Kalnmeiers: Daļa publiskoto “oligarhu sarunu” nebija krimināllietā

oligarhu sarunas

Vai žurnālā “Ir” publicētās tā sauktās oligarhu sarunas ir autentiskas – tas ir pirmais, kas jānoskaidro, uzskata ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Viņš norāda, ka atklātībā nonākusī sarunu daļa ir daudz plašāka nekā tā, uz kuras pamata pirms sešiem gadiem tapa krimināllieta par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, naudas atmazgāšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

Šī krimināllieta tika izbeigta ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) un prokuratūras secinājuma, ka iegūtie pierādījumi ir nepietiekami.

Ģenerālprokurors atzīst – sarunu pārējā daļa, kas tagad publiskota, iepriekš nav bijusi prokuratūras rīcībā, un neesot skaidrs, kāpēc tā noticis.

“Vismaz, kā man ir apliecinājis uzraugošais prokurors, nekad šādi jautājumi nav tikuši virzīti uz prokuratūru izskatīšanai. Tātad – šī izmeklēšana ir apstājusies KNAB,  kādu iemeslu dēļ – es nevaru to atbildēt,” pauda ģenerālprokurors.

“Tas tiks skaidrots – vai vispār krimināllietā šādas informācijas bija. Ja nebija un viņa ir objektīva, tad jautājums – kas un kādu iemeslu dēļ šo informāciju ir slēpis un nav nodevis izmeklēšanai?” norādīja Kalnmeiers.

“Pirmais solis ir tikt skaidrībā ar šo sarunu autentiskumu, tad KNAB pēc tam jau attiecīgi no tā, cik lielā apmērā šīs sarunas ir autentiskas, ir jāvērtē, vai ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes, ja jā, tad ir jālemj jautājums par procesa uzsākšanu konkrētās epizodēs un jāizmeklē, tā var [darīt], ja ir likumā noteiktie priekšnosacījumi” sacīja ģenerālprokurors.

“Tas nenozīmē, ka durvis ir aizslēgtas un atslēga nolauzta,” pauda Kalnmeiers.

Ziņots, ka pamatīgu viļņošanos politiskajā virtuvē turpina sacelt  žurnāla “Ir” publicētās “Rīdzenes sarunas”, kurās vairāku gadu garumā fiksēts Aināra Šlesera, Aivara Lemberga un viņiem tuva loka personu teiktais. Vienā no sarunu atšifrējumiem klausāms, kā tā saucamie oligarhi – Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers – kā arī pazīstami uzņēmēji pārrunā ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu.

Savukārt otrajās sarunās apspriesta augstu amatpersonu gāšana. Visbeidzot, trešajās sarunās oligarhi apsprieda, kā pārņemt varu medijos.

Šonedēļ žurnāls publicētajos sarunu atšifrējumos atklāts, kā politiķi kaluši plānus par sev labvēlīga mediju tīkla būvēšanu. Sarunās tiek  spriests, kurus žurnālistus paturēt darbā un kurus atlaist oligarhu pārņemtajā laikrakstā “Diena” un kādiem nolūkiem un vēstījumiem izmantot, piemēram, “Neatkarīgo Rīta Avīzi”, kas piederot sarunās uzvārdā nenosauktajam Aivaram. Izskan arī runas par toreizējo vēlmi “sakārtot” sabiedriskos medijos, īpaši Latvijas Televīziju, lai nodrošinātu sev vēlamu ziņu parādīšanos tās saturā.

 

 

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums Facebook un Twitter!

 

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


2
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Šviss
Šviss

Ja izmeklēsi – “dabūsi pa rīkli “

mitjka
mitjka

laikam kalnmeijera infantilisma kalngals:) – visiem sarunu ieraksti ir :) tikai viņam nav :)