Kamēr žurnāla Ir publikācijās tiek izteikts sašutums par to, ka, piemēram, lielveikalos Rimi kasieris mēnesī saņem 469 eiro algu, pašā Ir izdevējā – AS Cits medijs oficiālās algas, par kurām tiek veikti sociālās apdrošināšanas maksājumi, ir pat mazākas – vidēji tikai 439 eiro mēnesī.
Kā rāda Lursoft datu bāzē atrodamais AS Cits medijs 2015. gada pārskats, kopumā pagājušajā gadā uzņēmums saviem darbiniekiem algās oficiāli samaksājis 105 382 eiro. Ņemot vērā, ka Ir izdevējs kā darbinieku skaitu uzrādījis 20, vienkārši aprēķini rāda, ka līdz ar to oficiālā vidējā alga uzņēmumā ir 439 eiro un daži centi – tātad būtiski mazāk nekā izdevuma sašutumu izraisījušās Rimi kasieru algas.
Tiesa, līdz ar algām Cita medija darbinieki – visi vai daļa – saņem arī autoratlīdzības, un tieši uz to sociālajā tīklā Twitter taisnojoties ir norādījusi uzņēmuma valdes locekle un Ir redaktore Nellija Tjarve: „Redakcijā darba samaksa= alga+autoratlīdzība. Summa tālu pārsniedz kasierus. Ļoti tālu.”
Taču Tjarve nepiemin to, ka līdz ar to viņas vadītās izdevniecības darbinieki sociāli ir vēl neaizsargātāki nekā Rimi kasieri, jo par šīm autoratlīdzībām netiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas, – uz tām Cits medijs likumā atļautā veidā „ietaupa”.
Turklāt apšaubāms ir arī Tjarves apgalvojums par to, ka algās un autoratlīdzībās kopā saņemtās summas „ļoti tālu” pārsniedzot kasierus. Patiesībā, kā rāda Cita medija gada pārskats, pērn uzņēmuma kopējās personāla izmaksas – „darba alga, autoratlīdzības, VSAOI, URN” ir bijušas tikai 302 836 eiro.
Tikmēr sociālajā tīklā Twitter Tjarve, mēģinot skaidrot šo situāciju, uz visiem aizrādījumiem norāda – runa patiesībā esot par kaut ko pavisam citu, vainīga esot nodokļu sistēma, turklāt vainīgi esot arī „oligarhu mediji”, kas „čakarē konkurenci”.
Pietiek publicē dažus interesantākos Ir redaktores domu graudus šajā sakarā:
„- Ienākumi RADIKĀLI atšķiras, tā visa jēga. Bet šis klasisks offtopic. Jo raksta sāls: zemi ienākumi, nodokļu brāķis.
– Sociālās garantijas ir smuki nosaukta pieņēmumu kopa – nestabila kā pati ekonomika. Būtiskais: ienākumu ģenerēšana, pārdale ar nodokļu sistēmu.
– Nepiekrītu par autoratlīdzību. Sen izmalts, nevienosimies. Atpakaļ pie lietas: nodokļu sistēma kāš trūcīgos, žņaudz darbvietas. Jālabo!
– 1. Redakcijā darba samaksa = alga + autoratlīdzība. Summa tālu pārsniedz kasierus. Ļoti tālu. 2. Mediji LV nenopelna 55 miljonu dividendes 3 gados. Neviens. Nekad. 3 gadu IR peļņa: 0,009 miljoni. Tirgus smagsvariem: TV3 6,9 miljoni, Santai 3,8 miljoni. 3. Konkurenci čakarē oligarhu mediji. Dedzina naudu, uztur zombijus tirgū. Dienas Mediju zaudējumi kopš krīzes – 10 miljoni, Mediju Nama – 3,9 miljoni.”
To, kāpēc Ir izdevumu „optimizēšana”, algu vietā izmaksājot autoratlīdzības, neattiecas uz „tēmu” un kā „oligarhu mediji”, saviem darbiniekiem maksājot godīgākas algas, „čakarē konkurenci” Ir izdevējiem, Tjarve gan nepaskaidro.
Pietiek ir zināma vismaz viena Ir darbiniece, kura pēdējā laikā ir bijusi spiesta atstāt darbu izdevniecībā tieši oficiālās algas un autoratlīdzību proporcijas dēļ. Uz visām žurnālistes norādēm, ka viņai pienācis pēdējais brīdis parūpēties par pensijas kapitāla krāšanu, izdevēji atbildējuši, ka nodrošināt to nevarot, turklāt Latvijas pensiju sistēma tāpat ilgi vairs neizvilkšot.
Izdevniecībās diemžēl maksā minimālo, ja vispār maksā, un pārējais ir honorārs. Iespējams ir izņēmumi. Domāju, ka paši redaktori sev maksā pilnu algu un labu algu, tie neaizsargātie ir tieši žurnālisti un maketētāji.
La la lā. Kur un kad? Tikai nevajag dirst, RIMI nemaksā kasieriem tādu algu.
Kuce bija kuce un buus kuce…