Aizturētas 32 personas aizdomās par krāpšanos ar PVN teju 300 miljonu eiro apmērā

rokudzelži
Foto: Pixabay.com

Šonedēļ Eiropas Prokuratūra (EPPO) mobilizēja kopumā 624 tiesībsargājošo iestāžu darbiniekus, lai veiktu vienlaicīgi kratīšanas un aizturēšanas 16 valstīs. Tā rezultātā identificēta un aizturēta noziedzīga grupa, kuru tur aizdomās par sarežģītu PVN krāpniecības shēmu saistībā ar populāru elektronisko preču tirdzniecību, radot aptuveni 297 miljonu eiro PVN zaudējumus, vēsta informācija Valsts policijas tīmekļvietnē.

Starptautiskā operācija saistīta ar tā saukto Admiral izmeklēšanu 2022. gadā, kuru uzskata par lielāko PVN krāpšanu Eiropas Savienības vēsturē, ar nodarīto kaitējumu vairāk nekā 2,9 miljardu eiro apmērā. EPPO spēja atklāt saikni starp Admiral lietā izmeklētajām personām, uzņēmumiem un noziedzīgu grupējumu, kas bāzēts Baltijā.

Izmeklēšanā atklājās, ka šī grupa izmantoja to pašu darbības metodi, kā arī daļēji tās pašas organizācijas struktūras un infrastruktūru, lai īstenotu masveida PVN  krāpniecību – sarežģītu noziedzīgu shēmu, kas izmanto Eiropas Savienības noteikumus par pārrobežu darījumiem dalībvalstu starpā, kuri ir atbrīvoti no pievienotās vērtības nodokļa.

Pārrobežu sadarbība

Šajā EPPO vadītajā transnacionālajā operācijā veiktas vairāk nekā 350 kratīšanas un izmeklēšanas darbības 16 valstīs (Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Kiprā, Čehijā, Igaunijā, Francijā, Vācijā, Itālijā, Latvijā, Lietuvā, Luksemburgā, Polijā, Nīderlandē, Slovākijā, Spānijā), savukārt Igaunijā, Latvijā un Lietuvā tika aizturētas 32 personas, no kurām trīs joprojām atrodas apcietinājumā.

Latvijā vien izmeklēšanas pasākumos piedalījās vairāk nekā 200 Valsts policijas, Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un  Muitas policijas un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja izmeklētāji un kriminālizlūkošanas speciālisti.

Lai šī operācija noritētu veiksmīgi, Latvijas Valsts policija sniedza būtisku atbalstu, ar savu klātbūtni nosedzot gandrīz pusi no operatīvajām grupām, kā arī dalījās savā pieredzē, realizējot lielas starptautiskas operācijas un apkarojot organizēto noziedzību un nelegāli iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Kopumā kratīšanu laikā tiesībsargi konfiscēja lielu daudzumu digitālo pierādījumu un dokumentu, mazās elektroniskās ierīces (piemēram, mobilos telefonus, planšetdatorus, austiņas) 47,5 miljonu eiro vērtībā un 126 965 eiro skaidrā naudā. Tāpat tika iesaldēti 62 bankas konti ar kopējo vērtību vairāk nekā 5,5 miljoni eiro. Šie ir provizoriski rezultāti, kas turpmākajās dienās un nedēļās tiks papildināti.

Krāpnieciska maldināšanas ķēde

Kā liecina izmeklēšanā iegūtā informācija, aizdomās turamie nodibināja uzņēmumus 15 Eiropas Savienības valstīs un darbojās kā likumīgi elektronisko preču piegādātāji, kopumā tiešsaistes tirdzniecības platformās pārdodot populāras elektroniskās ierīces vairāk nekā 1,48 miljardu eiro vērtībā.

Lai gan galalietotāji par saviem pirkumiem maksāja PVN, pārdošanas uzņēmumi neizpildīja savus nodokļu saistības. Uzņēmumi izvairījās no summu pārskaitīšanas attiecīgajām nacionālajām nodokļu iestādēm un vienkārši pazuda. Savukārt citi krāpniecības ķēdē iesaistītie uzņēmumi pēc tam pieprasīja PVN atmaksu no nacionālajām nodokļu iestādēm, radot aptuveni 297 miljonu eiro lielu PVN kaitējumu. Šīs noziedzīgās darbības ienākumi tika pārskaitīti uz ārzonas kontiem.

Noziedzīgs starptautisks tīkls

EPPO ir aizdomas, ka vairāk nekā 400 uzņēmumu ir iesaistīti šajā sarežģītajā krāpnieciskajā shēmā, kas visticamāk izmantota nelegāli iegūtu līdzekļu atmazgāšanai, t.sk.  no narkotiku tirdzniecības, kiberkrāpniecības un investīciju krāpšanām.

Izmeklēšanā tika atklāta arī iespējama Krievijas organizētās noziedzības klātbūtne. Proti, līdz šim iegūtie pierādījumi liecina, ka konkrēti Krievijas noziedzīgie tīkli varētu būt bijuši saistīti šo noziedzīgo grupējumu, ieguldot līdzekļus noziedzīgajā darbībā apmaiņā pret periodiskiem maksājumiem un ietekmējot dažus tās vadības aspektus.

Ņemot vērā, ka šīs izmeklēšanas vadība ir EPPO kompetence, Valsts policija atturas no plašākiem komentāriem.

Plašāka informācija EPPO mājaslapā: https://www.eppo.europa.eu/en/media/news/investigation-admiral-20-europes-biggest-vat-fraud-links-to-organised-crime

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


Subscribe
Paziņot par
guest

6 Comments
jaunākie
vecākie populārākie
Inline Feedbacks
View all comments
Gada glezna
Gada glezna
4 d. atpakaļ

Kas tas ir 300 000 salīdzinot ar dzelzceļa un lidsabiedrības afērām vienā pašā Latvijā – ne mazāk par 10 miljardiem.?!

turlais
turlais
3 d. atpakaļ
Reply to  Gada glezna

Kapeikas…

Ojāā
Ojāā
4 d. atpakaļ

Pienācis gals Caunem. Tagad par visu izvālēs.

Indulis
Indulis
5 d. atpakaļ

Krāpšanā padomietis ir ļoti veikls.

Akbārs Tallahs
Akbārs Tallahs
5 d. atpakaļ

“Latvijā vien izmeklēšanas pasākumos piedalījās vairāk nekā 200”
Cik algās?

mierinātājs
mierinātājs
5 d. atpakaļ

Ne jau 297 miljoni.