo prasības pieteikumu, lieta tiks skatīta no jauna. Iesniedzēja arī nebija ievērojusi likumā noteikto kārtību ekspertīzes nozīmēšanai un eksperta izdevumu apmaksai, kas nedaudz paildzināja lietas virzību tiesā.

Vērtējot kompetento iestāžu rīcību, ECT akcentēja, ka nacionālās tiesas atlika lietas izskatīšanu deviņas reizes, kas pagarināja procesu par vairāk nekā trim gadiem.

ECT arī konstatēja vairāk nekā trīs gadus ilgus posmus, kad apelācijas un kasācijas instancēs lietā nenotika nekādas darbības, kas ievērojami paildzināja lietas izskatīšanu.

Ņemot vērā iepriekš minētos apsvērumus, ECT secināja, ka tiesvedība iesniedzējas gadījumā bija pārmērīgi ieilgusi un iesniedzējas lieta netika izskatīta saprātīgā termiņā. Šie secinājumi bija pietiekami, lai ECT konstatētu, ka noticis Konvencijas 6.panta 1.punkta – tiesības uz taisnīgu tiesu – pārkāpums.

Iesniedzēja bija lūgusi piespriest viņai kompensāciju 71 144 eiro apmērā par morālo kaitējumu. ECT šo prasību apmierināja tikai daļēji, atlīdzībā piespriežot 6 000 eiro.

Tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

0 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments