Shēmas arī AS “Valsts nekustamie īpašumi”?

14. jūnijā tika izsludināts konkurss uz 5 vērtīgākā valsts uzņēmuma – “Valsts nekustamie īpašumi“ (VNĪ) valdes priekšsēdētāja amatu. Tika nozīmēta “autoritatīva” nominācijas komisija ar padomes priekšsēdētāju (nesen atlaistās “Latvenergo” padomes locekli) Mārtiņu Bičevski priekšgalā, padomes locekļiem Intu Komisāri un Ansi Grasmani, Dzintru Gasūni no “Pārresoru koordinācijas centra”, kā arī nu jau bēdīgi slavenās (~1,6 milj. EUR izkrāpšana viltus komandējumiem) “Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras” (LTRK) padomes priekšsēdētāju Aigaru Rostovski. Kā pieteikumu iesniegšanas datums tika minēts 12.jūlijs.

15. jūlijā M.Bičevskis ar patiesu lepnumu ziņoja par milzīgo interesi par konkursu un iesniegtajiem 38 augsti profesionālajiem kandidātiem.

Interesantas ir prasības kandidātiem, kas alka šo valstiski svarīgo amatu. Jau iedziļinoties tajās, ir jūtama tendence mākslīgi ierobežot pretendentu loku.

Piemēram:
Pēdējo 10 gadu laikā vismaz trīs gadu pieredze vairāku struktūrvienību vadībā lielā, uz pakalpojumu sniegšanu orientētā uzņēmumā B2B segmentā (uzņēmuma apgrozījums >10 milj., uzņēmumā strādājošo darbinieku skaits >100, padotības darbinieku skaits vismaz 30).

Pie šādas prasības atkrīt visi pieredzējušie vadītāji, kas vadījuši uzņēmumus, kas sniedz pakalpojumus, piemēram, iedzīvotājiem vai privātpersonām, jo B2B nozīmē “business to business”.

Arī prasība pēc 30 padotības darbiniekiem, iepazīstoties ar VNĪ struktūru mājas lapā, šķiet neadekvāta – jāvada valde no trim locekļiem (pašu ieskaitot), sekretāre, PR.

Zināšanas finanšu vadības jautājumos.
Lielajos uzņēmumos (VNĪ tāds noteikti ir) par finansēm atbild atsevišķs valdes loceklis (CFO). VNĪ par šo jautājumu līdz 12. augustam bija atbildīga aizgājusī valdes locekle Līga Ērmane.

Angļu valodas zināšanas (C1 līmenis) un valsts valodas zināšanas (C1 līmenis).
Angļu valodas C1 līmenis ir pirmais līmenis pēc C2 (dzimtā valoda), kas nozīmē – emigrācijas latviešu izcelsmes kandidāts vai tāds, kas ilgus gadus pavadījis ārzemēs.

Jocīgi, ka netiek prasītās nekādas zināšanas un pieredze darbā valsts sektorā, kas tomēr ir specifisks.

Tātad no 12. jūlija nominācijas komisija kopā ar personāla atlases kompāniju jau vairāk kā trīs mēnešus vērtē šos 38 kandidātus un nespēj pieņemt lēmumu? Vai varbūt tomēr iemesls slēpjas šajās prasībās pretendentam, padomes un nominācijas komisijas vai izvēlēto kandidātu personālijās, vai tomēr LTRK ES naudas izkrāpšanas skandālā?

Runā, ka pēdējos mēnešus M. Bičevskis klīst pa Finanšu ministrijas gaiteņiem, augstu amatpersonu kabinetiem un piesakās vizītēs pie visa līmeņa lēmējiem un pelēkajiem lēmējiem kāda jauka, neliela un runīga kunga pavadībā, kas esot neviens cits kā M. Bičevska izlolotais valdes priekšsēdētāja kandidāts Renārs Griškevičs (attēlā).

Papētot publikācijas par šo kungu, kurš nav slēpis informāciju par savu dzīves gājumu un pat sniedzis intervijas (https://www.diena.lv/raksts/sodien-laikraksta/laci-kalnos-lidmasinas-un-cements-14017256), atrodam gan izskaidrojumu [email protected] pieredzes prasībai (Ungārijas “Cemeks”),  virs 30 padotības struktūrvienībām (Ungārijas “Cemeks”),  gan pieredzi finanšu jautājumos (airBaltic finanšu kontrolieris), gan iemeslu angļu valodas zināšanām (laivu gids un oberis ASV). Nav ne mazākās pieredzes valsts sektorā!

Top skaidra arī LTRK padomes priekšsēdētāja Aigara Rostovska atrašanās nominācijas komisijā – pretendents Renārs Griškevičs ir LTRK amatpersona – rūpniecības padomes loceklis.

Viss saliekas un it kā ir jauki, tikai nav saprotams, kāpēc lēmēji nepiekrīt lieliskajai M. Bičevska izvēlei un valsts lielākais īpašumu pārvaldnieks un apsaimniekotājs (VNĪ) jau vairāk kā sešus mēnešus strādā bez valdes priekšsēdētāja.

Vai iemesli ir:

  • LTRK skandāls un iespēja, ka arī R. Griškeviča k-gs ir braucis viltus biznesa braucienos (iespējama apsūdzība krimināllietā),
  • LR Finanšu ministrijā kāds tomēr ir pamanījis negodīgo atlasi un konkursa virzīšanu R. Griškeviča virzienā,
  •  R. Griškevičs ir no 2016. gada gandrīz 3 gadus vadījis “Cemex Russia” – iespējamas problēmas ar pielaidi valsts noslēpumam,
  • vai tomēr kandidāts un, iespējams, vēl kāds no iepriekš minētajiem, ir pakļauts potenciāliem reputācijas (un ne tikai) riskiem?

Ja beidzot Latvijā esam pieķērušies iepirkumu un karteļu jautājumiem, vai beidzot nevajadzētu sākt analizēt augstu valsts amatpersonu atlases konkursus?

Negodīgi atlasītas amatpersonas aiz pateicības saviem virzītājiem ir ar augstu ietekmējamības un korumpējamības risku!

Iespējams, jālūdz Bičevska k-gam arī pārējos pretendentus noprezentēt tautai, kuras īpašumus viņš apsaimnieko, vai pareizāk, pa kuriem saimnieko!

Autors: Alfrēds Liepiņš

Redakcijas piezīme: Piektdienas pēcpusdienā portāls Puaro.lv saņēma e-vēstuli, ka “VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) padome ir pieņēmusi lēmumu par VNĪ valdes priekšsēdētāju apstiprināt “pieredzējušo starptautiska līmeņa vadītāju Renāru Griškeviču”.

“Esam gandarīti par to, ka mūsu komandai pievienosies kolēģis, kuram ir nopietna pieredze ne tikai vietējā, bet arī starptautiska līmeņa biznesā. Sagaidām, ka jaunais valdes priekšsēdētājs būs spēcīgs līderis, kura pieredze ļaus veiksmīgi turpināt uzņēmumā iesāktās pārmaiņas. Īpaši vērtīgas būs Griškeviča zināšanas starptautisku uzņēmumu vadībā, digitālajā transformācijā un korporatīvajā pārvaldībā, jo mums ir ļoti būtiski, lai VNĪ sekmīgi īstenotu ambiciozos nākotnes plānus,” vēstulē uzsver padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Foto: ekrānuzņēmums no Diena.lv

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Aīda
Aīda

Kāpēc “arī”, ja tie vienmēr ir bijuši vieni no aktīvākajiem shēmotājiem un izcili Nenovērtē biedrus. Labi tas nav.