VARAM ministrs Sprindžuks rosina padomāt par “bezbērnu nodokļa” ieviešanu

Māris Sprindžuks

Veidojot Latvijas ģimeņu politiku, varētu apsvērt tā dēvētā bezbērnu nodokļa ieviešanu, otrdien notikušajā pirmajā valdības darba sēdē pauda jaunais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, bijušais Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks (AS).

Diskutējot par Labklājības ministrijas (LM) sagatavoto Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādņu īstenošanas plānu tuvākajiem pieciem gadiem, ministrs norādīja, ka šajā jomā nav iesaistīta tāda svarīga puse kā pašvaldības, jo arī pašvaldībām ir savi instrumenti ģimeņu politikā.

Ja šāds apjomīgs darbs tiek plānots un pamatnostādnes veidotas, tad būtu jāsaprot mērķis, sacīja politiķis. Ja mērķis ir tautas ataudze, tad viennozīmīgi būtu jāsāk ar visa atbalsta spektra auditu attiecībā uz pašvaldībām un iesaistītajām ministrijām, norādīja ministrs.

“Tas, ko redzu no pašvaldību puses, vislielākā netaisnība visā sociālajā politikā ir tieši bērnudārzu nepieejamība.

Šeit ir prakses, ko varam salīdzināt, Igaunijas vai Somijas pieredze, proti, visi bērnudārzi par vienādi lielu maksu, neatkarīgi, vai bērns iet pašvaldībās vai privātā dārziņā,” uzsvēra ministrs.

Ministrs arī vērsa uzmanību, ka patlaban milzīgs finansējums tiek veltīts brīvpusdienām, kas nav tēmētas uz īpaši aizsargājamām grupām.

“Patiesībā šī bērnu politika ir diezgan dārga lieta. Valsts šajā jomā ļoti daudz dara, taču rezultāts, manuprāt, nav labs, tikai tāpēc, ka esam šur tur pārāk dāsni, atbalstot visus pēc kārtas, un dažreiz mums nepietiek naudas šiem īpašiem bērniņiem,” norādīja ministrs.

No pašvaldību puses Sprindžuks saredzot netaisnīgu pieeju, kad “šur tur” veseli, maksātspējīgu vecāku bērni saņem dāsnu atbalstu, piemēram, jau minētajām brīvpusdienām. Savukārt tos, kurus audzina vientuļās mātes, bieži vien pat neieraugām, jo viņi neparādās nevienā no “sietiem”, lai gan patiesībā ir ģimenei ļoti grūti.

Runājot par Latvijas demogrāfijas problēmu, ministrs pauda viedokli, ka ir jāveido draudzīgs mārketings un varbūt pat jāapsver tā dēvētā bezbērnu nodokļa ieviešana.

“Ja vēlamies, lai būtu vairāk bērnu, ir jāveido draudzīgs mārketings tajā, ka jums [ar bērniem] būs viegli, nevis rūpju pilna dzīve. Un varbūt arī skatīties uz bezbērnu ģimenēm, kā tas bija padomju laikos. Varbūt, ka jāliek šis “bezbērnu nodoklis”, kas tomēr ir arī sava veida signāls, ka mums ir jāražo nākotnes nodokļu maksātāji. Arī tā ir ģimeņu politika,” uzsvēra Sprindžuks.

Sprindžuka pārdomas par minēto nodokli diskusiju pārējos ministros neraisīja.

Vienlaikus labklājības ministre Evika Siliņa (JV) sagaida, ka būs labi partneri ar Sprindžuku un viņa vadīto Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), jo šīs ministrijas pārziņā būs gan bērnudārza jautājumu risināšana, gan brīvpusdienu jautājumi saistībā ar pašvaldībām.

