Par notiekošo Rīgas Centrālcietumā

slepkava

Puaro lasītājs

Šā gada 11. decembrī vairāki mediji, tostarp LTV Panorāma, svinīgi vēstīja: “Rīgas Centrālcietumā izdevies likvidēt Covid-19 perēkli. Slimības uzliesmojums radās pagājušajā nedēļā. Tad Centrālcietumā tika atklāti 27 jauni inficēšanās gadījumi un kopējais inficēto ieslodzīto skaits pieauga līdz 50.” 

Tomēr šādi lozungi fake news stilā reti kuru vairs var pārliecināt par to, ka Latvijas ieslodzījuma vietās viss ir kārtībā vai vismaz situācija uzlabojas.

Decembra pirmajās dienās Rīgas Centrālcietumā tika uzsākta masveida nevakcinēto un vakcinēto testēšana, kuras rezultāti nebūt nesakrita ar medijos paustajiem. Rīgas Centrālcietuma ceturtajā korpusā vien saslimušo bija ap 100 ieslodzītajiem. Tātad, visā cietumā to bija noteikti vairāk par pāris simtiem.

Saprotot to, ka gan vakcinēto, gan nevakcinēto testēšana uzrāda patiešām dramatiskus rezultātus, cietumā tiek pārtraukta masveida vakcinēto testēšana. Un tas ir  “statistiski gudri”, jo ja netiek testēti vakcinētie, tad starp tiem nav arī slimo (nav analīžu rezultātu, kuri to apstiprina).

Atsevišķi jānorāda A. Lemberga kunga inficēšanās gadījums. Kā zināms, A. Lembergs kamerā atradās viens un bija pakļauts vispārējiem satikšanās ierobežojumiem, tātad infekciju “nodot” varēja tikai kāds no ieslodzījuma vietā strādājošajiem. Un tiešām, vienlaicīgi ar A. Lemberga kungu inficēšanās tika konstatēta vismaz diviem ieslodzītajiem, kuri atradās ciešā saskarsmē ar viņu – tie ir ēdiena dalītājs un ieslodzītais, kurš izsniedz cietuma veikalā iegādātās preces.

Minētie ieslodzītie tika izolēti, tomēr ieslodzītie, kuri atradās ciešā kontaktā ar viņiem (kontaktpersonas), netika izolēti un varēja brīvi turpināt darbu.

Papildus tam, pēc tam, kad vienam no ēdiena dalītājiem bija konstatēts Covid-19 pozitīvs, pārējie ēdiena dalītāji (kontaktpersonas) pieprasīja veikt testēšanu, bet, tā kā testu visiem nepietika, tad cietuma amatpersonas lika turpināt darbu arī pie testa netikušajiem ēdiena dalītājiem (kontaktpersonām).

Infekcijas izplatības apkarošanas mehānismi Rīgas Centrālcietumā ir vēl vājāki nekā tas bija 2019. gada beigās, kad cietums pirmoreiz saskārās ar Covid-19.

Kopš 10. decembra ir atcelta karantīna un jau pirmdien, t.i., 13. decembrī, vairāki skolu apmeklējošie ieslodzītie izrādījās slimi, no 15 klasē esošajiem 11 tika konstatēts Covid-19 pozitīvs.

Saslimstība tika konstatēta arī vairākiem strādājošajiem ieslodzītajiem. Acīmredzot neīsto perēkli būs likvidējuši.

Uz doto brīdi, pēc pašu cietuma darbinieku teiktā, saslimušo skaits ir 400-450 ieslodzīto. Manuprāt, tā ir ne tik vien cietuma amatpersonu nolaidīga attieksme, cik vienaldzība pret cilvēkiem, sava veida genocīds jeb eksperimenti ar cilvēku veselībām un dzīvībām gluži kā nacistu koncentrācijas nometnēs. 

Ieslodzījuma vietu pārvaldes nu jau bijusī priekšniece I. Spure, atbildot uz jautājumu “Kas ir cieņa soda izpildē?”, Ieslodzījuma vietu pārvaldes žurnālā (2021) norāda: “Jautājums ļoti labs, jo cieņa retrospektīvā, ja paraugāmies uz cietuma sistēmu, kas bija pirms 30 un varbūt vēl pirms 20 gadiem, tad tā šajā laikā ir kardināli mainījusies, jo, runājot par cieņu arī likumā, bija noteiktas obligātas lietas, kas ieslodzītajiem jāievēro. Viņa vietā tika izlemts pēc būtības un nerēķinoties ar viņa individuālajām vēlmēm vai vajadzībām. Sāksim kaut vai ar to, ka soda mērķis bija no sabiedrības izolēt noziedzīgo personu, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, tas nozīmē, izsakoties vienkārši, izolēt viņu no sabiedrības kā tādā noliktavā. Nevis rūpēties par to, kāds ir mērķis tad, kad notiesātais cilvēks atgriezīsies sabiedrībā, kāds viņš atgriezīsies sabiedrībā.

Skaisti vārdi, bet diemžēl vēl diezgan tālu no reālās situācijas.

Ieslodzītie tiek iemesti cietumā kā tādā noliktavā, kur ar viņiem var darīt ko un kā grib. Protams, formāli ir dažādas tiesību aizsardzības iestādes, bet reāli tām ir nospļauties par notiekošo cietumos. Vai tiesībsargs ir apmeklējis lielāko ieslodzījuma vietu Latvijā, lai izvērtētu, kā tiek nodrošinātas ieslodzīto tiesības pandēmijas apstākļos, vai lai vērtētu noteikto ierobežojumu samērīgumu? Protams, NĒ!!! Rakstiet, mīļie ieslodzītie, un jums tiks atbildēts. Tieši pienācīgas kontroles trūkuma dēļ ir iespējams “iemest” tautai kārtējo feiku par absolūtu situācijas kontroli un visu tiesību nodrošināšanu.

Bez vērības nevar atstāt apstākli, ka tuvu pie 200 ieslodzītajiem atteicās no testēšanas un iemesls šādai rīcībai meklējams paša cietuma sienās. Proti inficētie ieslodzītie tiek ievietoti no ekspluatācijas noņemtā korpusā, kurā valda totāli antisanitāri apstākļi. No malas var šķist, ka šajā korpusā ieslodzītos iemet nomiršanai. Gar un ap korpusu skraida žurkas. Kameru stāvoklis ir drausmīgs. Protams, ieslodzītie zina par šiem apstākļiem un tādēļ nevēlas nokļūt šajā moku kambarī. Jānorāda, ka cietumā kopš vadības maiņas nav iespējas iegādāties nepieciešamos medikamentus par saviem līdzekļiem un arī cietuma Medicīnas daļa visām kaitēm pamatā izsniedz pretsāpju zāles.

Cietuma administrācija nerūpējas par ieslodzīto veselību un arī ieslodzītajiem pašiem ir liegtas tiesības un iespējas rūpēties par savu veselību.

Uz problēmām ar medicīnu Rīgas Centrālcietumā ir norādīts vairākkārt, tostarp publikācijās par Linardu Grantiņu, Turcijas uzņēmēju Erhanu Durmazu un Aivaru Lembergu. Bet gan jau “iebarosim” tautai kārtējo feiku un gan arī šoreiz viss noklusīs. Acīmredzot, šim absurda teātrim nav lemts beigties nekad.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Lasītāju viedokļi

avatar