Tiesa: Nekādus tūkstošus par nepamatoti iznīcināto kaņepju ražu, pietiks ar atvainošanos un 27 eiro

kaņepes
Ekrānfoto

Administratīvā rajona tiesa, tāpat kā Ģenerālprokuratūra, noraidījusi Viļānu novadā dzīvojošās pensionāres prasību piedzīt 4062 eiro kompensāciju par policijas policijas nogrieztajām kaņepēm
viņas dārzā.

Sākotnēji pensionāre par kaitējumu prasīja 4089 eiro kompensāciju – 3000 eiro par veselības pasliktināšanos pēc pārdzīvotā un 1089 eiro par neiegūtajām kaņepju sēklām, taču prokuratūra piekrita kompensēt vien 27,23 eiro.

Kaņepju audzētāja vērsās tiesā. Taču Administratīvā rajona tiesa Rēzeknes tiesu namā nolēma pensionāres pieteikumu par mantisko zaudējumu 1062 eiro un nemantiskā kaitējuma 3000 eiro atlīdzināšanu noraidīt. Spriedums gan vēl nav stājies spēkā, jo nav beidzies sprieduma pārsūdzēšanas termiņš.

Komentējot tiesas lēmumu, Rēzeknes tiesu nama priekšsēdētājs Staņislavs Linkevičs norādījis, ka saskaņā ar likuma “Par tiesu varu” 10. panta pirmo daļu, spriežot tiesu, tiesneši ir neatkarīgi un pakļauti tikai likumam. Un likumu normas neparedz tiesu nama priekšsēdētāja kompetenci iejaukties lietas izskatīšanā un interesentiem izskaidrot tiesu nama tiesnešu pieņemto nolēmumu motīvus, kā arī izvērtēt tiesnešu veikto procesuālo darbību tiesiskumu. 

“Tiesības iebilst pret pieņemtajiem nolēmumiem, tostarp, norādot uz lēmumu pamatojuma trūkumu vai šaubas par tiesnešu veikto procesuālo darbību tiesiskumu, ir realizējamas, iesniedzot blakus sūdzības, apelācijas sūdzības un kasācijas sūdzības Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā,” informēja Linkevičs.

Pērn oktobrī jau vēstījām, ka Viļānu novadā dzīvojošā pensionāre, kuras dārzā policijas darbinieki nogrieza vairākus simtus kaņepju stādu, kas vēlāk izrādījās narkotiskas vielas nesaturoši, prasījusi 4089 eiro kompensāciju – 3000 eiro par veselības pasliktināšanos pēc pārdzīvotā uztraukuma un 1089 eiro par neiegūtajām kaņepju sēklām. 

Kundze rēķinājusi, ka no viena stāda varēja iegūt vismaz 30 gramus sēklas, kas kopā būtu 10,89 kilogrami. Viens kilograms sēklu maksā trīs eiro, tā kopā būtu bijušas sēklas par 32,67 eiro. No šīm sēklām viņa būtu varējusi sagatavot kaņepju sviestu 1089 eiro vērtībā.

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta tiesās izskatāmo civillietu nodaļas prokurore Daina Stirāne nolēma noraidīt prasību par morālo kompensāciju un neiegūto kaņepju sviestu, bet piedāvāja kompensēt zaudējumus par neiegūtām sēklām 27,23 eiro.

Prokurore savu lēmumu pamato ar to, ka policisti nav pārkāpuši kriminālprocesa likumu vai citus normatīvos aktus, kaut gan

vēlāk izrādījies, ka kratīšana (kaņepju paņemšana) bijusi nepamatota, līdz ar ko pienākas kompensēt zaudējumus.

Vienlaikus Stirāne uzsver, ka kratīšana bijusi likumīga un kalpojusi leģitīmam mērķim, sabiedrības labā.

Izvērtējot dokumentus, prokurore konstatējusi, ka pensionāres tiesību aizskārums nav bijis smags, nav pierādīts, ka kratīšana izraisījusi ilgstošu vai neatgriezenisku kaitējumu veselībai. Turklāt Valsts policija (VP) atvainojusies pensionārei gan personiski, gan publiski, kas nozīmējot, ka nemantiskais kaitējums ir atlīdzināts.

Rēķinot materiālo kaitējumu, prokurore norādījusi, ka tirgus cena nežāvētām kaņepju sēklām ir aptuveni divi eiro kilogramā, tāpēc prokurore cenu noteica 2,5 eiro, kas ir pa vidu tirgus cenai un pensionāres norādītajai. Kopā tad neiegūtās sēklas sanāktu par 27,23 eiro.

Savukārt 1089 eiro kompensācijas prasība par kaņepju sviestu prokurores ieskatā noraidāma pilnībā, jo likums neparedz kompensēt vērtību produktam, kas vēlāk varētu tikt pagatavots no kaņepju sēklām.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Skolnieciņš no Pokaiņu meža
Skolnieciņš no Pokaiņu meža

Kopš senatnes latviešus dēvē par arāju tautu. Zemkopība ir katra latvieša gēnos. Latvijas iedzīvotāju mīlestība pret Dabas Māti ir iedzimta. Bez mazdārziņa nevar iztikt neviens kārtīgs laucinieks. Kaut arī mūsdienas audzēt dārzeņus savai mājsaimniecībai ir kļuvis finansiāli neizdevīgi, taču mazdārziņš var uzlabot apkārtējo ainavu. Lai apliecinātu savu uzticību Dabas Mātei, nelietosim mazdārziņos biocīdus: insekticīdus, herbicīdus un fungicīdus. Būsim uzticīgi Dabas Mātei ne tikai ar vārdiem, bet arī ar darbiem. Nelietosim pārmērīgi slāpekli saturošos minerālmēslus. Slāpekļskābes sāļi ļoti labi šķīst ūdenī, ja tos pārmērīgi lieto, tad augi tos nevar uzsūkt un tie skalojas gruntsūdeņos. Rūpēsimies par apkārtējo vidi. Stādīsim savos mazdārziņos… lasīt vēl »

anna
anna

Tā jau pie mums notiek -vispirms dara, bet domā pēc tam. Nogriezt kaņepes, nenoskaidrojot, , kas tās par kaņepēm /Latvijā jau gadu desmitiem audzē kaņepju sviesta iegūšanai/, tā ir muļķība, lai neteiktu savādāk … un prokurora piedāvātā summa, ir ņirgāšanās par pensionāri. Kauns.