Valdība nepieņem lēmumu par LU rektoru, dodot laiku Šuplinskai rīkojuma projekta piepucēšanai

Ministru viedokļiem daloties, valdība otrdien tomēr nespēja pieņemt lēmumu par Latvijas Universitātes (LU) rektora apstiprināšanu amatā.

Balstoties uz Valsts kancelejas paustajām bažām par Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavoto rīkojuma projektu, kas paredz neapstiprināt Indriķi Muižnieku LU rektora amatā, valdība nolēma atlikt jautājuma izskatīšanu uz nedēļu, lai dotu laiku ministrijai sagatavot pamatotāku rīkojuma projektu.

“Attīstībai/Par” ministri aicināja šodien vēl nelemt par IZM sagatavoto rīkojuma projektu, bet gan lemt tad, kad tiesību akts tiktu sagatavots tiesiski. Šim viedoklim pievienojās “Jaunās Vienotības” un “KPV V” ministri. Savukārt nacionālās apvienības “Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” ministri atbalstīja IZM sagatavoto rīkojuma projektu.

IZM rosinājusi neapstiprināt Muižnieku LU rektora amatā, jo pēc tās domām rektora vēlēšanās ir pārkāpta Augstskolu likumā un likumā “Par Latvijas Universitātes Satversmi” noteiktā LU rektora ievēlēšanas kārtība un noteikumi.

Valdībai iesniegtajā rīkojuma projektā IZM norādīja, ka izvērtējot un pārbaudot tai pieejamo informāciju par LU rektora vēlēšanām 24.maijā un 6.jūnijā notikušajās LU Satversmes sapulces sēdēs, konstatēja virkni būtiskus Augstskolu likuma un LU Satversmes pārkāpumus, kuru rezultātā ir apšaubāms ievēlēšanas tiesiskums.

Notiek konsultācijas ar vairākiem neatkarīgiem juristiem, kas visi vienā balsī norāda uz noteiktu procesa pārkāpumu Latvijas Universitātes rektora vēlēšanās, – tā Šuplinska 16. jūlijā paziņoja televīzijā. Tomēr vēlāk atklātībā nāca informācija, ka ministres publiski pieminētie „neatkarīgie juristi”, kuri vēl pirms Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) atzinuma ir iepazīstināti ar dienesta pārbaudes materiāliem, esot… trīs pašas ministres pakļautībā esošas ministrijas ierēdnes.

Ministrija aicināja valdību Muižnieku neapstiprināt, pamatojot ar nepieciešamību novērst situāciju, ka LU rektora amatā tiktu apstiprināts rektors, kurš ievēlēts, neievērojot Augstskolu likumā, LU Satversmē un uz tās pamata izdotajos tiesību aktos noteikto kārtību un nosacījumus.

Jāpiebilst, ka ministrei Šuplinskai padomā ar “Olainfarm” pusi cieši saistīts LU rektora amata kandidāts – LU Datorikas fakultātes domes priekšsēdētājs profesors Juris Borzovs.

Latvijas Universitātes (LU) studentu padome nepiekrīt izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) paustajam par augstskolas rektora vēlēšanām, teikts LU studentu padomes vēstulē Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM).

Tāpat arī uz LU rektora vēlēšanu likumību norādīja arī divi starptautiski juridiskie biroji, Latvijas Universitātes (LU) rektora vēlēšanās nekonstatējot tādus pārkāpumus, kuru dēļ pašreizējais augstskolas rektors Indriķis Muižnieks nebūtu atkārtoti apstiprināms LU rektora amatā.

Arī augstskolu un institūtu vadošās amatpersonas nosūtīja Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam adresētu vēstuli, kurā aicināja nepieļaut politisku iejaukšanos augstskolu demokrātiski pieņemtos lēmumos, tai skaitā arī lēmumā par Indriķa Muižnieka ievēlēšanu Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā.

Ja valdība neapstiprinās Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā Indriķi Muižnieku, universitāte pieļauj iespēju vērsties tiesā, iepriekš intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” uzsvēra LU prorektore Ina Druviete, kā arī šorīt pats Muižnieks.

Izsakiet savu viedokli komentāros un sekojiet mums  Facebook , Twitter,  Youtube un Instagram!

Populārākie raksti


Jūs varētu interesēt


1
Lasītāju viedokļi

avatar
jaunākie vecākie populārākie
Kristaps Ziemelis
Kristaps Ziemelis

Ko tik neizdarīsi Latvijas iedzīvotāju labā! 😁