Vienlaikus Siliņa norādīja, ka tas, par ko būtu jāvienojas, ir pietiekami vienlīdzīga pieeja bērnudārziem. Tas esot kopā ar VARAM risināms jautājumus. Patlaban aizdevumi pašvaldībām ir pieejami bērnudārzu būvniecībai, bet pašvaldības nav visai naskas izmantot šādus aizdevumus un izlīdzas ar citiem risinājumiem, valdības sēdē norādīja Siliņa.

LM plāno veidot bērniem, jauniešiem un ģimenēm atbalstošu sabiedrību, paredz ministrijas izstrādātais Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādņu īstenošanas plāns tuvākajiem pieciem gadiem, kas otrdien atbalstīts valdībā.

Plāna virsmērķis paredz, ka rezultātā tiks izveidota tāda sabiedrība, kas veicina ģimeņu labklājību, veselīgu attīstību, vienlīdzīgas iespējas un nabadzības un sociālās atstumtības risku mazināšanu bērniem, jauniešiem un ģimenēm, kā arī agrīnās intervences attīstība valsts kopīgai izaugsmei.

Puaro.lv sadaļā “WHO IS WHO” esam apkopojuši politiķu CV. Šeit varat uzzināt, cik izglītoti ir Saeimas deputāti un  ministri, kā arī valsts amatpersonas, viņu parādsaistību apjomu, iepriekšējo pieredzi, partiju maiņu un citus sasniegumus.

Savukārt to, kurš patiesībā nosaka, kas notiek Latvijā, kurš ir ietekmīgs, kurš bagāts, bet kurš gan viens, gan otrs, uzziniet mūsu jaunajā sadaļā “Ietekme un nauda”.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook ,   Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


21
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Vārdainis
Vārdainis

Neiebilstu, ar nosacijumu, ka vecāki garantē, ka šie bērni paliks dzīvot Latviojā un maksās nodokļus. Ja to var garantē – lūdzu ieviešat šādu nodokli.

Galvenais demogrāfs
Galvenais demogrāfs

Kas? Parādniekam vairs nestāv?

ādažu pīzdjuks
ādažu pīzdjuks

Kāds Parādniekam sakars ar demogrāfiju? Ar demagoģiju varbūt

Pabira
Pabira

Mutes disciplīna

Stienis
Stienis

Kas ar mums, kā ar tautu, notiek? Kas šiem ierēdņiem liek domāt, ka viņi ir mūsu kungi? Patriekt ratā tādus! Nodokļu licējs atradies! Mums vajadzētu uzlikt “ierēdņa nodokli” – turklāt visai ierēdņa ģimenei, lai mazliet atslābst. Neaizmirstiet, ka ar jauno ministriju nāks jauni nodokļi. Ātrāk vai vēlāk viss tiks pamatots ar klimata pārmaiņām – uzliks nodokli degvielai, transportlīdzekļiem ar iekšdzedzes dzinējiem, nākamie būs nodokļi uz dzīvojamo platību, kas pārsniedz kaut kādas “normas”, tad gaļai (jo, ak, šausmas, govis pirž metānu), un beigās pilnai laimei nāks digitālais eiro (ko Briselē un Frankfurtē jau gatavo), un tad iestāsies pilnīgs komunisms. Būsim brīvākie… lasīt vēl »

Dziesmu un geju svētki
Dziesmu un geju svētki

Kas ar mums kā ar tautu notiek? Degradācija

mitjka
mitjka

lai sper nākamo soli ! publicē sortimentu ! nav pat 100 dienu :) kas tālāk ?

ērce
ērce

Nav peļama ideja. Bērni ir ieguldījums Latvijas nākotnē. Civēki bez bērniem šo ieguldījumu netaisa.

Debīls Levits
Debīls Levits

Vēl vairāk ieguldījumu netaisa cilvēki, kuri par valsts naudu izskolo bērnu Latvijā, bet bērns aizbrauc uz Īriju, apprecas tur ar babaju un iegulda tur.

ērce
ērce

Tas tāpēc ka Latvijā kopš 1991.g. nav patriotiskā audzināšana. Bērni ir turpinājuši mācīties krievu valodu un skoloties padomiskā garā.

333
333

Gribu viņu apliet ar teju,DEBILS

Man ir f20 lietoju zales un man nedrikst dzemdet bernu

Vnk gribas viņu nosutit pie aboregeniem

Stulbs idiots

Fuck off

Elementāri
Elementāri

Runa nav par sodu, ka nav bērnu. Runa ir par piedalīšanos ar bērnu audzināšanu un izglītību saistītajās izmaksās. Kas tad Jums maksās pensiju, ja to bērnu nebūs? Pirmais pensiju līmenis balstās uz paaudžu solidaritāti.

No otras puses Sprindžuks ir naivs un nav arī iedziļinājies Latvijas budžeta struktūrā un funkcijās. Atbalsts vecākiem var tikt finansēts arī no citiem nodokļiem, kā tas tagad arī notiek. Vispirms ir atvieglojumi pie IIN nodokļu aprēķina par apgādāmajiem, pēc tam vēl pabalsti. Kas jāatzīst ir nesamērīgi mazi.

Tāpēc nekāds papildus nodoklis nav vajadzīgs, pietiks ar prioritāšu maiņu pie budžeta veidošanas.

Valdis Placebo Zatlers
Valdis Placebo Zatlers

Vai nevar ar nodokli aplikt prezervatīvus un aizliegt abortus? Var daudzsievību pieļaut

Pīzdjuks
Pīzdjuks

Visiem, kuriem bērni Anglijā vai Norvēģijā, jāmaksā nodoklis. Ja viņu nav Latvijā, tad no viņiem Latvijai tolka nekāda.

eduards
eduards

Vai šis bija partijas pirmsvēlēšanu solījumos? Ja ir runa par to , ka nepieciešami nodokļu maksātāji, tad jāsaprot ne tikai ilgtermiņa perspektīvā, bet arī vidējā un īstermiņā. Izraujot no konteksta vienu visai apšaubāmu pasākumu, nav saprtams, ko tieši politiķis grib panākt (izskatās pēc paštaisna pagastveča separātām fantāzijām)

pilija
pilija

interesanti kā te reaģēs feministu sektas un LGTB? Interesanti gan.

Aptaurētais saraksts
Aptaurētais saraksts

Nodokļu maksātāji ir jāražo!

Glorija
Glorija

Pajāt, kurš ar ko jājas – greznais, lai ir jauni nodokļu maksātāji!

Vecpusis
Vecpusis

Ja valsts grib ieviest bezbērnu nodokli kā PSRS laikos, tad valstij arī jāuzņemas vairāk pienākumi, arī kā PSRS laikos, kad jaunajām ģimenēm bija dzīvoklis no valsts,kad bērniem bija reāla bezmaksas izglītība, reālas bezmaksas brīvpusdienas, reāla bezmaksas medicīna, nevis kā tagad tikai uz papīra. Tā kā tagad ir, tad cilvēkiem viss tas ir jāapmaksā + vēl hipotēka, jo jaunajai ģimenei arī kaut kur jādzīvo, ņemot vērā vidējo algu un vidējo dārdzību diez kas labs te nespīd. Te nevarēja pieņemt pat nolikto atslēgu principu, lai ja jaunā ģimene paliek bez ienākumiem, tad var visu atdot bankai, un palikt brīvs no hipotēkas. Ja… lasīt vēl »

Uldis
Uldis

Viss otrādi. Jāsāk ar garīgo stāvokli, audzināšanu, tie labklājības jautājumi ir pēdējā vietā. Bērni dzima arī kara laikā, pēckara padomju laikā u.c. grūtos laikos. Dzima, audzināja, skoloja cik varēja. Kāpēc TAD varēja, bet TAGAD vairs ne? Iespējams – laiki ir tiešām pārāk viegli…

koā
koā

atsaldēts?